از WaterGEMS چه می‌دانید

نرم‌افزار WaterGEMS نرم‌افزاری بسیار پرکاربرد در حوزه‌ی طراحی و تحلیل شبکه‌های توزیع آب است. این نرم‌افزار نسخه‌ی پیشرفته‌تر نرم‌افزار WaterCAD و تولید شرکت‌های Haestade و Bentley است. شرکت Haestade با همکاری کمپانی‌های Autodesk، ESRI و Microsoft، منوهای WaterGEMS را بر رابط گرافیکی نرم‌افزارهای AutoCAD، ArcGIS و Excel در دسترس کاربران قرار داده‌است. با این کار دامنه‌ی کارایی‌های WaterGEMS گسترش یافته و بر سایر پلتفرم‎‌ها قابل اجرا خواهدبود.
این نرم‌افزار هم می‌تواند در محیط نرم‌افزارهایی هم‌چون ArcGIS و AutoCAD اجرا شود و هم می‌تواند به‌صورت مجزا عمل کند. WaterGEMS پاسخگوی تمام نیازهای کاربران در زمینه‌ی طراحی شبکه‌های آبرسانی، تحلیل موقعیت‌های بحرانی و هزینه‌های انرژی است. مهندسان عمران در گرایش‌های آب و منابع آب و مهندسان کشاورزی از مخاطبان این نرم‌افزار به شمار می‌آیند. طراحان شبکه‌های آب و فاضلاب و طراحان سیستم‌های آبیاری هم از قابلیت‌های WaterGEMS استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های WaterGEMS

در فضای این نرم‌افزار کاربر قادر به شبیه‌سازی کیفیت آب است. به‌طوری‌که می‌تواند آلاینده و غلظت آن را در شبکه‌ی توزیع‌کننده مدل‌سازی کند. امکان مدل‌سازی و مدیریت خطوط انتقال آب، ایستگاه پمپاژ و سیستم آبیاری تحت فشار در محیط این نرم‌افزار وجود دارد. محاسبه‌ی پارامترهای هیدرولیکی، طراحی بهینه‌ی شبکه‌ی توزیع و تشخیص نشت آب در شبکه ازجمله قابلیت‌های WaterGEMS است. از دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار می‌توان به تحلیل سیستم لوله‌کشی، ساخت مدل‌های هیدرولیکی و مدل‌سازی دقیق پمپ‌های آب اشاره کرد.

نمونه‌ای از اصلاح خط لوله در نرم‌افزار WaterGEMS

نمونه‌ای از اصلاح خط لوله در نرم‌افزار WaterGEMS

اگر تحت شرایطی نیاز به ارتقای زیرساخت‌های آبی باشد، امکان نقشه‌کشی مجدد لوله‌کشی‌ها در WaterGEMS به طراحی سیستم سرعت می‌بخشد. این نرم‌افزار به‌خوبی از نرم‌افزار Water Hammer پشتیبانی می‌کند و محاسبات انجام شده در آن را پوشش می‌دهد. WaterGEMS تمام آن‌چه را که در WaterCAD انجام می‌شود در خود دارد. محاسبه و گزارش هزینه‌های اجرایی و مصرف انرژی از قابلیت‌هایی است که WaterCAD از آن‌ها بی‌بهره است. هم‌چنین WaterGEMS با امکان لینک شدن به نرم‌افزار ArcGIS، به محاسبات و نقشه‌خوانی‌های دستی جغرافیایی پایان داده و فرآیند انتقال محاسبات جغرافیایی را سرعت بخشیده است. نتایج حاصل از طراحی و تحلیل در این نرم‌افزار به‌صورت نمودار، جدول، داده‌های متنی و انیمیشن قابل استخراج هستند.

فضاهای کاربری WaterGEMS

این نرم‌افزار در سه حالت کلی در اختیار کاربران قرار دارد. Modeling، AutoCAD و GIS سه حالت کاربری WaterGEMS هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • Modeling Mode

در این حالت که به Stand Alone Mode هم معروف است، نرم‌افزار بدون هیچ افزونه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد.
در این محیط کاربر با استفاده از ابزارهای طراحی و تحلیل، قادر به شبیه‌سازی مدل موردنظر خود خواهدبود.

  • AutoCAD Mode

در این حالت WaterGEMS و AutoCAD با هم ارتباط برقرار کرده و به‌اصطلاح Match می‌شوند.
مدل‌سازی شبکه‌ها در این حالت بسیار آسان و سریع پیش خواهد رفت.
برای استفاده از این حالت، کاربر باید نسخه‌ی هماهنگ نرم‌افزار AutoCAD را روی سیستم خود داشته باشد.

  • GIS Mode

در این حالت WaterGEMS و ArcGIS با هم ارتباط برقرار کرده و به‌اصطلاح Match می‌شوند.
برای استفاده از این حالت، کاربر باید نسخه‌ی هماهنگ نرم‌افزار ArcGIS را روی سیستم خود داشته باشد.

استفاده از GIS Mode در محیط نرم‌افزار

استفاده از GIS Mode در محیط نرم‌افزار

سیستم موردنیاز برای نصب WaterGEMS

این نرم‌افزار بر ویندوزهای XP، Vista، ۷، ۸ و ۱۰ قابل‌نصب است. طبق گفته‌ی شرکت سازنده، این نرم‌افزار ممکن است بر ویندوزهای دیگری هم نصب شود اما عملکردش در آن ویندوزها بررسی نشده‌است. WaterGEMS هر دو سیستم‌عامل ۳۲ و ۶۴ بیتی را پشتیبانی می‌کند. برای نصب WaterGEMS به‌عنوان نرم‌افزاری مستقل نیازی به نصب نرم‌افزارهای CAD یا GIS ندارید. اما اگر مایل باشید در پلتفرم این نرم‌افزارها از WaterGEMS استفاده کنید، باید AutoCAD و ArcGIS را در سیستم خود داشته باشید.

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

      ارسال پاسخ