راه و شهرسازیمجله خبری

عبرت آموزی از سانحه ریزش متروپل/ نهضت ملی مسکن «صنعتی‌ساز» شود

به گزارش ساختمان آنلاین:  انجمن صنفی تولیدکنندگان و فن آوران صنعتی ساختمان در بیانیه‌ای با تأکید بر لزوم نگاهی عمیق‌تر به حادثه آبادان، خواستار درس گرفتن از این سانحه غم بار در ساخت و سازهای جدید شدند.

در این بیانیه آمده است:

حادثه مصیبت بار فرو ریختن برج متروپل در شهر رنج کشیده آبادان، فرصتی است برای گریستن، برای سوگواری، برای دلداری، و نیز فرصتی برای تمرکز و تاًمل عمیق‌تر، برای یافتن گلوگاه‌ها و اصلاح کج راهه ها، برای تجدید نظر در ساختارها.

در جمع سوگواران هستند کسانی که نباید در این غم و حسرت مستغرق بمانند. باید بر فراز این اندوه و التهاب با عرق شرم بر جبین، خود را در این فاجعه سهیم بدانند. باید با عبور از این پوسته تاریک، به عمق شفاف مسئولیت پذیری، قانون مداری و وجدان حرفه‌ای پناه برند. از ساختارهای ناکارآمد عبور کنند و ساختاری روزآمد و اطمینان بخش برپا کنند.

جامعه بزرگ مهندسی ساختمان کشور، نظام دانشگاهی و نظام مهندسی ساختمان کشور، که هریک پشتوانه سترگ صنعت احداث کشورند، جملگی در این ملقمه خفت بار سهیم هستیم نه با کرده‌ها که با ناکرده ها و ناگفته هامان.

معضلات بخش ساخت و ساز از سر ناتوانی نیست از سر نابسامانی است. آبشخور این سهل پنداری‌ها و خام دستی‌ها، روش‌های پوسیده و منسوخ ساخت و ساز دستی و سنتی است. مناسبات ساخت و ساز سنتی اجازه می‌دهد که هر مدعی با توشه‌ای ناچیز در این فضا، ایفای نقش کند و دور از وزن کشی قانون مند و سخت گیرانه تا اوج کارآفرین نمونه جولان دهد.

میدانیم که امروز صنعت ساختمان تخصصی پیچیده و ذوجوانب است. افراشتن بنا نیازمند پیش مهندسی جامع، مدیریت یکپارچه و بهره گیری از دانش و فناوری روزآمد است. باور داشته باشیم که نظارت و بازرسی در انتهای خط تولید نمی‌تواند عدم انطباق‌ها را از میان بردارد و البته می‌تواند به فاجعه منجر شود.

امروز در فرآیند تولید صنعتی، نظام‌های کنترل کیفیت پیش نگر کیفیت تولید را تضمین می‌کنند و با توسعه تکنیک‌های خطا ناپذیرسازی (ERROR PROOFING) عدم انطباق در محصول و در فرآیندها را محدود و محدودتر می‌کنند. ظرفیتی که اساساٌ در فضای تولید دستی و سنتی جایی ندارد. انتظارهای ما از ساختمان به امروز تعلق دارد و روش طراحی و تولید در گذشته دور سیر می‌کند. ما نیازمند تحول بنیادی در فرآیند طراحی و تولید ساختمان هستیم.

فرو ریختن یک ساختمان تازه بنیاد علی رغم کراهت و زشتی، تجسم عینی بختکی است که کل ساخت ساز ما را در برگرفته و مراکز جمعیتی ما را بر پهنه لرزان این سرزمین در معرض خطری بالقوه قرار داده است.

کشور ما جامعه‌ای صنعتی است. لکن صنعت احداث که از مزیت نسبی دو چندان برخوردار است، همچنان در شرایط سنتی زمین گیر شده است و علی رغم همه ظرفیت‌ها و مزیت‌ها در چرخه عقب ماندگی گرفتار آمده است.

خوشبختانه دولت‌های اخیر جملگی، پروژه‌های عظیم تولید مسکن را در زمره اولویت‌های خود قرار داده و به درستی بر تولید صنعتی مسکن تاکید مؤکد داشته اند و دارند. لکن پیش نیازهای تولید صنعتی ساختمان فراهم نیست.

– ما فاقد طرح جامع توسعه صنعتی ساخت و ساز هستیم. تولید صنعتی ساختمان مقوله‌ای میان بخش است و همکاری و هماهنگی ارگان‌های متعددی را طلب می‌کند. تحقق این همکاری و زمان بندی اقدامات با تدوین طرح جامع میسر خواهد بود. ما هنوز تولید صنعتی را هدف گزاری نکرده ایم.

– ما فاقد ضوابط لازم برای طراحی و تولید صنعتی هستیم و آنچه در دست داریم نا کافی، نارسا و خود مانعی بر سر راه تولید صنعتی است.

– ما زیر ساخت‌های تولید صنعتی ساختمان را ساماندهی نکرده ایم. از جمله کنترل کیفیت که نکته مرکزی در این فاجعه بوده است.

– گفته شد که تولید صنعتی ساختمان در گرو همکاری و هماهنگی ارگان‌های متعدد است لذا، مدیریت این فرآیند لازم است در سطح مقامات ارشد اجرایی کشور تعیین شود.

در حال حاضر طرح عظیم جهش تولید مسکن بستر بسیار مناسبی را جهت توسعه صنعتی مسکن و حل معضلات اساسی بخش ساخت و ساز فراهم کرده است. به علاوه ما همه عوامل و منابع لازم جهت توسعه صنعتی ساخت و ساز را در اختیار داریم. به ویژه جامعه بزرگ مهندسی ساختمان که به دانش روز مجهز است و قادر است این فرآیند را هدایت کند. لکن هشدار می‌دهیم اگر پیش نیازهای پیش گفته فراهم نباشد. شوربختانه تولید صنعتی مسکن، تنها شعاری بر دیوار باقی خواهد ماند.

این انجمن وظیفه خود می‌داند که ضمن هشدار مجدد نسبت به عواقب وخیم ناشی از رکود و عقب ماندگی در فرآیند تولید ساختمان، اعلام کند که توسعه صنعتی، اولویت نخست توسعه بخش ساخت و ساز و در زمره اولویت‌های توسعه ملی است. این مهم هم اکنون در مسیر بحرانی است. زیرا جهانی شدن اقتصاد و الزام به رقابت آزاد بین المللی در کنار فقر رقابت پذیری در شرایط تولید دستی و سنتی. ساختارهای ساخت و ساز ما را تهدید می‌کند. در رابطه با توسعه صنعتی ساخت و ساز زمان منقبض شده است. و فرصت‌ها محدود و مغتنم است.

با توجه به همزمانی این فاجعه دردناک با طرح عظیم جهش تولید مسکن و هدف داهیانه دولت در باب تولید صنعتی مسکن در این طرح عظیم. شایسته است وزیر محترم راه و شهرسازی در عکس العمل نسبت به این فاجعه دردناک و در جهت تحقق اهداف عالی طرح عظیم جهش تولید مسکن. با پیامی امید بخش و عاجل در باب شروع گام آغازین در موارد زیر دستور مقتضی صادر فرمایند و بدین وسیله تولید صنعتی مسکن در این طرح عظیم را ریل گذاری کنند.

– تدوین طرح جامع توسعه صنعتی ساخت و ساز

– تدوین ضوابط طراحی و تولید صنعتی مسکن

– ساماندهی زیرساخت‌های تولید صنعتی مسکن

– انتخاب مدیر توانمند برای توسعه صنعتی ساخت و ساز در تراز مقامات ارشد اجرایی کشور همراه با ساختار مناسب

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا