بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

مسکن همچنان پیشران اقتصاد است؟/ وام «پیش‌خرید» مسکن تقویت شود

به گزارش ساختمان آنلاین:  حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی شب گذشته ۴ بهمن در گفت وگوی مستقیم با مردم درباره مسکن اظهار کرد: ازدواج فقط با صحبت با جوانان افزایش نمی‌یابد و باید برای آنها کار عملی کرد؛ مسکن سازی در افزایش ازدواج بسیار مؤثر است و ما قرار است در ۴ سال ۴ میلیون مسکن بسازیم.

وی افزود: ساخت مسکن علاوه بر اینکه نیاز مردم است، اگر ساخته نشود، از ساخت و ساز تعداد مسکن مورد نیاز مردم هم عقب می‌مانیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تأکید کردیم که باید برای حل مشکل رشد اجاره بها، یک فکر اساسی کرد.

رئیس جمهور: مسکن یکی از پیشرانه‌های اقتصادی کشور است

به گفته رئیس جمهور، حل مشکل اجاره بها باید ریشه‌ای باشد که همان ساخت و ساز است؛ مسکن به عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی مطرح بوده و مسکن سازی می‌تواند صنایع زیادی را به دنبال خود بکشد.

وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از شهرهای کشور بانک زمین تشکیل شده و در بسیاری از حاشیه شهرها زمین داریم که شناسایی و آماده سازی آن کمی زمان برده است اساس قضیه آن است که با مسکن سازی، هم قیمت فروش و هم اجاره بهای مسکن تعدیل شود.

کارشناس اقتصادی: مسکن نیاز اساسی و غیر قابل جایگزین است

فرهاد بیضایی کارشناس اقتصاد مسکن اظهار کرد: من به بخش مسکن به عنوان پیشران اقتصاد کشور نگاه نمی‌کنم کما اینکه در یکی دو دهه قبل می‌شد از بخش مسکن به عنوان پیشران اقتصاد نام برد ولی با توجه به تغییر و تحولاتی که در اقتصاد رخ داده، در دنیا دیگر به مسکن به عنوان پیشران اقتصاد نگاه نمی‌شود اما این نگاه را قبول دارم که مسکن نیاز اساسی کشور است و توجه به این نیاز اساسی، شوخی بردار نیست.

وی رونق بخش مسکن را عامل رونق اشتغال، پیشرفت و رشد اقتصادی دانست و افزود: اما اینکه عنوان پیشران اقتصادی به آن نهاد را نمی‌توان با قاطعیت اعلام کرد.

تسهیلات مسکن به همه تقاضاها داده شود نه صرفاً به ساخت و ساز

بیضایی در خصوص اعطای تسهیلات ساخت مسکن گفت: معتقدم باید بسته‌ای از تسهیلات مسکن را در شبکه بانکی داشته باشیم و برای هر تقاضایی از هر نوعی، تسهیلات متناسب با آن وجود داشته باشد؛ این تقاضا می‌تواند شامل خرید مسکن، نوسازی بافت فرسوده، مسکن روستایی، ساخت، پیش خرید که شاید بتوان از آن به عنوان یکی از مهمترین تسهیلات بخش مسکن نام برد، باشد.

وام پیش خرید مسکن، هم مزایای وام ساخت را دارد هم وام خرید

وی دوگانه سازی میان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن را دوگانه سازی اشتباه دانست و ادامه داد: افراط و تفریط در خصوص اینکه وام خرید مسکن در اولویت است یا وام ساخت مسکن، روند اشتباهی است؛ البته من معتقدم بهترین تسهیلاتی که در بخش مسکن می‌تواند مؤثر باشد، تسهیلات پیش خرید مسکن است چون هم مزایای تسهیلات خرید مسکن را دارد و هم منجر به تولید واحد مسکونی می‌شود؛ ضمن اینکه اختیار آن هم در دست مصرف کننده است و باعث می‌شود تا دست برتر را در بازار در اختیار داشته باشد که همان مزیت وام خرید است که گزینه‌های پیش روی خریدار و قدرت انتخابش را افزایش می‌دهد.

بیضایی یادآور شد: مهمترین نکته‌ای که در بخش مسکن باید به آن توجه شود، اساسی‌ترین نیاز خانوار بودن آن است که قابل جایگزینی نیست؛ تأکید بر پیشران اقتصاد بودن بخش مسکن، نمی‌تواند این موضوع را پوشش دهد.

کارشناس اقتصاد مسکن افزود: همه بخش‌های اثرگذار اقتصادی در صورت فعال بودن می‌توانند در اقتصاد پیشران باشند چرا که با ایجاد اشتغال و تولید موجب رشد اقتصادی می‌شوند؛ بخش مسکن هم از این گونه موارد به شمار می‌آید و نمی‌توان نقش مؤثر آن را در اقتصاد کتمان کرد.

نمی‌توان یک بخش را به تنهایی پیشران اقتصادی دانست

وی تصریح کرد: افزایش ساخت و ساز در بخش مسکن و رشد تقاضای واقعی در این بازار می‌تواند اشتغال در پی داشته باشد که این موارد رشد اقتصادی را فراهم می‌کند؛ در کنار بحث مسکن سایر شاخص‌های اقتصادی دیگر نیز در پیشران بودن در اقتصاد کشور مؤثر هستند و شاید رتبه بالاتری در رشد شاخص‌های اقتصادی داشته باشند.

کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: ساخت و ساز همواره یک‌نیاز اساسی محسوب می‌شود و ناگزیر هستیم با فراهم‌آوردن شرایط تعادل در عرضه و تقاضا در این بخش، پاسخگوی تأمین مسکن‌مردم باشیم؛ اگر سرمایه گذاری به درستی در این بخش صورت گیرد، می‌تواند موجب رشد و رونق شود.

بیضایی خاطرنشان کرد: بنابراین بخش مسکن از این نظر اهمیت دارد که یک‌نیاز اساسی و بدون جایگزین محسوب می‌شود؛ لذا در نگاه واقعی اقتصاد نباید به عنوان پیشران به آن نگاه کرد چرا که در صورت توقف رشد اقتصادی، بسیاری از شاخص‌های اقتصادی متوقف خواهد شد.

وی یادآور شد: در بخش مسکن علاوه بر توجه به ساخت و ساز انبوه باید به رفع نیاز واقعی مردم توجه کرد و تقاضای واقعی را در این بخش شناسایی و آن را مرتفع کرد و و بیشتر بر روی تقاضای مصرفی متمرکز شد تا علاوه بر رفع نیاز مردم شاهد افزایش ساخت و ساز نیز باشیم.

بیضایی با اشاره به بی توجهی به سیاست هدایت اعتبارات بانکی به سمت تولید افزود: در سال‌های اخیر متأسفانه یکی از مهم‌ترین معضلات در این حوزه بی توجهی به بخش تسهیلات دهی توسط بانک‌ها بوده و به دلیل عدم نظارت، بانک‌ها نتوانسته‌اند در بخش تسهیلات دهی موفق عمل کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا