بورس و بازاردیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

مالیات بر خانه‌های خالی دردی از بازار مسکن دوا نمی‌کند

هادی حق شناس ضمن بیان مطلب فوق در گفت و گو با خبرنگار  ساختمان آنلاین خاطر نشان ساخت: چنانچه به اخبار منتشر شده درباره اخذ مالیات از خانه‌های خالی رجوع کنیم،می بینیم که در ابتدا برآوردها از میزان خانه های خالی رقم بالایی بود اما بعد از شناسایی ،رقم این خانه ها به یک دهم کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه حل بحران مسکن از مسیر خانه های خالی غیرممکن است تاکید کرد: معضل بازار مسکن فراتر از این است که از طریق این نسخه بخواهیم آن را حل کنیم،به طوری که حتی اگر دولت با این مکانیزم، قادر شود کل واحدهای خالی از سکنه را به بازار عرضه کند،در نهایت هیچ اتفاق مثبتی برای مسکن رخ نخواهد داد چرا که با در نظر گرفتن میانگین قیمت مسکن در کلانشهر تهران که بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی دولت حدود سی میلیون تومان است،باید گفت که مشکل بازار مسکن مربوط به سمت عرضه است.

وی گرانی افسارگسیخته قیمت مسکن را ناشی از تورم اقتصادی و سیاستهای مالی و پولی ارزیابی و تصریح کرد: افزایش قیمت مسکن ریشه در سیاستهای مالی و پولی دارد و در واقع این امر را باید به عنوان یک معلول در نظر گرفت.

این کارشناس مسکن با بیان اینکه سیاستهای پولی و مالی از ابزارهای مهم مدیریت تقاضای اقتصاد است تاکید کرد: وقتی این شاخص ها و سیاستها دارای مشکل باشند ،سوداگران به راحتی در بخش های غیر مولد در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون تحمل مشکلات و حواشی تولید، به سودهای غیرمتعارف تا سقف 50 درصد دسترسی پیدا می کنند.

وی اذعان داشت: این فرمول در همه ابعاد اقتصاد کشور حاکم است و سبب می شود که انگیزه ای برای تولید وجود نداشته باشد،در چنین شرایطی،سوداگران به جای اینکه با مشکلات ناشی از تولید مسکن خود را درگیر کنند،ترجیح می دهند که وارد بازار سوداگری شوند و این امر در نهایت سبب کاهش عرضه و تشدید شکاف عرضه و تقاضای مسکن می شود.

حق شناس با انتقاد از اینکه دولت به جای برخورد با علتها ،با معلولها برخورد می کند تاکید کرد: گرانی قیمت مسکن ناشی از سیاسهای پولی و مالی،تورم اقتصادی و سوداگری در سطوح مختلف اقتصادی است.بنابراین تا زمانی که این مشکلات حل نشود،نمی توان توقع داشت که مشکل بازار مسکن حل شود .

این کارشناس مسکن یادآور شد: تا زمانی که با علت های اصلی برخورد نشود و سیاستهای مالی و پولی اصلاح نشود و تورم کاهش پیدا نکند،هیچ سیاستی قادر نخواهد بود ،حوزه مسکن را سامان دهد.

حق شناس اخذ مالیات بر عایدی سرمایه را ،سیاستی درست دانست که در همه کشورها اجرایی می شود و عنوان کرد: انتقادات مطرح شده به هیچ وجه به معنای آن نیست که دولت نباید از عایدی بر سرمایه افراد مالیات کسب کند،این سیاست در کشورهایی که اقتصاد سالم دارند اجرایی می شود و دارای خروجی مثبتی است اما در کشور ما شرایط متفاوت است.

وی گفت: به عنوان مثال در اثر تورم اقتصادی،قیمت خودرو افزایش یافته است ،اما دولت تحت عنوان ماشین لوکس می خواهد از آنها مالیات کسب کند،در صورتی که تورم و سیاستهای مالی دولت سبب افزایش قیمت خودرو شده است.

این کارشناس مسکن گفت: در نهایت باید گفت وصول مالیات از خانه های خالی هیچ تاثیر خاصی در کاهش نرخ اجاره و قیمت مسکن به جای نخواهد گذاشت.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا