بورس و بازارمجله خبری

مقایسه ای از وضعیت بازار املاک ایران و بریتانیا

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از اقتصاد24، فرقی نمی کند افراد در کجای جهان به دنیا آمده باشند، جزو چه دهک اقتصادی باشند و یا در خانواری چند نفره زندگی کنند؛ در هر شرایطی مسکن از اساسی ترین نیاز‌های زندگی آن ها به شمار می آید. نیازی که تهیه آن، روز به روز برای ایرانیان سخت تر می شود و حالا برای خرید یک خانه کوچک متراژ نیز باید چندین برابر طول زندگی خود پول پس انداز کنند!

اما این موضوع در کشور‌های جهان اول که با تورم بسیار پایین تری در مقایسه با ایران روبرو هستند، به چه شکل است؟ برای این مقایسه سراغ بریتانیا رفته ایم که طی ماه های گذشته با افزایش تورم روبرو بوده و بانک مرکزی این کشور تلاش زیادی کرده است اقداماتی را در راستای کنترل تورم انجام دهد.

افزایش تورم در این کشور حتی به حدی رسید که نخست وزیر سابق انگلیس را مجبور به استعفا کرد تا به سرعت جای خود را به ریشی سوناک تازه نفس دهد؛ اما عمق این نابسامانی به ویژه در بخش مسکن چقدر بوده و تفاوت آن با تورم و قیمت مسکن در ایران چقدر است؟

قیمت مسکن در بریتانیا

متوسط قیمت مسکن در بریتانیا بین نوامبر و دسامبر ۲۰۲۲، حدود ۱/۵ درصد کاهش داشته است. این میزان نسبت به ماه مشابه سال قبل یعنی سال ۲۰۲۱ تنها دو درصد افزایش را تجربه کرده بود. به طور کلی نرخ رشد سالانه در تمام کشور‌ها و مناطق بریتانیا در ماه دسامبر در مسیری نزولی قرار گرفته است.

از سوی دیگر شاخص هالیفاکس مشخص کرده است که در حدود ۴۰ سال گذشته یعنی از سال ۱۹۸۳ میانگین قیمت مسکن در بریتانیا ۹۷۴ درصد صعود را پشت سر گذاشته است. این شاخص میانگین قیمت خانه در ماه دسامبر را نیز ۲۸۱ هزار و ۲۷۲ پوند اعلام کرده است.

کیم کینیرد، مدیر موسسه وام مسکن هالیفاکس گفته است: بازار مسکن در سال ۲۰۲۲ تصویری متفاوت داشت. ما شاهد رشد سریع قیمت مسکن در شش ماهه اول بودیم و به دنبال آن در تابستان ثابت شد که شروع کاهش قیمت ها از سپتامبر است. این مورد به دلیل تاثیر فشار‌های هزینه زندگی و افزایش نرخ ها پیش آمده است که بر امور مالی و تقاضای خانوار‌ها تاثیر گذاشت.

مقایسه بازار مسکن در بریتانیا و ایران

بازار مسکن در ایران هم در شرایط مناسبی به سر نمی برد و مردم هر روز بیشتر از حق طبیعی خود یعنی خریدن مسکن فاصله می گیرند. طبق گزارش های بانک مرکزی میانگین قیمت مسکن در تهران در آذرماه سال جاری به ۴۸ میلیون و ۷۰ هزار تومان رسیده است.

اما در حالی میانگین قیمت مسکن در بریتانیا طی ۴۰ سال گذشته ۹۷۴ درصد رشد داشته که قیمت مسکن در ایران تنها در حدود پنج سال گذشته تقریبا هزار درصد افزایش را پشت سر گذاشته است!

آمار‌های بانک مرکزی نشان می دهد در فروردین ۱۳۹۶ متوسط قیمت مسکن حدود چهار میلیون تومان بوده است، اما در آذر ماه سال جاری به ۴۸ میلیون و ۷۰ هزار تومان رسیده است.

این تفاوت قیمت در پنج سال گذشته را می توان ناشی از میزان تورم دانست. میزان تورم در ایران بر اساس آمار‌های مرکز آمار ایران به ۴۸/۵ رسیده و به نظر می آید همچنان چشم اندازی افزایشی داشته باشد.

اداره آمار ملی انگلیس نیز شاخص قیمت قیمت مصرف کننده یا همان تورم را در ۱۲ ماه منتهی به نوامبر ۲۰۲۲ اعلام کرده است که حدود ۱۰/۷ درصد بوده و نشان می دهد مفهوم نابسامانی و تورم در اقتصاد ایران و بریتانیا چقدر متفاوت است!

مسکن بریتانیا و ایران چند؟

همانطور که گفته شد، متوسط قیمت یک خانه در بریتانیا ۲۸۱ هزار و ۲۷۲ پوند برآورد شده است؛ از طرفی حداقل حقوق در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۲۰۰ پوند بوده و به طور استاندارد هر فرد باید یک سوم حقوق خود را هر ماه برای مسکن پس انداز کند؛ بنابراین یک کارگر ساده با حداقل حقوق باید حدود ۲۳ سال برای خرید یک خانه کار کند.

این در حالی است که با توجه به متوسط قیمت مسکن در تهران یک کارگر ساده با حداقل حقوق یعنی چهار میلیون و ۱۷۹ هزار تومان برای خرید یک خانه ۵۰ متری در تهران باید باید ۱۴۳ سال از عمر خود را سپری کند که عملا خانه دار شدن را غیرممکن می کند!

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا