اجتماعی

انتخاب شهرداران نباید از وظایف شوراها کنار گذاشته شود/ شورای نگهبان اهتمام ویژه‌ای برای رسیدن شوراها به جایگاه واقعی خود داشته باشد

به گزارش ساختمان آنلاین، احمد صادقی در یکصد و سیزدهمین جلسه شورا و پس از استماع سخنان طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان گفت: در ابتدا ایام شهادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه(س) را تسلیت عرض می کنم.
وی در ادامه افزود: در  قانون اساسی ۱۰ اصل مربوط به شوراهاست و اصل هفتم شوراها را از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور لحاظ کرده و در اصل یکصدم اشاره کرده؛ اداره هر روستا، بخش شهر، شهرستان و استان با نظارت شورای ده، بخش، شهرشتان یا استان صورت می گیرد.سوال اینجاست که آیا اداره امور شهر تهران تحت نظارت شورای اسلامی شهر تهران اداره می شود و یا اداره استانها تحت نظارت شوراهای اسلامی استانها اداره میشوند. جالب است که بدانیم رئیس شورای اسلامی شهرستان و استان حتی در شورای برنامه ریزی شهرستان در فرمانداری یا استان در استانداری دعوت هم نمیشود چه برسد به اینکه بتواند اداره آنها را نظارت نمایند. متاسفانه توجهی به اصول قانون اساسی در حوزه شورا ها نشده است و شوراها جایگاهی را که باید داشته باشند را  ندارند.
صادقی ادامه داد: شاید یکی از  مهمترین مباحثی که سبب شده  شوراها جایگاه خود را آنگونه که باید نداشته باشند دیر پیدایش شورا هاست. می دانید که شوراها بیست سال پس از انقلاب اسلامی شکل گرفتند و در این دوران سازمان ها و تشکیلاتی که وظایف شوراها را انجام می دادند هنوز وجود دارند.
صادقی خاطر نشان ساخت: با وجود اینکه هم اکنون  شوراها حضور ارزنده و تاثیر گذاری دارند و  اعضای شورا به نمایندگی از مردم کارهای شورایی را براساس مواد قانون اساسی انجام می دهند هنوز سازمان هایی که کارهای شوراها را انجام می دهند در جایگاه خود هستند و به نوعی موازی کاری صورت می گیرد.
رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا افزود: ما حتی در ارسال قوانین مجلس به شورای نگهبان شاهد هستیم که شورای محترم نگهبان نیز  با تفسیر مضیقی که از حوزه نظارتی شوراها دارند، شورا را در بعضی اموری که باید ورود کنند منع می کنند.
صادقی افزود: حتی شنیده شده که بحث انتخاب شهردار رااز  وظایف شوراها نمی دانند و این مهم را جزیی از وظایف اجرایی قلمداد کردند.
صادقی گفت: قانون اساسی ما بعنوان یکی از قوانین پیشرفته دنیا محسوب می شود و یکی از اصول مترقی قانون اساسی وجود شورای نگهبان به عنوان پاسدار و صیانت کنندن از قانون است لذا انتظار و توقع ما این است که  شورای نگهبان  در رسیدن شوراها به جایگاه واقعی خود  اهتمام ویژه ای داشته باشند.
به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا