صنایع ساختمانیمجله خبری

لزوم ساخت با کیفیت خانه‌های طرح مسکن ملی


به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، محمدطیب صحرایی در جلسه روز 26 دی ماه شورای مسکن استان کرمانشاه با تاکید بر لزوم برگزاری منظم و کارآمد جلسات شورای مسکن گفت: موضوعاتی که دراین جلسه مطرح می شود باید کارشناسی شده باشد و نباید مسائل غیرکارشناسی و سرسری در این جلسه مطرح شود.

وی افزود: اگر موضوعی کارشناسی شده نباشد نمی توانیم در چند ساعت جلسه شورای مسکن تصمیم درستی درباره آن بگیریم و نتیجه آن می شود تصمیمات خلق‌الساعه که دود آن فقط به چشم مردم می رود.

صحرایی گفت: بنابراین موضوع بدون کارشناسی از دستور کار جلسه خارج شده و تا زمانی که کارشناسی روی آن صورت نگیرد در جلسه مطرح نخواهد شد.

وقتی عملکرد مدیری “صفر” است، صندلی او خالی بماند بهتر است

صحرایی در ادامه بر لزوم هماهنگی همه دستگاه ها در اجرای طرح اقدام ملی مسکن اشاره کرد و افزود: این طرح همانطور که از عنوانش مشخص است طرح ملی است و همه دستگاه ها باید در اجرای آن مشارکت کنند، بنابراین دستگاه ها در استان باید از کار جزیره ای خودداری کرده و همه در این طرح با هم مشارکت داشته باشند.

وی افزود: بهترین کار تدوین فرآیند انجام این پروژه از صفر تا صد است و نقش دستگاه ها در این میان باید مشخص شود تا همه بتوانند در انجام این فرآیند در کنار هم فعالیت کنند.

استاندار کرمانشاه با انتقاد از روند پیشرفت اجرای طرح جهش تولید مسکن در استان، گفت: پیشرفت ما در این زمینه بسیار اندک است و آمارها در این زمینه اصلا خوب نبوده و قابل دفاع نیست.

وی با تاکید بر بازخواست از مسئولین مربوطه در این زمینه گفت: اینکه در برخی شهرستان ها کار در حد صفر است جای سوال است که اگر مدیر مربوطه نمی بود این آمار قرار بود از صفر هم کمتر شود. سوال من این است مسئولان مربوطه در این شهرستان ها تا امروز چه کرده اند.

صحرایی گفت: اگر عملکرد یک مدیر در حد صفر است، صندلی او خالی بماند که بهتر است. بنده تاکید می کنم اول متعهد به مردم هستم و بعد هم آبروی نظام و در این دو زمینه با کسی تعارف ندارم.

وی تاکید کرد: عملکرد مدیران را در ماجرای مسکن ملی رصد خواهیم کرد و مدیری که نبودش بهتر از بودنش هست، باید کنار برود.

خانه های “بساز در رو” در طرح مسکن ملی نخواهیم داشت / “تقویم زمانی” برای پروژه ها باید مشخص شود

استاندار کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه سه شاخص کیفیت، سرعت و قیمت باید در ساخت واحدهای طرح جهش تولید مسکن لحاظ شود، گفت: هرکسی بتواند این سه شاخص را در ساخت واحدها رعایت کند، چه بخش خصوصی باشد و چه دولتی، ما آماده همکاری همه جانبه هستیم و او را حمایت می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تحت هیچ شرایطی اجازه نمی دهیم کیفیت فدای سرعت و قیمت شود، گفت: قطعا در این پروژه کیفیت حرف اول را می زند و ما در این پروژه دیگر “بساز و در رو” نداریم و هر کسی چنین پروژه هایی بسازد خودش باید ضررش را بدهد و از این موضوع کوتاه نخواهیم آمد.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت های استان در این زمینه گفت: این انتظار هست که از توان پیمانکاران و توان کارخانجات تولید مصالح خود استان استفاده شود و بخش خصوصی اگر در این زمینه تخفیف اعمال کند قطعا سازندگان واحدها هم تشویق می شوند که مصالح خود را از خود استان تهیه کنند.

صحرایی خاطرنشان کرد: همچنین در اجرای این طرح باید از توان قرارگاه های کشوری مانند قرارگاه امام حسن (ع) که در امر ساخت مسکن فعال است، استفاده شود تا از این طریق بتوانیم قیمت ساخت و ساز را بیش از پیش پایین بیاوریم.

وی بر داشتن تقویم زمانی برای اجرای پروژه های طرح جهش تولید مسکن تاکید کرد و گفت: یک جوان باید بداند که تا چه مدت منتظر بماند که صاحب خانه شود و باید برای شروع هر پروژه در این طرح یک تقویم زمانی داشته باشیم و بر اساس آن کارها پیش رود.

وی در ادامه نکات ضروری در طرح جهش تولید مسکن را تامین زمین، نیروی انسانی و منابع مالی عنوان کرد و افزود: خوشبختانه با ضرب الاجل داده شده کارهای خوبی در بحث شناسایی زمین صورت گرفته و در جلسات بعدی باید این امر پیگیری شود.

صحرایی گفت: در بحث نیروی انسانی هم ما به نیروی ماهر نیاز داریم و در این زمینه فنی و حرفه ای باید پای کار بیاید و کارگری که در این ساختمان ها فعالیت می کند باید گواهی لازم برای انجام این کار را داشته باشد.

وی افزود: از طرفی در بحث تامین مالی طرح هم باید تا حد امکان تسهیل گری کنیم.

لزوم اجرای “معماری اسلامی” در ساخت واحدهای مسکن ملی

استاندار کرمانشاه در ادامه به برخی شاخص های ضروری در ساخت مسکن اشاره کرد و با تاکید بر لزوم بکارگیری معماری اسلامی در ساخت واحدهای مسکونی گفت: شهرسازی و خانه سازی ما باید از معماری اسلامی برخوردار باشد و اینطور نباشد که کسی در خانه خود راحت نباشد.

وی افزود: در حال حاضر منازل مسکونی هیچ وجهی از معماری اسلامی ندارند و اعضای خانواده در آن احساس راحتی نمی کنند و بسیاری از واحدهای آپارتمانی به منازل اطراف مشرف هستند و همین امر موجب ناخشنودی افراد در منازل خود و عدم راحتی آنها شده است.

استاندار کرمانشاه گفت: اینکه خانه ها مشرف به هم احداث می شوند از هر جهت امر پسندیده ای نیست و نه حقوق شهروندی آن را قبول دارد و نه دیدگاه اسلامی و این امر می طلبد که در ساخت واحدهای مسکونی معماری اسلامی لحاظ شود تا افراد احساس راحتی و آرامش در منازل خود داشته باشند.

وی بر مسئله تراکم هم تاکید کرد و افزود: متاسفانه کرمانشاه در حال حاضر متراکم ترین شهر کشور است و همین شلوغی و تراکم موجب شده خیلی ها آرامش و آسایش نداشته باشند.

صحرایی گفت: تراکم طرح مسکن ملی در کرمانشاه نباید به گونه ای باشد که تراکم را در شهر بالا ببرد و باید به این مسئله توجه جدی شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا