راه و شهرسازیمجله خبری

انتقال پادگان‌ها از محدوده شهری در حال پیگیری است

به گزارش ساختمان آنلاین:  شورای عالی معماری و شهرسازی ۱۹ اردیبهشت ماه انتقال پادگان ارتش در مشهد مقدس را به تصویب رساند؛ در گذشته و در سال ۱۳۸۸ نیز قانونی مصوب شد که براساس آن باید پادگان ها از بافت شهری خارج شوند.

فرزانه صادق مالواجرد، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی در این خصوص گفت: در قانون خروج پادگان ها از بافت شهری که مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران را دارد، آمده است، پادگان ها اگر از محدوده شهرها خارج شوند، باید ارزش افزوده ای را در باقی مانده ای که سهم ارتش جمهوری اسلامی ایران است داشته باشند، ولو آنکه پادگان دیگری در خارج از محدوده و حریم شهر ساخته شود.

وی در رابطه با نحوه چگونگی ارائه این خدمات، اظهار کرد: قانون مصرح است که تا ۱۰ هکتار تصمیم گیری ها در کمیسیون‌های ماده پنج انجام می شود و در اراضی پادگانی که بیش از ۱۰ هکتار مساحت دارند، در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصمیم گیری صورت می گیرد.

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در قانون مرتبط با پادگان ها تصریح شده است که تا ۴۰ درصد از اراضی پادگان ها باید به شهر تقدیم شود، عنوان کرد: یعنی تا ۴۰ درصد از خدمات عمومی شهری در طراحی ها دیده شود و در ۶۰ درصد باقی مانده نیز حتما باید خدمات مرتبط با کاربری های دیگری که طراحی می شود، تامین شود.

صادق مالواجرد در خصوص اقدامات دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری در راستای خروج پادگان ها از بافت شهری، گفت: پادگان هایی تاکنون مراتب استانی خود را پس از ملاحظاتی همچون ملاحظات دفاعی و امنیتی و ملاحظات شهرسازی که در کمیسیون ماده پنج مصوب می شود، مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری را اخذ کردند.

وی افزود: پادگان ۰۷ در خرم‌آباد با مساحت بیش از ۱۰ هکتار، پادگان ارومیه و اراضی آبشار و همچنین پادگان ۷۷ در مشهد مقدس به صورت مشترک مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری را دریافت کردند.

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با تاکید براینکه انتفاع حداکثری شهر در کنار انتفاع قانونی که برای ارتش متصور است، باید هر دو توامان انجام شوند، خاطرنشان کرد: این امر چالش‌های بسیاری را به دنبال دارد، اما خوشبختانه در تمامی مصوباتی که ذکر شد، تلاش شده است هم در دبیرخانه و هم اعضای شورای عالی در کنار همدلی با ارتش جمهوری اسلامی ایران مسیر را آنگونه که باید پیش ببرند.

صادق مالواجرد اظهار کرد: ارتقاء کیفیت فضایی در شهر، تامین خدمات عمومی، شبکه معابر و فضای سبز بی نظیر پادگان‌ها و از طرفی انتفاعی که باید ارتش براساس قانون داشته باشد، از جمله این موارد است.

وی با بیان اینکه اگر خارج از محدوده و حریم شهرها اراضی در اختیار ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد، بخشی مرتبط با وزارت راه و شهرسازی و قسمتی مرتبط با منابع طبیعی است، گفت: در این راستا هماهنگی های لازم با ارتش انجام می گیرد و سپس جابه‌جایی و انتقال نیروها از پادگان ها انجام می شود.

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت اما پادگان هایی هستند که فعلا در محدوده شهری قرار دارند و براساس مصوبه شورای عالی روی آنها طرح گذاشته می‌شود. با این حال اما تمام تلاش دبیرخانه شورای عالی و اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری با وفاق و همدلی که با ارتش جمهوری اسلامی ایران است، بر آن است در تمام پادگان‌هایی که ذکر شد، بیش از ۴۰ درصد قانون، خدمات و فضای سبز در اختیار شهر قرار گیرد.

صادق مالواجرد پادگان‌ها را از سه منظر قابل بررسی برشمرد و گفت: این پادگان‌ها هم به جهت زیست محیطی ارزشمند هستند و هم درختان بی نظیری در این پادگان‌ها وجود دارد که ارتش جمهوری اسلامی ایران طی سال‌ها آن‌ها را حفظ کرده است، همچنین به جهت وجود بناهای تاریخی و مکان رویداد بودن این پادگان‌ها ارزشمند هستند که تاکید دبیرخانه شورای عالی و اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری بر حفظ آن‌ها است.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا