بورس و بازارصنایع ساختمانیمجله خبری

راهکار برون‌رفت صنعت ساختمان از رکود مشخص شد

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از مهر، بررسی های میدانی در شهرداری های مختلف و همچنین مشاوران املاک در استان اصفهان بیانگر حال ناخوش بازار مسکن در استان اصفهان است، شرایطی که به اعتقاد کارشناسان ماه ها است که بر بازار مسکن چنبره زده و هنوز دولت و بخش خصوصی راهکاری مؤثر برای برون رفت از آن ارائه نداده اند.

این در حالی است که هر روز شاهد افزایش پرونده های اختلاف بین مستأجر و موجران هستیم و از سوی دیگر مراجعات شهروندان به مراکز خیریه ای مسکن افزایش یافته است به گونه ای که به گفته مهدی رقایی، قائم مقام مؤسسه خیریه امام حسین (ع) تخصصی حوزه مسکن تعداد مراجعات برای کمک هزینه رهن و اجاره نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود چهار برابر شده است.

ادامه رکود مسکن تا ۶ ماه آینده

از سوی دیگر نیز باید توجه داشت که کارشناسان صنعت ساختمان نیز بر این باورند که رکود در بازار مسکن تا حداقل ۶ ماه آینده ادامه دارد، مهرداد رجبی در این باره می گوید: در حال حاضر قیمت ها در بازار مسکن به نقطه اوج خود رسیده و این امر به صورت سنتی منجر به کاهش معاملات خواهد شد.

او ادامه می دهد: در صورتی که برنامه های دولت در بخش مسکن شتاب بیشتری بگیرد، احتمالاً شاهد ثبات قیمت در بازار مسکن خواهیم بود اما اینها به منزله ثبات شرایط فعلی بازار مسکن نیست چرا که عوامل بیرونی از جمله نوسانات اقتصادی نیز بر بازار مسکن تأثیر گذار است.

این کارشناس مسکن بر این باور است که پس از نیمه دوم سال جاری سرمایه ها از بازارهای موازی خارج شده و به صورت سنتی وارد بازار مسکن می شوند، او در این باره ابراز می کند: این امر به دلیل رکود در بازار بورس اتفاق خواهد افتاد و معمولاً سرمایه های خارج شده از بورس به سمت مسکن سرازیر می شود.

فروش متری مسکن در بورس به بازار مسکن کمک نمی کند

رجبی با اشاره به اینکه طرح فروش متری مسکن در بورس تأثیر چندانی بر بهبود شرایط بازار مسکن ندارد، اضافه می کند: فروش متری مسکن طرحی است که به علت رکود در بازار بورس و پیشگیری از خروج سرمایه های بلوکه شده در این بازار صورت گرفته که در راستای حفظ سرمایه افراد طرح خوبی است اما این طرح کمکی به ساماندهی بازار مسکن و یا خانه دار شدن افراد نخواهد کرد.

او با بیان اینکه حجم پروژه هایی که برای عرضه متری مسکن در بورس تعیین شده، قابل مقایسه با حجم معاملات بازار مسکن نیست، می افزاید: از این رو این میزان پروژه نمی تواند بر شرایط بازار مسکن تأثیرگذار باشد.

شیب منفی سرمایه گذاری بخش خصوصی در بازار مسکن در ۶ ماه امسال

این کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه در ۶ ماهه نخست سال جاری رشد سرمایه گذاری در حوزه مسکن از سمت بخش خصوصی منفی بوده است، تصریح می کند: خروج از شرایط رکود بازار مسکن و خانه دار کردن افراد مستلزم ورود دولت به این امر و واگذاری زمین از سوی دولت به مردم است؛ در حال حاضر ساخت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن موانع بسیاری از جمله عدم پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها دارد، در حالی که زمین های در مالکیت دولت، تنها یک سری چالش های حقوقی دارد که قابل رفع است، بنابراین اولویت واگذاری زمین بر ساخت مسکن می تواند تأثیر بهتری بر حوزه مسکن و خانه دار کردن افراد داشته باشد.

تغییر لحظه ای قیمت مسکن

همچنین علی صالحی تبار، عضو انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان اصفهان به وضعیت این روزهای بازار مسکن پرداخته و اظهار می کند: متأسفانه التهابات این روزهای بازار ارز همچون گذشته بر روری بازار زمین و مسکن به شدت تأثیر گذاشته است و قیمت مسکن و اجاره بها همچون نرخ ارز لحظه ای شده است.

او با بیان اینکه بازار این روزهای زمین و مسکن نه فروشنده ای در آن است و نه خریداری می افزاید: حجم معاملات این روزهای خرید و فروش مسکن در اصفهان به شدت کاهش یافته، بنابراین سیاست های مسکنی دولت دیگر جوابگو نیست و تا دیر نشده دولت باید به سمت راهکارهای اساسی و بنیادی برود.

قدرت خرید مردم به حداقل رسیده است

عضو انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان اصفهان با بیان اینکه توسعه اقتصادی بدون ثبات نرخ ارز امکان پذیر نیست، ادامه می دهد: طی سال های گذشته اگر نرخ ارز افزایش می یافت ما شاهد بودیم که متقاضیان برای خرید خانه مراجعه می کردند اما از ابتدای امسال تاکنون با توجه به افزایش شدید قیمت ها دیگر شاهد چنین اتفاقی نیستم و از دلایل اصلی آن می توان به نبود نقدینگی و کاهش قدرت خرید مردم اشاره کرد.

او با بیان اینکه متوسط قیمت آپارتمان در مناطق مختلف اصفهان از ۱۲ میلیون تومان تا بیش از ۴۰ میلیون تومان متفاوت است، می گوید: بررسی بازار اجاره بها نشان می دهد با وجود کاهش چشمگیر جابه‌جایی ها در فصل پاییز، نرخ رشد کرایه واحدهای مسکونی همچنان مثبت است.

استمرار تورم بازار مسکن سه ساله شد

این انبوه ساز مسکن تصریح می کند: گزارش اخیر بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن نیز حاکی از تورم بیش از ۴۰ درصدی اجاره بها در مقیاس سالانه است. این روند پرشتاب دست کم از سه سال قبل آغاز شده و مشخص نیست قرار است در کدام نقطه پایان یابد.

او با بیان اینکه کشور به شدت سالیانه نیازمند یک میلیون واحد مسکن جدید است، بیان می کند: متأسفانه در چند سال اخیر در حوزه مسکن بسیار کم کاری شده است و اگر دولت آقای رئیسی به وعده خود در ساخت چهار میلیون مسکن عمل کند، آنچنان تقاضا در بازار بالاست که باز هم کم هست.

عملکرد نامناسب بانک ها در پرداخت تسهیلات حوزه مسکن

صالحی تبار با بیان اینکه بانک ها در ارائه تسهیلات به متقاضیان مسکن عملکرد خوبی نداشته اند، ابراز می کند: ساخت مسکن توسط بخش خصوصی در کنار کنترل و تعدیل بازار مسکن توسط بخش دولتی می تواند از آسیب های ناشی از سرگردانی سرمایه های بزرگ نیز جلوگیری و آنها را به سمت حوزه ساخت و ساز مسکن سوق دهد.

او خاطرنشان می کند: دولت باید نظام حمایتی خود در حوزه های مختلفی همچون تأمین مالی و حذف بروکراسی از طریق ارائه تسهیلات متناسب را فراهم کند و به حوزه مسکن استیجاری برای اقشار کم درآمد جامعه ورد پیدا کند تا بتواند آشفته بازار مسکن را به خوبی کنترل و در دست بگیرد.

این انبوه ساز مسکن ادامه می دهد: انواع وام های دولتی، یارانه های مسکن، یارانه های سود تسهیلات، پشتیبان درآمد اضافی، معافیت مالیاتی و مواردی از این دست می تواند در زمره حمایت های دولت از سمت تقاضا باشد.

او می افزاید: با توجه به مشکلاتی که دولت در حوزه بودجه، تحریم های شدید اقتصادی و تعدد طرح های عمرانی نیمه تمام دارد بعید می دانم بتواند به تقویت مالی عرضه و تقاضا بپردازد به همین خاطر باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کند.

کاهش شدید صدور پروانه های ساختمان

همچنین رسول جهانگیری، رئیس اتاق اصناف استان اصفهان نیز که معتقد است وضعیت مسکن هنوز رکود تورمی حاکم است، می گوید: قیمت ها کاهش نداشته و در بخش خرید و فروش نیز آنطور که باید بخش خصوصی و حمایت هایی که باید برای رونق مسکن در دستور کار قرار می گرفت، محقق نشد.

او با بیان اینکه در شهرداری ها نیز با کاهش شدید صدور پروانه ساختمان رو به رو هستیم، ابراز می کند: شرایطی خوبی را در صنعت مسکن نداریم و پیشنهاد ما این است که دولت آنطور که خود صلاح می داند هر چه زودتر نسبت به رونق بازار مسکن اقدام کند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان اصفهان با بیان اینکه ما در کشور سالانه به یک میلیون واحد مسکونی جدید نیاز داریم، تصریح می کند: از سوی دیگر نیز یک میلیون مسکن نیز سالانه در کشور نیاز به بازسازی و تخریب دارد و از این رو ۲ برابر نیاز سالانه نیاز مسکن احصا شده و از سویی تولید مسکن ما مطابق با نیاز بازار نیست.

امروز بازار مسکن حالت سرمایه ای و ارزش افزوده به خود گرفته است

او با اشاره به اینکه امروز بازار مسکن حالت سرمایه ای و ارزش افزوده به خود گرفته است، ادامه می دهد: اندک جابجایی هایی که انجام می شود بیشتر در راستای نقل و انتقال سرمایه ها است و عملاً خریداران واقعی که نیازمند مسکن هستند توانایی خرید ندارند و از سویی نیز مسکن های موجود مطابق با نیاز خریداران واقعی نیست.

جهانگیری می افزاید: ذائقه خریداران واقعی مسکن در کشور و به ویژه استان اصفهان با توجه به کاهش ۲ الی ۳ نفره شدن خانواده ها و همچنین افزایش متقاضیان خانه های مجردی از ۱۵۰ متر به ۳۰ تا حداکثر ۱۰۰ متر رسیده است و با حرکت به این ساخت و سازها می تواند تا حدودی نسبت به تأمین تقاضای متقاضیان حوزه مسکن کمک کننده باشد.

لزوم ساخت مسکن با متراژ پایین

او معتقد است که دولت باید در سیاست های انبوه سازی خود ساخت و ساز با متراژهای پایین و ایجاد مشوق هایی برای اجاره داری نوین را در دستور کار قرار دهد، می گوید: صنعت ساختمان در بسیاری از کشورهای دنیا به سمت اجاره داری نوین رفته و نباید اینطور باشد که همه مالک خانه باشند بلکه خانواده ها می توانند با استفاده از این ظرفیت، در حوزه های دیگر سرمایه گذاری کند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان اصفهان با بیان اینکه دولت باید در این زمینه زمین رایگان را برای بخش خصوصی در نظر بگیرد، تصریح می کند: دولت باید در صنعت مسکن تسهیل گر باشد و ورود دولت به بخش اجرایی در این صنعت با مشکل مواجه می شود.

او می افزاید: اگر توجه داشته باشیم در بخش مسکن مهر نیز آن دسته از پروژه هایی که دست تعاونی ها و انبوه سازان بود به خوبی اجرایی شد و آن بخشی که توسط خود دولت اجرا شد در بدترین جانمایی ها و با ایرادات اساسی همراه بود.

جهانگیری می گوید: اگر دولت در اجرای طرح مسکن مهر از ظرفیت بافت های فرسوده استفاده می کرد موفقیت بیشتری را داشت.

عدم پاسخگویی مسئولان حوزه مسکن

لازم به ذکر است که پیگیری های مکرر انجام شده برای دریافت اظهار نظر مسئولان اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان و همچنین معاون مسکن وزیر راه راه به جایی نبرد و هیچیک از مسئولان در این زمینه حاضر به پاسخگویی نشدند.

گفتنی است مسکن اولی ترین نیاز جامعه بشری است و این در حالی است که امروزه بسیاری از شهروندان با مشکل تأمین مسکن مواجه هستند و شایسته است که مسئولان امر در این زمینه تصمیمات اجرایی و تأثیرگذار بگیرند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا