بورس و بازارمجله خبری

قیمت خانه‌های کوچک متراژ در پایتخت

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از خبرآنلاین، بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن در تهران طی مهرماه ۱۴۰۱ بالغ بر ۴۳ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بود که در مقایسه با مهر سال قبل ۳۸.۲ درصد افزایش یافته است.

بررسی بازار مسکن طی ۹ سال اخیر (از سال ۹۲ تا ۱۴۰۱) نشان می دهد روند افزایش قیمت در برخی سال ها لجام گسیخته و بالای ۴۰ درصد بوده است. در مرداد سال ۹۲ قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران سه میلیون و ۸۳۴ هزار تومان بود که در پایان عمر دولت حسن روحانی متوسط قیمت به ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بود؛ یعنی رشد حدود ۷۱۰ درصدی طی هشت سال.

از مرداد سال گذشته تا مهرماه امسال نیز روند رشد قیمت مسکن ادامه داشته و حدود ۴۱ درصد افزایش یافته است. تحولات ناخوشایند بازار مسکن شرایطی را به وجود آورده تا از یک سو ورود متقاضیان مصرفی به این بخش با دشواری ها فراوان روبه‌رو شود و از سوی دیگر فشار بر قشر مستأجر را نیز بیشتر کند.

این وضعیت باعث شده تا به اصطلاح یکی از کارشناسان اقتصاد مسکن شاهد “سرسره بازی” در بازار اجاره مسکن باشیم. رانده شدن به حاشیه شهرها به واسطه عدم توانایی در پرداخت اجاره، پیامدی است که گریبان اجاره نشین ها را گرفته است.

سال هاست که هم مسئولان و هم کارشناسان راهکار حل مشکل اجاره مسکن کشور را برنامه ریزی برای ساخت خانه های استیجاری کوچک متراژ اعلام می کنند.

تیرماه امسال فردین یزدانی کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به این که بیش از ۲۰۰ هزار واحد از طرح مسکن مهر باقیمانده است، گفته بود: معتقدم باید به جای تمرکز بر ساخت خانه های ملکی، ‌به سمت ساخت واحدهای کوچک اجاره ای حرکت کنیم. با این کار می توانیم عدالت را در بخش مسکن کشور برقرار کنیم.

وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از درآمد خانوارها صرف تامین مسکن می شود، ‌اگر بتوانیم واحدهای استیجاری را در اختیار اقشار هدف قرار دهیم دیگر این قبیل خانوارها به اصطلاح از “خورد و خوراک” خود نمی زنند تا سرپناهی را برای خود تامین کنند.

وی با بیان این‌که مشکل ما این است که دولت ها نمی آیند برنامه ای را برای بازار اجاره مسکن اجرا کنند که ۲ سال دیگر جواب می دهد، افزود: در دولت قبل هم نیز این نگاه را داشتیم که می خواستند “الان” بازار اجاره مسکن را کنترل کنند، اما شکست خوردند.

یزدانی با اشاره به این‌که بارها در جلسه با مسئولان دولت قبل اعلام کردیم اجاره مسکن به یک مسئله تبدیل خواهد شد، تصریح کرد: سال ۹۲ با دولتی ها بحث می کردیم و می گفتیم باید به فکر بازار اجاره باشید، وضعیت این بخش رو به وخامت است. اما متاسفانه به هشدارهای ما توجه نشد.

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که بازار اجاره مسکن نه با تعیین سقف افزایش نرخ کنترل می شود نه با دستور، اضافه کرد: نمی توانیم این انتظار را داشته باشیم که امروز تصمیمی برای بازار اجاره مسکن بگیریم و ۲ ماه دیگر جواب بدهد. تنها راه کنترل بازار اجاره مسکن و حمایت از مستأجران “تولید و عرضه واحدهای استیجاری در استطاعت” است. این برنامه را در طرح جامع مسکن پیش بینی کرده‌ بودیم. با توجه به وضعیت بد بازار اجاره پیشنهاد بنده به دولت سیزدهم این است که در اسرع وقت نسبت به احداث مساکن استیجاری اقدام کند.

وی توضیح داد: دولت می تواند در قالب نهضت ملی مسکن بخشی از واحدها را در قالب بسته های سرمایه گذاری در استطاعت به مساکن استیجاری اختصاص دهد. بهترین راهکار و سریع ترین مسیر برای کنترل بازار مسکن حرکت به سمت مسکن استیجاری در استطاعت در نهضت ملی مسکن است. حتی اگر ۱۰ درصد از واحدهای این طرح را به این نوع مسکن اختصاص دهیم شاهد تاثیر بسیار زیادی در ساماندهی بازار اجاره مسکن خواهیم بود.

وی بیان کرد: در قالب این طرح واحدهای کوچک متراژ (۴۰ متری) ساخته و در اختیار مستأجران قرار می گیرد. در این صورت اجاره نشین ها دیگر از هزینه های معیشت خود کم نکرده و آن را به تامین مسکن اختصاص نمی دهند.

برنامه شهردار تهران برای ساخت خانه های ۴۵ متری

به دنبال این اظهارات علیرضا زاکانی شهردار تهران نیز از برنامه ساخت‌ خانه های استیجاری خبر داده و گفته بود: در قالب ساخت مسکن استطاعت پذیر حداقل مساحت مسکن ۴۵ متر مربع و حداکثر ۱۰۵ متر مربع در نظر گرفته شده است و همچنین برخی از این واحدها در متراژهای ۶۵ و ۸۵ متری ساخته خواهند شد و به طور کلی الگوی مساحت ساخت مسکن متنوع خواهد بود.

وی افزود: ارائه سیاست های تشویقی برای واحدهایی که با هدف اجاره داری ساخته شوند در دستور کار خواهد بود و تمامی این موارد در قالب بسته های سیاستی که برای حوزه مسکن در نظر گرفته شده است گنجانده خواهد شد. می توانیم راحتی و آرامش را برای شهروندان تهرانی ایجاد کنیم برای همین ما از قدر السهم خودمان بخشی که به شهرداری تهران تعلق می گیرد، برای خانه های استیجاری قرار می دهیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه دستورالعمل استفاده از این خانه ها نیز به زودی مشخص می شود که زوج های جوان و خانواده های نیازمند چگونه می توانند از این خانه ها استفاده کنند؛ بیان کرد: ما شرایط را به گونه ای پیش می بریم که به عنوان یک عنصر فعال در حوزه استیجاری شهر و اثرگذار در بازار اجاره بهای خانه ها حضور داشته باشیم.

وی یادآور شد: همچنین در حال پیگیری اجاره داری حرفه ای در شهر تهران هستیم تا سازنده های مختلف از ما تسهیلات دریافت کنند و بعد ساخت خانه اجاره داری حرفه ای را پیش بگیرند تا بازار اجاره مسکن تبدیل به بازار مکاره ای نشود که هر کسی که از راه می رسد هرچقدر که می خواهد اجاره بها بگیرد.

همانگونه که اشاره شد رشد قیمت ها باعث شده تا بخش عمده ای از مستأجران به ناچار از مراکز شهرها کوچ کرده و در حاشیه و شهرهای اقماری ساکن شوند. مسئله ای که نشان از کمبود یا نبود واحدهایی با متراژ مناسب برای اجاره نشینی دارد. واقعیت آن است که نیاز کنونی کشور به خصوص کلانشهرها ساخت واحدهای کوچک متراژ در بخش اجاره مسکن است. واحدهایی که قیمت آنها با توجه به ساخت و ساز کم، افزایش بیشتری نسبت به واحدهای بزرگ متراژ داشته است.

در ادامه سری به قیمت واحدهای ۴۰ تا ۴۵ متری در شهر تهران می زنیم؛ در زمان حاضر یک واحد ۴۰ متری در اختیاریه ۳.۸ میلیارد تومان، واحد ۵۰ متری در ظفر پنج میلیارد و ۳۳۵ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۱۱۹ میلیون تومان)، واحد ۵۰ متری ۳۰ سال ساخت در ظفر ۳ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان و آپارتمان ۵۰ مترمربعی در میرداماد سه میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان قیمتگذاری شده است.

در محدوده تهرانپارس قیمت واحدهای کوچک متراژ تقریبا نصف نرخ های منطقه سه است. بر این اساس آپارتمان ۱۸ ساله ۵۰ متری در تهرانپارس شرقی با قیمت یک میلیارد و ۷۴۵ میلیون تومان یعنی متری ۳۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در فایل فروش قرار گرفته است.

واحد مسکونی ۴۰ متری با قیمت حدود یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان (هر مترمربع ۳۴.۵ میلیون تومان)، آپارتمان ۵۰ متری هفت سال ساخت با قیمت ۲.۳ میلیارد تومان، واحد ۴۹ متری پنج سال ساخت با قیمت ۲.۱ میلیارد تومان و واحد مسکونی ۵۰ متری نیز با قیمت ۱.۶ میلیارد تومان عرضه شده است.

در منطقه ۱۱ یک دستگاه آپارتمان ۵۰ متری ۱۶ سال ساخت ۸۹۰ میلیون تومان، واحد ۴۹ متری ۱۸ سال ساخت در کارگر جنوبی با قیمت یک میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۲۶.۳ میلیون تومان) و آپارتمان ۵۰ متری ۶ ساله در کارگر جنوبی با قیمت ۱.۵ میلیارد تومان (هر مترمربع ۳۰ میلیون تومان) در فایل فروش قرار گرفته است.

در مناطق ۱۷ و ۱۸ نیز یک واحد مسکونی ۴۰ متری یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان، آپارتمان ۴۰ متری در آذری یک میلیارد و ۵۰ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۲۶.۲ میلیون تومان) و واحد ۲ سال ساخت ۴۵ متری در تولید دارو نیز یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان (قیمت هر مترمربع حدود ۳۲.۶ میلیون تومان) قیمتگذاری شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا