بورس و بازارمجله خبری

بازار مسکن توجهی به دستور سقف اجاره‌بها ندارد

به گزارش ساختمان آنلاین: سقف افزایش کرایه خانه نسبت به اجاره بهای سال ۱۴۰۰، در تهران حداکثر ۲۵ درصد، کلانشهر‌های بالای یک میلیون نفر جمعیت ۲۰ درصد و سایر شهر‌ها ۱۵ درصد اعلام شده است. اما اینکه تعیین سقف اجاره تا چه اندازه می تواند بازار را کنترل کند پرسشی است که کارشناسان پاسخ های متفاوتی را برای آن مطرح می کنند.

برخی از فعالان بازار بر این باورند که تعیین سقف برای اجاره بها توسط دولت می تواند اقدامی مناسب باشد و از افزایش سرسام آور کرایه ها جلوگیری کند. اما از سوی دیگر عده ای از کارشناسان معتقدند که بازار‌های اقتصادی با دستور قابل کنترل نبوده و چنین تصمیماتی بیشتر از قبل بازار اجاره را با چالش روبه‌رو می کند.

دستورات نتیجه ای برای بازار اجاره نخواهد داشت

«احمدرضا سرحدی»، کارشناس بازار مسکن با اشاره به تاثیر تعیین سقف اجاره بها بر بازار اجاره گفت: قانون اقتصاد و هر بازاری عرضه و تقاضا بوده و با دستور نمی توان بازار‌ها را کنترل کرد. بار‌ها گفته می شود که باید قیمت ها کاهش پیدا کند، باید عرضه افزایش یابد، باید قیمت ها کنترل شد، اما در نهایت هیچ اتفاقی رخ نمی دهد. دستورات فقط باعث می شود که در ظاهر و به صورت جزئی کمی تغییرات ایجاد شود، اما در باطن بازار کار خود را انجام خواهد داد. تعیین سقف برای اجاره بها نیز به همین شکل است.

وی افزود: در گفتگو‌هایی که با برخی از مشاوران املاک داشته ام آنها می گفتند دولت ۲۵ درصد برای سقف اجاره بها تعیین کرده این درحالی است که موجر کار خود را انجام می دهد و مستاجر نیز بر اساس توان خود خانه ای را اجاره می کند؛ بنابراین در چنین شرایطی ما با یک قرارداد رسمی و یک قرارداد غیررسمی روبه‌رو خواهیم بود که این مسئله می‌تواند چالش های بیشماری را به وجود بیاورد.

این کارشناس بازار مسکن ادامه داد: افزایش حجم قرارداد‌های غیررسمی و مشکلاتی که ممکن است بین مستاجر و صاحبخانه پیش بیاید، معضل بزرگی را برای نهاد‌های قضائی و شورای حل اختلاف به وجود خواهد آورد.

وی افزود: وقتی دولت به صورت غیرمعقول در بازار دخالت کند نتیجه همین خواهد شد.

چگونه می توان بازار اجاره را کنترل کرد؟

سرحدی در بخش دیگری از صحبت هایش به اقداماتی برای کنترل بازار و حمایت از مستاجران اشاره کرد و در این باره گفت: یکی از راهکار‌های حمایت از مستاجران این بود که به دلیل کرونا صاحبخانه مستاجر خود را جواب نکند. متاسفانه این قانون هم با تبصره هایی روبه‌رو بود که بر اساس آن مالک می تواند مستاجر را از خانه بلند کند. پس تمام این مسائل نشان می دهد که با دستور نمی توان بازار کنترل کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می توان مشکل بازار اجاره را حل کرد، گفت: در کوتاه مدت با راهکار‌هایی همچون وام های ودیعه و یا همین تعیین سقف برای اجاره بها می توان بازار را تا حدودی کنترل کرد، در میان‌مدت باید در کنار مسکن ملی به فکر ساخت مسکن‌هایی مختص به اجاره باشیم. مسکن های استیجاری در تمام دنیا وجود دارد و ما نیز باید به فکر اجرای این راهکار برای کنترل بازار اجاره باشیم. اما اینکه در بلندمدت چگونه بازار اجاره را کنترل کنیم باید بگویم که بازار اجاره زمانی بهبود می‌یابد که اقتصاد رونق بگیرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا