بورس و بازارفن آوری های ساختمانیمجله خبری

بازار مسکن ترکیه تحت تاثیر حضور روس‌ها است

به گزارش ساختمان آنلاین:  پس خرید خانه‌ در ترکیه توسط ایرانی ها این بار نوبت به روسیه می رسد، آنها که بازار املاک ترکیه را بیش از شهروندان دیگر کشورها رونق بخشیده اند و در ماه آوریل، خرید خانه های این کشور را دو برابر کردند.

بنا بر داده های مرکز آمار ترکیه، در ماه آوریل سال جاری میلادی ۱۳۳.۰۵۸ واحد مسکونی در این کشور به فروش رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایشی ۳۸.۸ درصدی نشان می دهد.

معامله با مشتری های خارجی نیز ۵۸.۱ درصد افزایش یافت که نسبت به میانگین آن رشدی قابل ملاحظه به شمار می آید. در ماه آوریل فروش خانه های ترکیه به روس ها دو برابر شد. در حالی که در ماه مارس ۵۴۷ خانه به شهروندان روس فروخته شد این رقم در ماه آوریل به یک هزار و ۱۵۲ واحد رسید. رتبه بعدی به شهروندان عراق اختصاص یافته است.

بعد از جنگ روسیه و اوکراین در ۲۴ فوریه سال جاری، این کشور و همچنین شماری از شخصیت های حقیقی آن با تحریم های غرب مواجه شدند.

از آن پس بسیاری از توانگران روس ترکیه را مکانی امن برای سرمایه گذاری تشخیص داده و به این کشور رو آوردند.

به گزارش اشپیگل آنلاین گول گول، یکی از بانیان بنگاه معاملات ملکی گلدن ساین در استانبول به رویترز گفته است، خریداران روس از ثروتمندان این کشورند و الیگارش نیستند.

به گفته او، شماری از مشتری های روس سه تا پنج واحد آپارتمانی می خرند.

آنچه به ویژه سرمایه داران خارجی را متوجه ترکیه کرده، پول ملی دائما رو به سقوط این کشور است. لیر ترکیه تنها در سال گذشته ۴۴ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد. در سال ۲۰۲۲ نیز هیچ بهبودی در این زمینه دیده نشد.

از همین روست که خریداران خارجی به سرمایه گذاری در بخش مسکن این کشور جذب شده اند. اقتصاد ترکیه در بحران به سر می برد. در ماه فوریه سال جاری تورم در این کشور از مرز ۵۰ درصد نیز گذشت.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا