بورس و بازارمجله خبری

بازار اجاره مسکن و مغازه تحت تاثیر حضور مالخرها!

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از همشهری آنلاین،عقربه های ساعت حدود ۸ و ۳۰ دقیقه شب را نشان می دهد و ۲ مرد در تلاش هستند تا نرده سبزرنگ را از عرض بزرگراه شهید زین‌الدین به حاشیه خیابان ببرند، نرده ای که شبیه نرده های میانی بزرگراه است. کمی جلوتر که می رویم درست روبروی بوستان پلیس، بخشی از نرده بزرگراه نیست. به همین راحتی در مقابل چشمان ده ها راننده و شهروند نرده این بخش به سرقت رفته و در آن سوی بزرگراه به پول تبدیل می شود.

از خیابان استخر تا محدوده خیابان رهبر، در میان صدها تعمیرگاه‌ خودرو، باطری سازی، صافکاری و نقاشی؛ بنرهای قرمز رنگ کوچک و بزرگی گوشه و کنار خیابان یا بر سر در مغازه ها با نوشته «خرید ضایعات»، توجه هر رهگذری را به خودش جلب می کند. این مغازه ها با فاصله اندکی از هم قرار گرفته و هرکدام ترازویی را جلوی مغازه و در حاشیه خیابان برای کشیدن ضایعات گذاشتند.

ردپای سارقان خرده فروشی

شاید خرید و فروش ضایعات از نگاه عموم شهروندان کار مطلوبی نباشد، اما وقتی از نزدیک فعالیت این گروه را رصد می کنیم، با یک محاسبه‌ سرانگشتی، در می یابم که این شغل، کاری سودآور است. شاید به همین دلیل است که هر روز بر تعداد مغازه های ضایعات فروشی اضافه‌ می شود.

علی برومند از ساکنان این خیابان است. او درباره مشتریان این مغازه ها می گوید: اغلب در طول روز افراد عادی برای فروش تکه آهن یا ضایعات کهنه از خانه‌شان به این مغازه ها رفت و آمد می کنند، اما مشتری های اصلی آنها وقتی پاسی از شب می گذرد یا نیمه شب، سروکله‌شان پیدا می شود. بسیاری از سارقان خُرد، از ضایعات فروشی های غیرمجاز برای فروش اجناس سرقتی استفاده می کنند. البته همه مغازه داران این صنف اموال سرقتی نمی خرند و در این کار مشارکت ندارند، اما در میان آنها برخی از کاسبان هستند که بدون ترس یا نگرانی به این کار مشغولند.

اغلب معتادان یا افراد سابقه دار از معابر و ساختمان های نیمه کاره آهن آلات را سرقت می کنند و به مغازه هایی که مالخر هستند، می فروشند. چند شب قبل خودم شاهد بودم که سارقی گونی پر از کنتور برق، مینیاتور و سیم را از باغات لواسان دزدیده بود و اینجا به قیمت ۲۰ میلیون فروخت. تا وقتی که این مالخران در قالب خرید و فروش ضایعات در جامعه فعالیت داشته باشند، همچنان شاهد سرقت های خُرد معتاد هستیم که برای تامین هزینه زندگی و مواد مصرفی خود دست به این گونه سرقت ها می زنند.

درحال پرسه زدن در میان مغازه های ضایعاتی و صحبت با اهالی، خودرو وانتی که در پشت آن چهار نفر سوار هستند، در کنار یکی از مغازه های ضایعاتی می ایستد. راننده بعد از گفت و گوی کوتاه با خریدار ضایعات، بار وانت را باز می کند و شاگردان مغازه دار هم برای خالی کردن وسیله بزرگی که عقب وانت حسابی پوشانده شده است به کمک آن افراد می آیند. به قدری این وسیله سنگین است که آن را روی زمین غلت می دهند و مراقب هستند که پوششی که با آن استتارش کردند، کنار نرود، اما در این کار موفق نیستند و با افتادن پارچه، دریچه بزرگ فلزی که مربوط به فاضلاب شهری است، نمایان می شود. طولی نمی کشد که راننده با ایران چک هایی که در جیبش می گذارد، به نفرات اش اشاره می کند که سوار خودرو شوند.

آلودگی ها گریبان اهالی را گرفته است

گله راضیه فرهنگی که خانه اش دیوار به دیوار یکی از این مغازه های ضایعاتی قرار دارد، موضوع دیگری است که باعث شده تا آرامش و آسایش را از خانواده اش بگیرد.

او می گوید: روزبه روز بر تعداد ضایعات فروشی ها غیرمجاز در مجاورت خانه های مسکونی، افزوده می شود. کسب و کاری که برای اهالی آن محله مشکلات بسیاری ایجاده کرده است از افزایش حشرات و جانورانی موذی گرفته تا بوی نامطبوع حاصل از انبار ضایعات. وجود حیوانات موذی از جمله موش در بیشتر خانه ها، صدای اهالی این محله را درآورده، متاسفانه از هر نوع سمی برای نابودی آنان استفاده می کنیم بازهم هیچ فایده ای ندارد.

این ساکن قدیمی محله باور دارد به خاطر این شغل خرید یا اجاره خانه و مغازه در این محدوده از رونق افتاده است. فرهنگی می گوید: اغلب افرادی که به دنبال اجاره خانه یا مغازه هستند، ترجیح می دهند دو یا سه خیابان و کوچه آنطرف تر به دنبال محل مورد نظرشان باشند.

ساعت از ۱۱ شب گذشته و تاریکی و سکوت، خیابان را در برگرفته است، اما در این تاریکی، همچنان چراغ چند مغازه ضایعاتی روشن است و براساس صحبت های اهالی منتظر مشتریان شب شان هستند و فقط یک یا دو ساعت در طول شبانه روز مغازه را تعطیل می کنند.

متخلفان هشدار گرفتند

کلانتری ۱۴۴ جوادیه در ماه های اخیر برای پیشگیری از فروش اموال و ضایعات سرقتی در این مغازه ها اقداماتی را در دستور کار قرار داده و آن را اجرا کرده است.

سرگرد یعقوب کریمی معاون اطلاعات کلانتری ۱۴۴ جوادیه درباره این اقدامات می گوید: در مدت ۲-۳ ماه گذشته تعدادی از مغازه های مالخر شناسایی و تعطیل شد. همچنین برای ادامه فعالیت این صنف در این محدوده مقررات و ضوابطی تعیین و به آنها ابلاغ شده است.

سرگرد کریمی افزود: برای اغلب این مغازه ها شناسنامه صادر کردیم. شروع فعالیت مغازه داران در این صنف از ساعت ۸ و اتمام آن تا ساعت ۲۲ است. اجتناب از خرید اموال سرقتی و ممنوعیت خرید و فروش برخی اقلام مانند باتری خودرو و … از مواردی است که در صورت مشاهده، فرد خاطی دستگیر و به عنوان مالخر مجازات می شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا