اخبار ساختمان آنلایندیدگاهفن آوری های ساختمانیمجله خبری

برخی مصالح ساختمانی استاندارد اجباری ندارند

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از اعمال قانون بر مصالح ساختمانی که دارای استاندارد اجباری هستند خبر داد.

مهدی اسلام پناه در حاشیه یکصد و بیستمین جلسه علنی شورای شهر تهران در پاسخ به سوال خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ساختمان آنلاین درباره آخرین وضعیت استاندارد سازی اقلام اصلی ساختمانی گفت: مصالح ساختمانی که دارای استاندارد اجباری هستند بر روی آنها اعمال قانون میشود اما به طور کلی بعضی از مصالح ساختمانی استاندارد اجباری ندارند

وی در ادامه تاکید کرد: از سال 96 قانون استاندارد سازی آسانسورها تصویب شده است و سازمان استاندارد خود را ملزم به اجرای این قانون می داند و بیمه شدن آسانسورها مشروط به استاندارد سازی آنهاست.

اسلام پناه در همین حال در تشریح اقدامات عملیاتی سازمان ملی استاندارد در اجرای قانون هوای پاک گفت: این قانون در سال ۱۳۹۶ در ۳۹ تبصره به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و تعدادی از مواد این قانون صراحت مستقیمی بر نقش سازمان ملی استاندارد دارند که از جمله آنها می‌توان به مواد ۴، ۸ و ۱۸ این قانون اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه در ماده ۴ به تولید انواع وسایل نقلیه موتوری و واردات آنها و الزام رعایت حدود مجاز استاندارد تاکید شده است، افزود: مصرف سوخت و ورود قطعات استاندارد برای کاهش آلایندگی در این ماده مورد توجه قرار گرفته و سازمان ملی استاندارد باید تدابیری را اتخاذ کند که در واقع شماره گذاری خودروها در بخش مجوز آلایندگی از سوی سازمان استاندارد صورت بگیرد.

اسلام پناه ادامه داد: تدوین استاندارد مصرف سوخت خودروهای سبک و اجرای اجباری آن عملیاتی شده و تدوین استاندارد در خصوص سوخت موتورسیکلت نیز باید اجباری باشد که ۱۰۰ درصد پیشرفت در این حوزه اتفاق افتاده است.

وی به استاندارد اجباری مصرف سوخت بنزین خودروهای سنگین و اجرای کامل این بند از قانون اشاره کرد و افزود: استاندارد اجباری دوام DPF نیز به تصویب رسیده و استاندارد کاتالیست ۷۰ درصد پیشرفت داشته که امیدواریم تا پایان سال به صورت کامل اجرا شود. مالکان خودروهای سبک و سنگین نیز مکلف هستند وسایل نقلیه خود را در سن فرسودگی از رده خارج کنند. آئین‌نامه این ماده نیز در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ در هیات وزیران به تصویب رسیده است.

اسلام پناه با اشاره به اینکه وزارت نفت مکلف بود ظرف مدت سه سال سوخت را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند، افزود: سازمان حفاظت محیط زیست باید از تولید سوخت بی کیفیت و فاقد استاندارد جلوگیری می‌کرد. از سال ۱۳۹۷ تا پایان سال ۱۴۰۰ هیچگونه واردات بنزین، مازوت و گازوئیل نداشتیم اما امروز محموله‌هایی از سوخت‌ها با توجه به شرایط موجود وارد کشور می‌شود که گزارش کامل آن را به دولت ارائه کرده‌ایم.

وی ادامه داد: استاندارد روغن موتور و بنزین و نفت گاز نیز اجرا شده و اجرای استاندارد ملی گاز طبیعی نیز در دستور کار اولین جلسه شورای عالی استاندارد قرار دارد. چهار استاندارد در پنجم آذر ماه مصوب شد که حرکت بی نظیری محسوب می‌شود. استاندارد نوع کاتالیست خودرو تا پایان سال به طور کامل عملیاتی خواهد شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه وزارت نفت باید تا سال ۱۳۹۸ طرح کهاب را تکمیل می‌کرد که هنوز انجام نشده افزود: سازمان استاندارد باید پیش نویس‌ها را تهیه می‌کرد که این کار انجام شده و این پیش نویس‌ها تحویل داده شده است. شرکت‌های بازرسی تایید صلاحیت شده برای کنترل موتورخانه‌ها اقدام می‌کنند و تنظیم گری را انجام می‌دهند و در سامانه ما این موارد ثبت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مرکز ملی تایید صلاحیت اصل بی طرفی را رعایت می‌کند، افزود: تا پایان سال جاری تکالیف ما شامل تدوین استاندارد کاتالیست، نفت کوره، طرح کهاب و معاینه فنی موتورخانه‌ها به صورت ۱۰۰ درصدی تکمیل خواهد شد. همچنین سعی کردیم عقب ماندگی چند سال قبل را نیز در طول این مدت جبران کنیم. تلاش می‌کنیم تا استاندارد اجباری گاز طبیعی را در اولین جلسه شورای عالی استاندارد به تصویب برسانیم. در حقیقت در صدد هستیم که استاندارد گازوئیل و نفت کوره را نیز اجباری کنیم که تاکنون انجام نشده است.

وی ادامه داد: در اجلاسیه اخیر شورای عالی استاندارد نیز استاندارد ملی بازرسی و کالیبراسیون مراکز معاینه فنی خودرو به تصویب رسید و با اجرای این استاندارد هم ترازی در این زمینه ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه ۹۱ درصد از تکالیف سازمان استاندارد در قانون هوای پاک در سال گذشته اجرایی شده است تاکید کرد: ما توانستیم به عنوان برترین دستگاه در اجرای تکالیف قانونی خود دست پیدا کنیم. در تدوین استانداردها تمام ذینفعان دعوت می‌شوند و در همین راستا با مخالفت صریح سایر دستگاه‌ها در زمینه استاندارد سازی نفت کوره مواجه شدیم. نتایج پایش خود را به دستگاه‌های نظارتی ارائه می‌کنیم.

 

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا