تهیه نقشه تفکیک آپارتمان قبل از صدور پایانکار

تهیه نقشه تفکیک آپارتمان قبل از صدور پایانکار

پس‌ از اینکه آپارتمان ساخته می‌شود، مالکان باید برای اخذ سند، آپارتمان را تفکیک کنند؛ بنابراین باید به سازمان ثبتاسناد و املاک باید مراجعه نموده تا آنها کار را به نظاممهندسی ارجاع دهند و نظام‌مهندسی نقشه‌بردار عضو سازمان را برای انجام این کار مشخص کند .

مبنای صدور سند مالکیت در حقیقت نقشه تفکیکی آپارتمان است. این نقشه تفکیکی باید به همراه مشخصات مالک به واحدهای ثبتی ارائه شود تا سند مالکیت به نام شخص صادر شود. سازمان ثبت‌اسناد به‌عنوان صادرکننده سند مالکیت کار را به نظام‌مهندسی برون‌سپاری کرده است و از طرفی بر اساس جدول شماره ۱۷ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام‌مهندسی ساختمان تهیه نقشه‌های تفکیکی آپارتمان‌ها بر عهدهه مهندسان نقشه‌بردار است بنابراین نقشه‌های تفکیکی از طریق مهندسان نقشه‌بردار تهیه می‌شود و از طریق دفاتر نمایندگی نظام‌مهندسی به واحد‌های ثبتی ارسال می‌شود و واحد‌های ثبتی در مرحله آخر بر اساس آیین‌نامه‌های داخلی سند مالکیت را صادر می‌کنند. قبل از اینکه این برون‌سپاری از طرف سازمان ثبت صورت گیرد، نرم‌افزارهایی به مهندسان نقشه‌بردار آموزش داده شد و الآن نقشه‌ها بر اساس استاندارد‌های کاداستر سازمان ثبت تهیه می‌شود.

سیر مراحل گرفتن سند:

۱-گرفتن پایانکار ساختمان از دفتر خدمات الکترونیک شهرداری

۲-مراجعه به اداره ثبت برای گرفتن نقشه عرصه و نامه به سازمان نظام مهندسی

۳- مراجعه به سازمان نظام مهندسی برای گرفتن نقشه تفکیکی

۴- معرفی مهندس نقشه بردار از طرف نظام مهندسی

۵- بازدید مهندس نقشه بردار از ملک ، تهیه نقشه تفکیکی و صورتمجلس تفکیکی

۶- تحویل نقشه ها و CD مربوطه به مالک و ارائه به نظام مهندسی

۷- مهر کردن نقشه ها و برچسب هولوگرام روی نقشه ها توسط نظام مهندسی

۸- تحویل مدارک شامل پایانکار ، نقشه تفکیکی، CD اطلاعات به اداره ثبت

۹- تهیه سند تک برگی توسط اداره ثبت اسناد و املاک

ایراد : متقاضیان نقشه‌های تفکیکی بین شهرداری، نظام‌مهندسی و سازمان ثبت‌اسناد در رفت‌وآمد هستند درصورتی‌که این پروسه باید به‌طور اصولی اینگونه باشد که بعد از اتمام عملیات اجرایی ساختمان و قبل از صدور پایان کار، نقشه تفکیکی انجام شود و پس از صدور پایان کار متقاضی با در دست داشتن این دو سند برای گرفتن سند کلی ملک به سازمان ثبت مراجعه کند . در حال حاضر سیکل اشتباهی در حال انجام است. بدین معنی که در ابتدا مالک با در دست داشتن پایان کار ساختمان به واحد ثبتی مراجعه می‌کند و  از ثبت به نظام‌مهندسی هدایت می‌شود. نظام‌مهندسی پایان کار ملک را می‌بیند و به‌اتفاق از ملک بازدید می‌کنند. برداشت توسط نقشه‌بردار انجام می‌شود و بعدازاینکه کار انجام شد شاهد هستیم که بین پایان کار صادره شهرداری و کار نقشه‌بردار تناقض در متراژ وجود دارد. در این صورت سازمان ثبت موظف است برای صدور سند مجدد  به شهرداری نامه بزند که پایان کار را اصلاح کنید و مجدد متقاضی باید منتظر بماند تا برای گرفتن سند ، پایانکار اصلاحی صادر شود. در کل این چرخه باعث سردرگمی متقاضیان شده است.

 وقتی قرار است یک ساختمان ساخته شود، پایه کار از مهندسان معمار شروع می‌شود درحالی‌که باید کار ساختمان‌سازی از نقشهبرداری آغاز شود. مهندس معمار صرفاً بر اساس حرفی که مالک می‌زند، شروع به تهیه نقشه معماری می‌کند درصورتی‌که سند مالکیت با نقشه‌ای که ترسیم می‌کند، متفاوت است. نتیجه اینکه املاکی ساخته می‌شود که شاهدیم  گاها ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر به حریم املاک دیگر تجاوز کرده‌اند  درحالی‌که اگر در ابتدا، کار به نقشه‌بردار سپرده شود، سند ملک را با همسایه‌های مجاور تطبیق می‌دهد. در وضعیت حاضر تفکیک آپارتمان‌ها تنها بخشی است که بر اساس شرح خدمات نقشه‌برداران پیش می‌رود.

حال با توجه به مطالب بالا ، مزایای تفکیک آپارتمان قبل از صدور پایانکار به شرح ذیل می باشد:

– تهیه دقیق مساحت واحد های آپارتمان با ابزار دقیق نقشه برداری ( دوربین نقشه برداری و دیستومتر)

– از بین بردن اختلاف مساحت در پایانکار و نقشه تهیه شده توسط مهندس نقشه بردار سازمان نظام مهندسی

که در صورت وجود تناقض ، سازمان ثبت موظف است برای صدور سند مجدد  به شهرداری نامه بزند که پایان کار را اصلاح کنید و مجدد متقاضی باید منتظر بماند تا برای گرفتن سند ، پایانکار اصلاحی صادر شود.

-کاهش در اتلاف وقت جهت گرفتن پایانکار و سند تکفکیکی

– با دانستن مساحت دقیق در صورت پیش فروش واحد آپارتمان ، اختلاف بین خریدار و فروشنده در مورد قرارداد ایجاد نخواهد شد.

-مالک ساختمان آگاهی دقیق از مساحت واحد های ساختمان بدست می آورد و میتواند برنامه ریزی بهتری در فروش داشته باشد.

-ندادن پول اضافه به دفتر خدمات شهری بابت تهیه نقشه ازبیلت.

-از بین رفتن اختلاف بین شرکا ساختمان

 دستورالعمل تهیه نقشه :

۱-  اندازه گیری و ترسیم پلان ها، نماها  مقاطع و پلان موقعیت در مقیاس مناسب و مشخص نمودن مغایرت

۲- تهیه پلان مبلمان فضاها مانند پارکینگ و ترسیم استقرار خودروها و مشخص کردن ابعاد و نوع درب ورودی پارکینگ

۳- ترسیم خرپشته به صورت کلی و در صورت احداث انباری مساحت آن جداگانه محاسبه اعلام گردد .

۴- اعلام مساحت نورگیر، راه پله، آسانسور در هر طبقه و مقایسه آن با توجه به شیوه نامه و دستورالعمل تفکیک آپارتمان ها و مشخص کردن مغایرت ها

۵- درج مساحت بنای ساخته شده در هر طبقه بدون در نظر گرفتن درز انقطاع

۶-  درج مساحت کنسول ها و درز انقطاع در هر طبقه

۷- اندازه گیری و ترسیم فضای تجاری و بالکن تجاری با در نظر گرفتن نوع دیوارها اعم از اختصاصی و اشتراکی مطابق با شیوه نامه و دستور العمل تفکیک آپارتمان ها

۸- تکمیل جداول و مشخصات و قید مغایرت­های مساحی در نقشه چون ساخت با نقشه های مصوب

۹- درج مساحت فضای مفید و تعداد واحد های مسکونی و تجاری و …

برچسب ها:
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

      ارسال پاسخ