اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

دستگاه‌ها برای اجرایی شدن طرح نهضت ملی مسکن چقدر زمین داده‌اند؟

به گزارش ساختمان آنلاین، در اجرای طرح نهضت ملی مسکن یکی از مهم ترین مسائلی که دولت باید در دستور کار خود قرار دهد تامین اراضی است که به نظر می‌رسد عزم دستگاه ها برای اجرای شدن هرچه سریعتر بزرگترین پروژه عمرانی کشور جزم شده تا این طرح به مرحله اجرایی شدن برسد.
تقی رضایی معاون املاک حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن در گفت وگو با خبرنگار ساختمان آنلاین با بیان اینکه وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، علوم تحقیقات و فناوری و نفت در صدر دستگاه‌هایی هستند که اسناد زمین‌های مازاد خود را برای ساخت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرارداده‌اند گفت: بیش از یک‌هزار و هشتصد هکتار از این زمین‌ها متعلق به وزارت جهاد و کشاورزی، ۵۵۴ هکتار متعلق‌به زمین‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ۱۶۳ هکتار مربوط به زمین‌های شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت می‌شود. وزارت آموزش و پرورش با ۱۴۳ هکتار، شرکت ذوب آهن با ۶۸ هکتار و وزارت کشور با ۶۷ هکتار زمین هم در فهرست نهادهایی هستند که اسناد زمین‌های مازاد خود را برای ساخت مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرارداده‌اند.
آمارها حاکی از آن است که تغییر اسناد مالکیت اراضی دستگاه‌ها به وزارت راه و شهرسازی را در قالب اجرای ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن منتشر کرده است که بر اساس این گزارش مجموع سند زمین‌های منتقل شده به نام وزارتخانه به حدود ۳ هزار هکتار رسیده است.
براساس این گزارش طرح نهضت ملی مسکن در قالب ۴میلیون واحد مسکونی کلید خورده که در اجرای این تامین اراضی و واگذاری بخشی از اراضی به متقاضیان از مهم ترین برنامه های دولت به شمار می رود و با توجه به آنکه پیش از این اعلام شده بود دستگاه ها باید اراضی خود را به وزارت راه وشهرسازی منتقل کنند و در صورت عدم انتقال سند آنها به‌نام وزارت راه وشهرسازی میخورد به نظر می‌رسد اسناد این اراضی هم اکنون به نام وزارت راه وشهرسازی خورده باشد‌٠
با ورود مهرداد بذرپاش به عنوان سکاندار جدید وزارت راه و شهرسازی و با تاکید بر اینکه برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن به هیچ عنوان نباید استراحت کرد بنابراین برای اجرایی شدن طرح نهضت ملی مسکن باید طرح افقی سازی و همچنين تخصیص زمین به متقاضیان در دستور کار قرار گیرد تا روند ساخت مسکن و عقب ماندگی در این بخش تا حدی جبران شود.
به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا