اقتصادیراه و شهرسازیمجله خبری

طرح نهضت ملی مسکن چقدر پیشرفت داشته است؟

به گزارش ساختمان آنلاین: نهضت ملی مسکن به عنوان یکی از وعده های اصلی رئیس‌جمهور برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی مطابق قانون مجلس شورای اسلامی و همچنین نیاز جامعه، ساماندهی بازار مسکن را هدف گرفت.

بر این مبنا در حال حاضر اطلاعات متفاوتی از میزان پیشرفت انجام شده از این طرح به گوش می رسد. در این شرایط بر اساس پیگیری های انجام شده و دسترسی به سامانه جامع طرح های مسکن دولت به سراغ واکاوی به روزترین آمار از مهم ترین طرح عمرانی دولت رفتیم.

پیش از ورود به جزئیات آماری مذکور در گام ابتدایی توجه به این نکته ضروری است که هم اکنون اطلاعات سامانه جامع طرح های مسکنی دولت اطلاعات مجموع پروژه های مسکنی را فارغ از عنوان پروژه در اختیار ما قرار می دهد، به معنای دیگر اطلاعات تفکیک شده ای از مسکن مهر، طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن وجود ندارد و آمار ارائه شده در گزارش مجمع تمامی طرح های نیمه تمام قبلی به اضافه فعالیت های نهضت ملی مسکن است.

4.5 درصد از متقاضیان نهضت ملی مسکن به مرحله تخصیص پروژه رسیدند

در گام ابتدایی بیان آمار به سراغ مجموع آمار متقاضیان در طرح های مسکونی دولتی می رویم که تاکنون قوی ترین فعالیت دولت سیزدهم نیز در همین بخش اتفاق افتاده است. بر این اساس تا تاریخ 4 تیر ماه سال 1401 مجموعا پنج میلیون و 497 هزار 783 متقاضی مسکن در سامانه های ثبت نامی وزارت راه و شهرسازی نام نویسی کرده اند.

بر این اساس تاکنون 66 درصد از متقاضیان معادل سه میلیون و 632 هزار 806 متقاضی حائز شرایط اولیه دریافت مسکن شده اند و همچنین 28 درصد از کل آمار ثبت نامی ها معادل یک میلیون 561 هزار 222 متقاضی نیز در انتظار بررسی تا تخصیص پروژه قرار دارند.

علاوه بر آمار ذکر شده تا تاریخ مذکور، 929 هزار 896 متقاضی معادل 16 درصد از متقاضیان ثبت نام کرده، تایید نهایی نام نویسی را از وزارت راه و شهرسازی دریافت کرده و در محله رسیدن به تخصیص پروژه قرار دارند.

لازم به ذکر است تا 4 تیرماه سال 1401 کار عملیاتی 419 هزار 124 متقاضی در دستر کار قرار گرفته و تنها 247 هزار 432 متقاضی به مرحله تخصیص پروژه رسیده اند. به معنای دیگر پس از گذشت نزدیک به 10 ماه از فعالیت وزارت راه و شهرسازی هم اکنون برای 4.5 درصد از متقاضیان کل پروژه تخصیص داده شده است.

این مسئله در شرایطی اتفاق می‌افتد که هم اکنون 264 هزار 15 متقاضی بالای 40 میلیون تومان آورده اولیه تامین کرده‌اند. به عبارت دیگر هم اکنون به 16 هزار 583 متفاضی باوجود تکمیل آورده اولیه همچنان پروژه ای تخصیص پیدا نکرده که احتمالا می‌رود ناتوانی در تامین زمین علت عدم در نظر گرفتن پروژه برای این تعداد است.

جزئیات دقیق از پیشرفت واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن

بخش دوم آمار موجود در سامانه جامع طرح های مسکن مرتبط با تعداد پروژه‌های در دست احداث است. بر این مبنا تا تاریخ 4 تیرماه سال 1404، میزان 462 هزار 738 واحد مسکونی برای ساخت تعریف شده است که از این تعداد 192 هزار 312 واحد مسکونی قرارداد ساخت با سازنده دارد و 66 هزار 189 واحد مسکونی نیز دارای قرارداد مشارکت مدنی هستند.

بر این اساس مجموعا تاکنون 166 هزار 60 پروژه تا تاریخ 4 تیرماه سال 1401 موفق به اخذ پروانه ساختمانی شده اند و 164 هزار 303 واحد مسکونی نیز پی ریزی شده است.

بر اساس گزارش پیشرفت پروژه 97 هزار 140 واحد مسکونی نیز به مرحله اسکلت و سقف رسیده و سفت کاری 41 هزار 169 واحد مسکونی به تمام رسیده است.

در نهایت نیز، 17 هزار 191 واحد مسکونی در مرحله نازک‌کاری قراردارد و 11 هزار 185 واحد مسکونی نیز به مرحله پایان‌کار رسیده که عمده این واحدها مرتبط با طرح اقدام ملی است.

هشت درصد از تعهد دوسال وزارت راه و شهرسازی به مرحله اخذ پروانه رسیده است

در همین رابطه، محمد حمیدزاده، کارشناس حوزه مسکن اظهار داشت:‌ بر مبنای ادعای وزارت راه و شهرسازی، در 2 سال باید 2 میلیون واحد مسکونی ساخته شود، زیرا فرایند ساخت مسکن بیش از یک سال طول می‌کشد.‌

این کارشناس مسکن ادامه داد: با وجود چنین مفروضی و با در کسر 10 ماه گذشته از 24 ماه مهلت تحویل بخش اول نهضت ملی مسکن ضروری بود ‌باید این 2 میلیون واحد مسکونی را به مرحله اخذ پروانه می‌رساند تا در 14 ماهی آتی فرآیند ساخت آن تکمیل شود.‌

حمیدزاده در بیان اینکه تا 4 تیرماه سال 1401 تنها 166 هزار 60 پروژه به مرحله اخذ پروانه ساختمانی رسیده است، گفت: وزارت راه و شهرسازی تا این لحظه هشت درصد از تعهد 2 ساله خود و چهار درصد تعهد ساخت چهار میلیون مسکن را به مرحله اخذ پروانه ساختمانی رسانده است و با تداوم شرایط موجود عمل به قانون مجلس بسیار دشوار خواهد شد.

بررسی دقیق آماری نهضت ملی مسکن، ضرورت شتاب گرفتن این پروژه با توجه به زمان بندی را نشان می دهد، از این رو وزارت راه و شهرسازی باید با برنامه دقیق نسبت به تعیین تکلیف واحدهای باقیمانده اقدام کرده و زمینه تحقق قانون مجلس و رفع نیاز مردم را مهیا کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا