مجله خبریبورس و بازار

علت اصلی افزایش قیمت مسکن چیست؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان گفت: دلیل اصلی افزایش قیمت در بازار مسکن از ماه های گذشته تاکنون مربوط به کاهش ارزش پول ملی و فاصله زیاد بین عرضه و تقاضای مسکن است.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از بازار، رسول جهانگیری در ارتباط با وضعیت امروز بازار مسکن در اصفهان، اظهار کرد: دلیل اصلی افزایش قیمت در بازار مسکن از ماه های گذشته تاکنون مربوط به کاهش ارزش پول ملی و فاصله زیاد بین عرضه و تقاضای مسکن است.

وی با اشاره به اینکه اکنون بازار مسکن در حالت رکود تورمی به سر می برد، اظهار داشت: با وجود اینکه قیمت مسکن با افزایش بی سابقه ای روبرو است اما از لحاظ خرید و فروش دچار مشکل است و بلاتکلیف مانده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان تاکید کرد: این رکود باعث شده که در قیمت های رهن و اجاره اثرات زیادی ببینیم تا جایی که با افزایش رهن و اجاره و با کاهش خرید و فروش مسکن در اصفهان روبرو هستیم.

وی ادامه داد: راه‌حل بیرون رفت از رکود در حوزه مسکن، تولید مسکن در کشور است، در حال حاضر نیاز جامعه ساخت یک میلیون مسکن در هر سال است؛ اکنون نیز در کشور نزدیک به ۲۶ تا ۲۷ میلیون خانوار وجود دارند و به همین تعداد منزل مسکونی در کشور وجود دارد.

جهانگیری گفت: برای رفع نیاز جامعه به مسکن، لازم است هر ساله یک میلیون مسکن احداث شود و یک میلیون منزل مسکونی نیز بازسازی شود؛ اگر بتوان ساخت و ساز مسکن را متناسب با نیاز جامعه افزایش داد به طبع آن نیاز جامعه برطرف خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیاز اصلی جامعه ساخت آپارتمان‌های در حد انبوه با متراژ ۵۰ تا ۱۰۰ متر زیربنا است تا به این وسیله فاصله بین عرضه و تقاضا و قیمت بازار مسکن کنترل شود و از افزایش سرسام‌آور رهن و اجاره نیز جلوگیری به عمل آید.

خانه های لاکچری با نیاز جامعه سازگار نیست

وی ادامه می دهد: در این مسیر بزرگترین اقدامی که دولت در جهت رفع مشکلات حوزه مسکن می تواند انجام دهد تسهیل شرایط برای بخش خصوصی در حوزه مسکن است. البته سرمایه گذاران بخش خصوصی هم نباید با سلیقه شخصی اقدام به ساخت خانه های لاکچری با ذائقه مصرف کننده و نیاز جامعه سازگار نباشد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا