بورس و بازارصنایع ساختمانیمجله خبری

قیمت سیمان با قیمت‌گذاری دستوری اصلاح نمی‌شود

به گزارش ساختمان آنلاین:    اعمال محدودیت برق برای صنایع سبب شده تا برخی تولیدکنندگان سیمان خواب تولید را علت افزایش قیمت سیمان از ۴۵ به ۸۵ هزار تومان بدانند در حالی‌ که وزارت نیرو می‌گوید با تمهیداتی که اندیشیده شده برق کارخانه های سیمان به ‌طور کامل از ۱۲ شب تا هشت وصل است تا این کارخانه ها به شکل مدیریت ‌شده در این ساعات به تداوم تولید بپردازند.

وزارت صمت می گوید در حال حاضر چهار میلیون تن سیمان در بازار و انبارها موجود است، بنابراین نباید قیمت سیمان گران شود، ضمن اینکه هر هفته به ‌طور متوسط حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا عرضه می شود. حالا این مسئله مطرح است که چطور با وجود اینکه میزان عرضه سیمان از تقاضا بیشتر است اما پاکت های این محصول این روزها گرانتر فروخته می شود؟ آیا اعمال محدودیت برق برای ۷۲ کارخانه سیمان فعال در کشور عامل گرانی سیمان است یا اتفاق دیگری افتاده است؟

سیمان گرفتار سفته بازی و بورس بازی؟

تولیدکنندگان سیمان می گویند امسال ۵۰ درصد میزان برق مصرفی سال گذشته به آنها اختصاص ‌یافته و این موضوع سبب شده با خواب تولید، شاهد افزایش قیمت‌ در بازار آزاد باشیم.

در این میان سازندگان مسکن هم مدعی هستند که نهاده های ساختمانی وارد سفته بازی و بورس بازی شده و شرکت های سازنده قطعی برق را دستاویزی برای افزایش قیمت کرده اند و پیش از اعمال محدودیت ها نیز ظرفیت خود را تا ۶۰ درصد کاهش داده بودند.

در حالی ‌که ورود سیمان به بورس کالا به این دلیل اتفاق افتاد که اگر به هر علتی محدودیتی در تولید به وجود آید، سازوکار عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت ها باشد و اگر حتی قیمت ها با افزایش مواجه شود به جیب تولید برود نه دلالان و واسطه ها. برخی علت گرانی سیمان را به عرضه آن در بورس کالا نسبت می دهند و معتقد هستند چون هر فردی با دریافت کد بورسی، امکان خرید سیمان را دارد تقاضا بالا و قیمت‌ها به‌ طور غیرواقعی افزایش ‌یافته است.

علی‌محمد بد، کارشناس صنعت سیمان با بیان اینکه قطعی برقی که در هفته های اخیر پیش ‌آمد منجر به کاهش تولید و تحویل کارخانه ها شده است اظهار امیدواری می کند در روزهای آینده شاهد متعادل تر شدن قیمت ها باشیم.

وی معتقد است با مدیریت دیماند (حداکثر توان تجهیزات الکتریکی) اختصاص داده ‌شده به واحدهای تولیدکننده سیمان، خللی در تولید سیمان به وجود نخواهد آمد و التهاب های مقطعی فعلی به ‌زودی فروکش خواهد کرد. ما از نظر تولید سیمان و نیازی که در کشور وجود دارد در تعادل هستیم به‌ طوری ‌که اگر قیمت از حدی بالاتر برود صادرات از توجیه می افتد.

این کارشناس صنعت سیمان با اشاره به اینکه در برخی مناطق کشور با مازاد تولید سیمان مواجه هستیم می افزاید: با توجه به رکود ساخت و ساز در شرایط فعلی، سیمان موجود در کشور، کفایت میزان مصرف داخل را می دهد و اگر کسری در بازار دیده می شود مربوط به این است که در این ایام عده ای دلال دست به خریدهای دو برابری محصولات، احتکار و ایجاد بازار سیاه می زنند تا با بازارسازی و ایجاد تقاضای کاذب سود خودشان را از این میان برده باشند ولی با این ‌حال این وضعیت دوام ندارد و قیمت ها در حدود شهریور ماه به حالت قبل بر می گردد.

دولت باید برنامه ای برای کمک به تکمیل ساخت واحدهای تولید سیمان روی ۸۰ درصد داشته باشد، با به بهره برداری رسیدن این واحدها در سال های آینده تنش های بازار نمی تواند تعادل این بازار را به هم بزند. از سوی دیگر باید یک سقف متعادلی حدود ۹۰۰ هزار تومان در بورس در حوالی قیمت صادراتی روی آن گذاشته و اجازه داده شود تا قیمت در عرضه و تقاضا به تعادل برسد.

همچنین وزارت نیرو باید سعی کند با توزیع برق بیشتر در مناطق مواجه با کمبود نسبت به مناطقی که با مازاد تولید مواجه هستند به مدیریت بازار این محصول کمک کند.

احمد جانجان، کارشناس اقتصادی نیز در این‌ باره با اشاره به اینکه قرار بود دولت دخالتی در بازار بورس نداشته باشد می گوید: آقایان طی چند هفته گذشته آمده اند در بورس کالا در حجم تقاضا از بیلت گرفته تا سیمان تا محصولات پتروشیمی محدودیت ایجاد کردند. حداکثر ثبت سفارش که ۹۰۰ تن بوده را تا ۲۷۰ تن پایین کشیدند، مگر نمی گویند که برق را مدیریت کردیم و تولیدشان زیاد هست پس چرا حداکثر ثبت سفارش را پایین آورده اند؟

وقتی حجم سفارش کم شده است آیا باید منتظر ارزانی قیمت سیمان باشیم؟ آقایان مسئول بیایند جواب بدهند بر اساس چه منطقی این کار را انجام می دهند.

وی با اشاره به اینکه با ابطال و دست کاری در معاملات سیمان اخلال ایجاد می شود می افزاید: یک عده رانتخوار که خودشان شرکت های بازرگانی دارند و دنبال نان خودشان هستند، می دانند به چه شکلی مداخله کنند تا به نفع شرکت های بازرگانی تمام شود و سپس چنین کاری می کنند و آخرش هم می گویند بورس کالا سبب گران تر شدن سیمان شد.

جانجان می گوید: با وجود اینکه برخی مدیران کارخانه های سیمان می گویند در حال اورهال هستیم ولی باید روشن کنیم که این گزاره دقیقی نیست و قطعی برق وجود دارد و موجب کاهش تولید شده است، از سوی دیگر وقتی معاملات ابطال می شود و فروشنده سیمان و عمده فروش نمی تواند با خرید از بورس، سیمان فروخته‌ شده خود را با محصولات جدید جایگزین کند، دست از فروش می کشد و اگر کسی سیمان بخواهد به او نمی فروشد و چون این موضوع عمومیت پیدا می کند طرف عرضه مختل می شود و موج افزایش قیمت شروع می شود.

تخریب اقتصاد با قیمت گذاری دستوری

این کارشناس بورس با تأکید بر اینکه دولت باید تخریب اقتصاد را با قیمت گذاری دستوری کنار بگذارد، یادآور می شود: وقتی قیمت جهانی یک محصول بالا می رود، هزینه های تمام‌ شده تولید محصول نیز صعودی است و شاخص تورم هم رو به بالاست چرا انتظار داریم قیمت سیمان پایین بیاید.

وی با اشاره به ضرورت اصلاح الگوی مصرف برق در کنار ساخت نیروگاه برای حل مشکلات کمبود برق در کشور، می گوید: رسمش نیست که بگوییم برق صنعت قطع نشده و بعد خودمان سقف سفارشات را ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد کاهش بدهیم و ادعا کنیم که عده ای در بورس قیمت ها را بالا برده‌اند. اگر سقف سفارشات به حد منطقی خود برگردد جو روانی بازار از بین رفته و خریداران با احساس امنیت به ‌جای سفارش‌های چند برابری به ‌اندازه خرید خواهند کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا