مجله خبریراه و شهرسازی

فعال‌سازی ستاد بازآفرینی شهرستان بهارستان

جلسه برنامه ریزی برای فعال سازی ستاد بازآفرینی شهرستان بهارستان و بررسی روند تصویب برنامه ها و پیشبرد پروژه های بازآفرینی شهری این شهرستان با حضور معاون ساماندهی و بازآفرینی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران، فرماندار بهارستان، شهردار گلستان، شهردار صالحیه و جمعی دیگر از کارشناسان و مدیران مرتبط برگزار شد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، جلسه برنامه ریزی برای فعال سازی ستاد بازآفرینی شهرستان بهارستان و بررسی روند تصویب برنامه ها و پیشبرد پروژه های بازآفرینی شهری این شهرستان با حضور معاون ساماندهی و بازآفرینی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران، فرماندار بهارستان، شهردار گلستان، شهردار صالحیه و جمعی دیگر از کارشناسان و مدیران مرتبط برگزار شد.

در ابتدای این جلسه صالحی گزارشی از برنامه توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی بهارستان ارایه کرد و گفت: در سال ۱۳۹۰ هفت محله غیررسمی در گلستان شامل سلطان آباد، باغ مهندسین، قلعه میر ۱، ۲، ۳، ۴ و محله حاشیه رودخانه شادچای) شناسایی شد و محلات سلطان آباد، قلعه میر، حاشیه رودخانه شادچای و قلعه میر ۲ به عنوان محلات هدف انتخاب و برنامه عملیاتی برای محلات تهیه شد.

او افزود: در سال ۹۳ نیز شش محله غیررسمی همدانک، اورین، خیرآباد بالا، خیرآباد پایین، حصارک، حصارک پایین شناسایی و همه محلات به عنوان محلات هدف انتخاب و برنامه عملیاتی برای محلات تهیه شد.

به گفته صالحی شهرستان بهارستان دارای سه شهر گلستان، نسیم شهر و صالحیه است که بر پایه نتایج مطالعات و طرح های مصوب در مجموع دارای هزار و ۱۰۰ هکتار مساحت بافت ناکارآمد میانی و ۴۲۱ هکتار مساحت سکونتگاه های غیررسمی است که بر اساس داده های سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران بیش از ۳۳۰ هزار نفر در این بافت ها زندگی می کنند.

او افزود: احداث اورژانس اجتماعی و جداره و دیواره سازی کانال رودخانه شادچای در شهر گلستان، تکمیل مجتمع فرهنگی و هنری نسیم شهر بهارستان در نسیم شهر، پروژه محوطه سازی و دیوارکشی محوطه ساختمان اورژانس اجتماعی در گلستان از جمله پروژه هایی بوده است که توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران اجرا شده است.

در ادامه جلسه، محمد آگاهی‌مند شهردار صالحیه با بیان این که شهرداری صالحیه تکالیف خود در زمینه اقدام مشترک را به انجام رسانده است، تصریح کرد: احداث بوستان بانوان، بوستان نهج البلاغه، شهربازی بزرگ ولایت، هنرستان فنی و حرفه ای و دسترسی محله حصار چوپان به بزرگراه آیت‌اله سعیدی از جمله این فعالیت ها به شمار می رود. همچنین حاشیه کانال سیاه آب حصار چوپان که از میان بافت سنتی صالحیه عبور می کند و ۴۵ هزار نفر در مجاورت آن سکونت دارند را به عنوان محله هدف شناسایی شده و تمام نهرهای حصار چوپان بهسازی شده است.

سید محمد میرزمانی شهردار گلستان و دبیر ستاد بازآفرینی شهرستان بهارستان نیز با اشاره به این که شهرستان بهارستان با در نظر گرفتن بافت و جمعیت آن از شرایط ویژه ای برخوردار است، تصریح کرد: در شهر گلستان ۲۷۵ هکتار بافت فرسوده وجود دارد و یک سکونتگاه غیررسمی به اسم باغ مهندسین در آن شناسایی شده است؛ محله باغ مهندسین از ظرفیت های اقتصادی خوبی برخوردار بوده اما تاکنون نگاه اقتصادی به این محله وجود نداشته است در حالی که می توان این محل را به قطب تولید کفش تبدیل کرد.

حسن شافعی سرپرست معاونت مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان تهران نیز با اشاره به این که شهرهای بهارستان یک مجموعه واحد و درهم تنیده هستند و نیاز به مدیریت واحد شهری دارند، تصریح کرد: همان طور که عنوان شد بهارستان از ظرفیت های اقتصادی بالایی برخوردار بوده و برای مثال شهر گلستان مرکز تولید چوب است و می توان از این ظرفیت برای افزایش کیفیت زندگی شهروندان استفاده کرد.

او با اشاره به این که مهم ترین مشکل بهارستان نبود پارکینگ است، اظهار کرد: بسته تشویقی ابلاغی از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری پاسخگوی نیازهای شهرستان بهارستان نیست و باید متناسب با شرایط و نیازهای این شهرستان بسته تشویقی جدیدی تدوین و در کمیسیون ماده پنج تصویب شود.

عبداله نوحی فرماندار و رئیس ستاد شهرستان بهارستان نیز با اشاره به این که شهرستان بهارستان نزدیک به ۷۵۰ هزار نفر جمعیت دارد، عنوان کرد: مشکلات عدیده بهارستان مبنای حاشیه نشینی دارد، در بهارستان نقطه متمرکز شهری وجود نداشته که محلات اطراف آن توسعه یابند و در واقع مجموعه ای از روستاها تشکیل این شهرستان را داده اند.

فرماندار بهارستان ضمن اشاره به سه اولویت مهم در انجام اقدامات بازآفرینی (تهیه و اجرای برنامه اقدام مشترک، بازآفرینی بافت های فرسوده شهری و سند دار کردن پلاک های فاقد سند) جهت همکاری با شرکت بازآفرینی شهری ایران و نیز اجرای برنامه های اقدام مشترک اعلام آمادگی کرد.

در این جلسه مصوب شد تا کارگروهی جهت ایجاد همکاری های مشترک تشکیل شود همچنین مقرر شد تا برنامه اقدام مشترک بهارستان مورد بازنگری و تدقیق قرار گیرد و سهم و نقش هر یک از ارکان بازآفرینی در برنامه محقق شود. اخذ نظرات از دستگاه های اجرایی، هماهنگی با شورای برنامه ریزی و توسعه شهرستان و استان پیرامون تدوین و تصویب برنامه اقدام مشترک بازآفرینی شهرستان از دیگر مصوبات جلسه بود. علاوه بر این مقرر شد، پرداخت تسهیلات نوسازی به شهرستان بهارستان در اولویت قرار گرفته و هماهنگی در راستای استفاده از ظرفیت گروه های جهادی نیز با هدف انتقال تجربه ها و آموزه های نوسازی در بافت های ناکارآمد صورت گیرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا