مجله خبریراه و شهرسازی

سالانه یک تا دو میلیون مسکن باید ساخته شود

کارشناس سیاستگذاری مسکن گفت: طبق قانون جهش تولید مسکن باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود و این رویه باید در دولت های بعدی ادامه یابد تا بازار وارد رکود تورمی نشود.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، پس از دولت دهم به دلیل بی مهری دولت یازدهم و دوازدهم به بحث ساخت و تأمین مسکن، ساخت و ساز به شدت کاهش پیدا کرد که بدون شک یکی از عوامل اصلی مشکلات فعلی بازار مسکن است. در همین دوره ساخت و ساز در بخش مسکن به ۴۱ درصد کاهش پیدا کرد این در حالی است که با ورود دولت سیزدهم وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکونی داده شد که علاوه بر آنکه در قانون جهش تولید مسکن هم اعلام شده بود که این میزان ساخت و ساز نیاز جامعه است چراکه اگر این تعداد واحد مسکونی در کشور ساخته نشود ما همچنان شاهد انباشته شدن نیازهای مسکنی در کشور خواهیم بود.

طرح جهش تولید و تامین مسکن در پنج فصل جهت تکلیف دولت به ساخت مسکن با فراهم کردن زیر ساخت های لازم از سوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تهیه شده است. در طرح جهش تولید و تامین مسکن با در نظر گرفتن سازو کارهایی جهت تامین منابع مالی، تامین زمین، تامین مصالح ساختمانی و تامین خدمات ساختمانی، سعی شده تا بستر لازم برای ساخت مسکن فراهم شود و دولت مکلف شده تا طی چهار سال، سالانه یک میلیون واحد مسکونی تولید و عرضه کند.

اجرای قانون جهش تولید مسکن مصوب سال ۱۴۰۰ که با هدف بر حق تامین مسکن خانوارهای فاقد مسکن طراحی و تدوین شد مستلزم انجام کارهایی از قبیل ثبت نام و پالایش متقاضیان، تامین زمین، تامین مالی، مدیریت اجرا و ساخت تا تامین زیرساخت ها و خدمات روبنایی و زیربنایی، تحویل به متقاضیان و فروش اقساطی تسهیلات بود که در این خصوص معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با همکاری سازمان ها و دستگاه های مختلف آنها را عملیاتی و اجرایی کرد. بر اساس تاکید معاونت مسکن و ساختمان اجرای قانون و دستیابی به اهداف آن مستلزم هماهنگی و تعامل با دستگاه های اجرایی در حوزه های مرتبط با مقوله مسکن است.

محاسبات بازار مسکن نشان می دهد که با توجه به ازدواج های احتمالی و ضروری در ۱۰ سال آینده، همچنین کمبود فعلی بازار مسکن به نسبت خانوارها سالیانه نیاز به ساخت بین یک تا دو میلیون واحد مسکونی است. این در حالی است که در سال های اخیر میزان ساخت مسکن به اعداد بسیار پایین حدود ۳۵۰ هزار واحد رسیده است.

براساس این گزارش در حال حاضر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور در حال ساخت است که از این تعداد ۵۵۰ هزار واحد به متقاضیان تحویل داده شده است و با توجه به آنکه نیاز مسکن در کشور سالانه یک میلیون واحد مسکونی است بنابراین باید روند ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور همچنان در دولت های بعدی ادامه یابد.

در همین رابطه غلامی کارشناس سیاست گذاری مسکن با بیان اینکه باید در حال حاضر تمامی بخش ها و دستگاه ها تمرکز خود را به حوزه مسکن اختصاص دهند گفت: دولت سیزدهم از چهار میلیون واحد مسکونی در کشور که در قالب طرح نهضت ملی مسکن اجرا شد دو میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را به مرحله ساخت رسانده است.

وی افزود: در شرایط کنونی بازار مسکن نیازمند افزایش تولید مسکن است که در این بخش باید تمامی دستگاه ها پای کار بیایند و سازندگان هم باتامین مالی از سوی بانک ها انگیزه بیشتری را برای ساخت مسکن داشته باشند.

او بیان کرد: توسعه افقی شهر‌ها یکی از مهم ترین برنامه هایی است که می تواند بازار مسکن را به سمت رونق و تسریع در تولید هدایت کند تا از این طریق بتوانیم روند ساخت مسکن را افزایش دهیم.

این کارشناس مسکن اظهار کرد: باید تمامی دستگاه ها در حوزه ساخت مسکن پای کار بیایند و دولت جدید هم رویه تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی را ادامه دهد تا بازار مسکن همانند دولت های گذشته در رکود به سر نبرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا