بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

متمم تسهیلات مسکن روستایی پرداخت نمی‌شود

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از بازار، بر اساس مصوبه هیئت دولت، سقف فردی تسهیلات مسکن روستایی از ابتدای سال ۱۴۰۱ با رعایت مقررات ملی ساختمان برای حداقل ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت، مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان (برای دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی) با بازپرداخت ۲۰ سال با نرخ سود پنج درصد تعیین شد.

اما این برنامه دولت در ۹ آبان ماه اصلاحیه را در هیات دولت به تصویب رساند که مقرر شد تا بانک ها به متقاضیانی که قصد دارند به روش سفته زنجیره ای وام بگیرند تسهیلات اعطا کنند و اینکه اگر متقاضی وام از ۲۴ آبان ماه پارسال تشکیل پرونده داده و حتی ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کرده بتواند از این تسهیلات بهره مند شود.

به نظر می رسید با ابلاغ این اصلاحیه دیگر هیچ بانکی نمی تواند بهانه ای مبنی بر عدم ابلاغ اصلاحیه مصوبه دولت داشته باشد. اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که از ۹ بانک عامل تا هفته گذشته هنوز سه بانک ملت، صادرات و ملی به تعلل خود در پرداخت تسهیلات مزبور ادامه دادند.

اما بانک هایی هم بودند که این اصلاحیه را به استان ها و شعب ابلاغ کرده بودند و این بار نوبت شعب بود که متقاضیان وام مسکن روستایی را با پاسخ های مبهم مواجه کنند.

اگر چه چند روز پیش اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از همکاری بانک ها در اعطای تسهیلات تشکر کرده بود اما به نظر می رسد هنوز بانک ها متمم دولت را بی پاسخ گذاشته اند و متقاضیان وام مسکن روستایی را سر در گم کرده اند.

نیکزاد در پاسخ به این پرسش که آیا اصلاح مصوبه دولت برای پرداخت وام مسکن روستایی که ماه گذشته صورت گرفته بود ابلاغ شد؟ چرا که بسیاری از متقاضیان وام مسکن روستایی با مراجعه به شعب بانک ها با پاسخ منفی این بانک ها مبنی بر اینکه هنوز ابلاغیه ای در این خصوص دریافت نکرده اند مواجه می شوند؟ گفت: خوشبختانه با مساعدت معاون اول رئیس جمهور روز گذشته اصلاح مصوبه پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به بانک ها ابلاغ شد و این ابلاغیه باعث شد که مشکل پرداخت تسهیلات مسکن روستایی به روش سفته زنجیره ای مرتفع شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود از میان ۹ بانک عامل هنوز سه بانک از اعطای تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی خودداری می کنند؟ ادامه داد: در حال حاضر خوشبختانه مشکل چندانی در این خصوص وجود ندارد و در جلساتی که با در استان ها برگزار می شود خبرهای خوبی در خصوص روند پرداخت تسهیلات به گوش می رسد. به هر حال بانک ها همکاری خوبی در این خصوص با متقاضیان وام مسکن روستایی و افرادی که معرفی می شوند دارند.

این اظهارات رئیس بنیاد مسکن واکنش چندان مناسبی از سوی متقاضیان وام مسکن روستایی در پی نداشت بطوریکه در تماسهای مکرری که از استان های مختلف با خبرگزاری داشتند مکرر اعلام می کردند که بانک ها به هیچ وجه متمم اصلاحیه مصوبه دولت در مورد پرداخت وام به روش سفته زنجیره ای و وام مرحله دوم برای افرادی که ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کرده اند و قرار است ۱۰۰ میلیون تومان دیگر هم دریافت کنند اجرا نمی کنند.

یکی از متقاضیان وام مسکن روستایی از شیراز عنوان می کند که با مراجعه به بانک تجارت و درخواست دریافت وام به روش سفته زنجیره ای با پاسخ منفی شعبه مواجه شده است. چرا که بانک مربوطه اعلام می کند که پرداخت وام مسکن روستایی تنها با ضامن کسر از حقوق و سند مالکیت صورت می گیرد.

مشکل عدم پذیرش اعطای وام به روش سفته زنجیره ای ظاهرا در تمام کشور و شعب بانک ها مرسوم و همه گیر شده است چرا که برخی از شعب نیز از متقاضیان وام مسکن روستایی درخواست سند مالکیت کرده اند.

اما یکی دیگر از متقاضیان وام مسکن روستایی از تویسرکان می گوید: با مراجعه به شعب بانک مسکن آنها نیز متمم پرداخت وام به متقاضیانی که یک بار وام ۱۰۰ میلیونی دریافت کرده اند و اکنون طبق مصوبه دولت می توانند ۱۰۰ میلیون تومان دیگر وام دریافت کنند با پاسخ منفی مواجه می شوند.

این متقاضی می گوید: شعبه بانک مسکن در تویسرکان تاکید کرده است که اولویت با متقاضیان وام ۲۰۰ میلیون تومانی است. در حالیکه ما ساخت واحد مسکونی را با ۱۰۰ میلیون تومان می توانیم به پایان برسانیم. امیدواریم صدای ما روستاییان را دولت شنیده و ترتیب اثر بدهد.

به نظر می رسد دولت باید در مورد عدم همکاری برخی بانک ها در مورد متمم وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی از بانک مرکزی پاسخ مبسوطی طلب کند. حالا که بعد از مدتها اصلاحیه وام مسکن روستایی به استان ها ابلاغ شده است نباید بانک ها از پرداخت وام و متمم به هر روش ممکن شانه خالی کنند. هر چند روزهای مناسب آب و هوایی را برای نوسازی و احداث مسکن روستایی از دست دادیم و با ورود سرما عملا ساخت بسیاری از واحدهای مسکونی به سال آینده خواهد کشید و سقف ۲۰۰ میلیون تومان نیز دیگر کارایی الان را نخواهد داشت!

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. آقای نیکزاد این همه وعده این همه شعار پس کجاست کجا داره پرداخت میشه وام مسکن روستایی 200 میلیونی ، تمام بانکهای عامل میگن طبق بندی ک تو بخشنامه بانک ملی مرکزی قید شده از دادن وام بدون ضامن معذوریم و پرداخت وام فقط با داشتن ضامن صورت می گیره و میگن اصلا سفته زنجیره در کار نیست دردمون بی کی بگیم ب کجا مراجعه کنیم وقتی بانکها همکاری نمیکنن و هر بانکی ساز خودشو میزنه چرا وارد عمل نمیشید و با بانکهایی ک از دستوروالعمل پیروی نمیکنند برخورد نمیکنید چرا دستگاهای نظارت ورود نمیکنند .شهرستان دورود استان لرستان .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا