راه و شهرسازیمجله خبری

پیشنهاد کارشناس مسکن برای احیای بافت‌های فرسوده

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، فرهاد بیضایی با اشاره به الزامات احیای بافت فرسوده،‌ اظهار کرد:  حدود 10 میلیون نفر در تهران ساکن هستند که در کمتر از 700 کیلومتر مربع زندگی می‌کنند. در پاریس همین جمعیت  در 2500 کیلومتر مربع ساکن کرده است. این یعنی ترافیک زیاد، آلودگی صوتی، تراکم جمعیتی و روان ناسالم جامعه. برای همین هم استراتژی به سمت توسعه افقی می‌رود.

وی ادامه داد: ما با یک زمین “فلت” بتوانیم برنامه‌ریزی کنیم مواجه نیستیم. بنابراین باید چه کار کرد، باید بخشی از واحدهای مسکونی را با توسعه محدوده قانونی شهرها با ساکنان بافت‌های فرسوده تهاتر کنیم.

وی با بیان این‌که به جای رانت هوایی باید رانت زمینی اضافه کنیم، توضیح داد: پایین ترین اتوبان در تهران توانسته‌ایم به‌صورت شرقی-غربی احداث کنیم، اتوبان حکیم است که تقریبا 15 کیلومتر با بافت فرسوده فاصله دارد. مگر امکان اضافه کردن خودرو بیشتر را داریم. همین خطوط مترو و اتوبوسرانی مگر پاسخگو نیاز مردم هستند؟

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که برای احیای بافت فرسوده باید حریم تهران را افزایش دهیم، اضافه کرد: در این قالب می‌توانیم به صاحبان بافت‌های فرسوده زمین واگذار کنیم.

بیضایی با تاکید بر این‌که باید زمین‌های مناسب برای پشتیبان احیای بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شود، گفت: تراکم خیلی از بافت‌های فرسوده بالای 250 نفر در هکتار است. بیشتر از این نمی‌اتوانیم روی تهران بارگذاری جمعیتی انجام دهیم، مگر این‌که آمایش شهری و سرزمینی را انجام دهیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا