بورس و بازارمجله خبری

بازار مسکن آمریکا از تورم فزاینده در امان خواهد ماند

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، داده ها و تحلیل های جدید از بازار مسکن آمریکا حکایت از واکنش سمت عرضه (سازنده ها)‌ به افت تقاضای خرید دارد. تقاضای خرید مسکن به واسطه افزایش هزینه وام مسکن، کاهش پیدا کرده است. این خروج تقاضا باعث شده سازنده ها به واسطه افزایش کنسلی سفارش های ساخت و خرید، قیمت های فروش شان را کاهش دهند.

رکود خرید مسکن در ماه های اخیر بیشترین اثر ضدتورمی را بر نوسازها نسبت به سایر املاک آمریکا گذاشته است.

تورم نقطه ای مسکن نوساز در آمریکا به 6 درصد نزول پیدا کرده در حالی که همین شاخص برای کل املاک در این کشور حدود 13 تا 14 درصد است. چشم انداز قیمت مسکن در آمریکا برای سال جدید میلادی، کاهشی تصویر شده است.

برآوردهای شاخص کیس‌‌اندشیلر مشخص می کند، سال آینده برای بازار مسکن آمریکا، وضعیت زیرصفر دارد؛ به این معنا که تورم نقطه ای مسکن در سراشیبی و قیمت ها با رشد منفی ماهانه روبه‌رو خواهند شد.

این اتفاق اگرچه برای سازندگان مسکن، اتفاق خوبی ارزیابی نمی شود اما این بازار نیازمند جراحی برای احیای توان خرید خانه است.

براساس شاخص فصلی تعدیل شده انجمن بانکداران وام مسکن آمریکا (MBA)، تعداد درخواست های وام مسکن در هفته منتهی به 2 نوامبر 2022 در مقایسه با هفته قبل از آن، 5/ 0 درصد کاهش یافته است. در همین حال، نرخ های وام مسکن در این دوره اندکی کاهش یافتند، اما هنوز در بالاترین حد خود در 22 سال گذشته قرار دارند.

براساس گزارشی از سی‌‌ان‌‌بی‌‌سی، متوسط نرخ بهره وام‌‌ مسکن 30 ساله با نرخ ثابت، از 16/ 7 درصد به 06/ 7 درصد کاهش یافته است. درخواست های وام مسکن برای خرید خانه در این دوره یک هفته ای حدود یک درصد کاهش یافته است اما نسبت به سال گذشته با 41 درصد کاهش مواجه شده است.

براساس اعلام کارگزاران املاک و سازندگان، تعداد خریداران مسکن به شدت کاهش یافته است. کارگزاران معتقدند که خریداران امروز برای خرید خانه احساس فوریت نمی کنند و برخی ممکن است منتظر کاهش قابل توجه نرخ های بهره وام مسکن بمانند.

به غیر از نرخ وام با بهره متغیر، نرخ های انواع دیگر وام ها بیش از سه واحد درصد بیشتر از نرخ های سال قبل بوده است. جوئل کان، از اقتصاددانان انجمن بانکداران وام مسکن در این باره می گوید، افزایش نرخ بهره بر فعالیت های خرید خانه و تامین مالی فشار وارد می کند و بر چالش های بازار مسکن می افزاید.

به گزارش نیوز دیلی، نرخ های وام مسکن هفته گذشته دوباره با اندکی افزایش مواجه شده است، اما اکنون همه حواس متمرکز بر تصمیمات فدرال رزرو است. درحالی که فدرال رزرو نرخ بهره را 75/ 0 واحد درصد افزایش داده است، برخی بر این باورند که فدرال رزرو ممکن است برای پایان دادن یا حداقل کاهش نرخ بهره آماده شود.

بازار مسکن که زمانی با رونق چشمگیری مواجه بود اکنون با سرعت زیادی با کاهش رشد مواجه است و برخی از سازندگان معتقدند که در سال جدید با عدم ثبت سفارش های جدید، اوضاع بازار بدتر هم خواهد شد.

همچنین براساس گزارش دیگری از سی‌‌ان‌‌بی‌‌سی، افزایش سریع نرخ های بهره وام مسکن سبب شده خریداران نگران سرمایه گذاری بالقوه خود و سلامت کلی اقتصاد باشند. شرکت های ساخت و ساز در ایالات متحده یکی از ذی‌نفعان اصلی در دوران کووید بودند. نرخ های بهره پایین، همراه با افزایش تقاضا از سوی مصرف کنندگانی که به دنبال فضای بیشتر برای زندگی بودند، باعث شد که قیمت مسکن افزایش یابد.

قیمت خانه های ویلایی طی دو سال بیش از 40 درصد افزایش یافت و شرکت های ساخت و ساز نتوانستند از عهده عملی کردن سفارش ها برای خانه های جدید برآیند. آنها حتی فروش خود را کاهش دادند. طبق سرشماری ایالات متحده، شروع ساخت خانه های ویلایی در ماه سپتامبر نسبت به سال قبل حدود 19 درصد کاهش یافته است.

پروانه های ساخت که نشانگر ساخت و سازهای آینده است نیز با کاهش 17 درصدی مواجه بوده است. پولته گروپ، یکی از بزرگ ترین شرکت های ساخت و ساز در آمریکا، گزارش داده است که نرخ کنسلی سفارش ها در این شرکت از 15 درصد در سه ماه دوم سال جاری به 24 درصد در سه ماه سوم افزایش یافته است.

گزارش درآمدهای شرکت های ساخت و ساز دولتی نتایج جالبی را نشان می دهد اما دلیل آن این است که درآمد آنها براساس تعداد خانه هایی است که در بهار گذشته طی قراردادهایی متعهد به ساخت آنها شده اند. اکنون این شرکت ها در حال آماده شدن برای اتفاقات آینده‌‌ هستند.

رئیس شرکت ترایو هوم بیلدرز در این باره می گوید، با توجه به اینکه مشتریان به وام مسکن با نرخ پایین عادت کرده اند به نظر می رسد که قرار است از دریافت وام مسکن خودداری کنند.

به گفته او، ساخت خانه های ویلایی از ژانویه 2006 تا مارس 2009 به میزان 80 درصد کاهش یافت، اما در مقایسه با آنچه اکنون اتفاق می افتد سرعت کمتری داشته است. او تاکید می کند که در تمام مدت حضورش در این بازار هرگز شاهد توقف شروع به طور کامل نبوده اما این اتفاق برای او در ماه مه ‌رخ داده است.

حدود شش ماه قبل، پیش از افزایش نرخ وام مسکن، ساخت خانه های ویلایی همچنان 10 درصد به صورت سالانه افزایش پیدا می کرد. بنابراین رسیدن از 10 درصد سود سالانه در ساخت و ساز به افت 19 درصدی در این بازه زمانی، یک چرخش شدید تاریخی در این بازار محسوب می شود.

درحالی که فروش خانه های نوساز درحال کاهش است، قیمت ها هنوز در مقایسه با یک سال گذشته بالاتر است. یکی از دلایل بالا بودن قیمت ها، به افزایش قیمت نیروی کار و مواد اولیه مربوط می شود. بخشی از بالا ماندن قیمت ممکن است نشان دهنده این باشد که چه خانه هایی به فروش می روند: خانه های گران تر. اما این امر ممکن است به زودی تغییر کند.

شریل پالمر، مدیرعامل تیلور موریسون، غول ساختمان سازی آمریکا، می گوید خریداران سطح پایین به وضوح با مشکل خرید خانه مواجه هستند، اما خریداران ثروتمند هم دیگر تمایل چندانی به خرید خانه ندارند.

پالمر معتقد است با مشاهده روند صعودی شرکت و خریداران می توان دریافت که آنها می توانند خرید کنند، اما باید اعتماد به بازار وجود داشته باشد. حتی با نرخ های امروزی هم خریداران با وام مسکن و هم خریداران متعارف، منابع زیادی دارند، اما با توجه به اتفاقاتی که در اقتصاد امروز می گذرد، توانایی پرداخت به این معنی نیست که اعتماد در این بازار وجود دارد.

به گفته او، سفارش های جدید در ماه سپتامبر به شدت کاهش یافته است و در نتیجه شرکت ها از سرمایه گذاری در خرید زمین عقب نشینی کرده اند، سرعت شروع ساخت و ساز جدید را کاهش می دهند و به خریداران مشوق های بیشتری ارائه خواهند کرد.

طبق اعلام انجمن ملی سازندگان مسکن، فروش خانه های نوساز در ماه سپتامبر به کمتر از سطح قبل از همه گیری کاهش یافته است و کنسلی ها اکنون دو برابر سال قبل است.

رابرت دیتز، اقتصاددان ارشد انجمن ملی سازندگان مسکن در آمریکا، در بیانیه ای می گوید سال جاری نخستین سالی است که از 2011 ساخت خانه های ویلایی در آمریکا کاهش یافته است.

درحالی که برخی از تحلیلگران باور دارند که بازار مسکن اکنون متعادل تر شده است، حقیقت این است که نرخ مالکیت خانه در سه ماه آینده کاهش می یابد، زیرا نرخ های بهره بالاتر و افزایش مداوم هزینه های ساخت و ساز باعث ناتوانی تعداد زیادی از خریداران احتمالی مسکن برای خرید خانه های جدید می شود.

عرضه خانه های نوساز برخلاف بازار خانه های موجود، همچنان بالاست. از طرفی براساس گزارشی از انجمن ملی سازندگان مسکن در آمریکا، یک چهارم سازندگان مسکن اکنون درحال کاهش قیمت های خود هستند. قیمت ها هم برای خانه های جدید و هم برای خانه های موجود در حال کاهش است، اما تحلیلگران درباره اینکه آیا این اتفاق واقعا کاهش سالانه را نشان می دهد و این کاهش چقدر گسترده است، اختلاف نظر دارند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا