راه و شهرسازیمجلس و ارگان هامجله خبری

تفکیک وزارت راه‌وشهرسازی از بایگانی خارج شد/نسخه مجلس برای اقدام ویژه مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین:  بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد، این اقدام بعد از تاکید صریح هفته گذشته مقام معظم رهبری در ارتباط با ضرورت حل فوری مشکلات بخش مسکن در کشور از سوی نماینده‌‌‌های مجلس صورت گرفته است. هفته گذشته، مقام معظم رهبری با گلایه نسبت به عملکردها در بخش مسکن وعقب‌‌‌ماندگی‌‌‌های موجود در این بخش، خواستار توجه ویژه به این بخش برای رفع مشکلات شدند. مجلس هم بعد از ۵ سال که از بایگانی طرح تفکیک وزارت راه وشهرسازی به دو بخش «راه» و «مسکن» می‌‌‌گذرد بار دیگر موضوع جدایی این دو حوزه از یکدیگر را در بدنه دولت به جریان انداخته‌‌‌اند.

در تازه‌‌‌ترین اخباری که در این زمینه منتشر شده است آمده است که طرح دو فوریتی تفکیک وزارت راه وشهرسازی تقدیم مجلس شده است وآن طور که خبرگزاری «ایسنا» نیز به نقل از رئیس کمیسیون عمران مجلس اعلام کرده است این طرح از حمایت و موافقت رئیس‌‌‌جمهوری و رئیس مجلس برخوردار است. این طرح در حالی بار دیگر مورد توجه مجلس قرار گرفته است که در سال ۹۶ نیز موضوع تفکیک دو حوزه راه و مسکن در قالب تجزیه وزارت راه وشهرسازی به دو وزارتخانه راه و مسکن، مطرح شده بود اما در نهایت به نتیجه نرسید. عمده‌‌‌ترین استدلال‌‌‌های مخالفان تفکیک در آن زمان مربوط به هزینه‌‌‌های این جدایی برای دولت از یکسو و مغایرت با برخی از سیاست‌هایی بود که در بدنه دولت در بخش مسکن دنبال می‌‌‌شد. آن زمان اعلام شد هزینه این جدایی برای دولت بسیار زیاد است و از سوی دیگر این جدایی آن قدرها در افزایش توجه به بخش مسکن بیش از آنچه در آن زمان صورت می‌‌‌گرفت موثر نیست.

از سوی دیگر با توجه به رویکرد دولت وقت در حوزه توسعه «حمل‌ونقل پایه» شهرها به‌خصوص شهرهای جدید واقع در حومه کلان‌شهرها، جدایی یا تفکیک وزارت راه وشهرسازی منجر به اختلال در برنامه‌‌‌های شهرسازی حمل‌ونقل محور می‌‌‌شد. اما هم‌‌‌اکنون و بعد از ۵ سال از پیگیری‌‌‌های قبلی برای تفکیک وزارت راه وشهرسازی، این طرح به طور ویژه در دستور کار مجلس قرار گرفته است.آن طور که موافقان تفکیک وزارت راه وشهرسازی از جمله محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس اعلام کرده است: هم‌‌‌اکنون حوزه‌‌‌های متعدد و سنگینی شامل حمل‌ونقل هوایی، زمینی، ریلی، دریایی و مسکن با وزارت راه و شهرسازی درگیر هستند. با تفکیک وزارت راه و شهرسازی به دو وزارتخانه مسکن و راه طبیعی است که می‌توان هم حوزه حمل‌ونقل و هم حوزه مسکن را بهتر مدیریت کرد.گروهی از کارشناسان معتقدند این اقدام نسخه اصلی برای حل مشکل مسکن نخواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا