بورس و بازارمجله خبری

حداقل اجاره‌بها در تهران چند؟

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی‌ها و تحقیقات میدانی از تازه‌ترین وضعیت اجاره‌بها در شهر تهران نشان می‌دهد هم‌ اکنون کف رهن کامل آپارتمان‌های مسکونی در ارزان‌ترین مناطق پایتخت (مناطق جنوبی شهر)، به ازای هر مترمربع بین ۵ تا ۶ میلیون تومان است. به این معنا که حداقل بودجه لازم برای رهن کامل یک واحد مسکونی ۶۰ مترمربعی با امکانات حداقلی هم‌اکنون در پایتخت به حول و حوش ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان رسیده است.

این در حالی است که رهن کامل واحدهای مسکونی با امکانات بیشتر (واحدهای برخوردار از پارکینگ، آسانسور، انباری و…) و همچنین واحدهایی که عمربنای کمتر از ۱۰ سال دارند، بعضا بیش از این مقدار است  و رقم اعلام شده به عنوان کف رهن کامل آپارتمان در این مناطق مربوط به واحدهایی است که یک یا تمام امکانات ذکرشده را ندارند. بررسی‌ها و اظهارات واسطه‌های معاملات مسکن شهر تهران نشان می‌دهد این میزان نسبت به سال گذشته به طور متوسط حول و حوش ۵۰ درصد و در برخی موارد بیش از این مقدار رشد داشته است. فعالان بازار اجاره در مناطق جنوبی تهران می‌گویند در سال‌های قبل از جهش، میانگین رهن کامل این آپارتمان‌ها بعضا کمتر از یک میلیون تومان و نهایت یک میلیون تومان بود. اما هم‌اکنون این میزان حداقل ۵ تا ۶ برابر نسبت به سال ۹۷ رشد داشته است. در شرایطی که مستاجرها در سال ۹۷ یعنی سال قبل از شروع جهش در بازار اجاره مسکن شهر تهران می‌توانستند به طور متوسط با مبلغ ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان یک آپارتمان معمولی ۶۰ مترمربعی برخوردار از بعضی امکانات را رهن کامل کنند هم‌اکنون برای اجاره چنین آپارتمانی(و بعضا برای اجاره واحدهای با امکانات ضعیف‌تر) حداقل به ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان بودجه نیاز دارند. این در حالی است که تامین چنین مبلغی از توان مالی عمده خانوارهای ساکن در این مناطق خارج شده است و بخش زیادی از واحدهای استیجاری این مناطق هم‌اکنون از سوی مهاجران مناطق بالاتر شهر تهران به بازار اجاره مناطق جنوبی، اجاره شده است. در جدول زیر مشخصات برخی از فایل‌هایی که اخیرا به بازار اجاره مسکن مناطق ۱۱ تا ۲۱ شهر تهران عرضه شده، درج شده است.

9 copy

5/5 - (1 امتیاز)

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا