اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

تخصیص زمین، چالش اصلی تعاونی ها در طرح نهضت ملی مسکن است

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی تعاونی های مسکن در طرح نهضت ملی مسکن تخصیص زمین است در عین حال از تعهد ساخت ۴۰۰ هزار مسکن توسط تعاونی‌ها در قالب نهضت ملی مسکن خبر داد.

به گزارش خبرنگارما، مهدی مسکنی در حاشیه بیستمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ساختمان آنلاین مبنی بر اینکه مطابق سند توسعه تعاون، سهم تعاونی های مسکن در ساخت و سازها باید به ۵۰درصد برسد و باتوجه به این الزام قانونی گفته میشود دو میلیون از چهار میلیون واحد نهضت ملی مسکن باید توسط تعاونی ها ساخته شود، شما چه برنامه ای برای تحقق این تکلیف قانونی دارید اظهار داشت: مهمترین مساله تعاونی ها در طرح نهضت ملی مسکن، مساله تامین زمین است، در همین زمینه رایزنی هایی با وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است و اگر زمین به اندازه کافی در اختیار تعاونی ها قرار گیرد، قطعا تعاونی ها هم سهم خود را در طرح نهضت ملی مسکن افزایش خواهند داد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در کشور ۱۰ هزار و ۵۳۸ تعاونی مسکن وجود دارد که شامل تعاونی مسکن مهر، تعاونی نهضت ملی مسکن و … می‌شود. عموما خدمت در این تعاونی‌ها بر اساس قیمت تمام شده است و در حال حاضر نیز تعهد شده ۴۰۰ هزار مسکن با استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها در کشور ساخته شود.

این مقام مسوول افزود: خوشبختانه تعدادی از مسکن‌هایی که در حوزه نهضت ملی مسکن توسط تعاونی‌ها ساخته شده افتتاح و به اعضا تحویل شده است. عموما جوامع کارگری در قالب این تعاونی‌ها از مسکن‌های ساخته شده استفاده می‌کنند.

مسکنی ادامه توضیح داد: یک میلیون و ۲۳۰ هزار کلید مسکن در حدود ۱۸ سال گذشته یعنی از ابتدای بازه مسکن مهر تحویل متقاضیان شده و بخش دیگری نیز در فرآیند ساخت و تحویل هستند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سوالی در خصوص تعاونی‌های مصرف گفت: از اسفند ماه سال گذشته بیش از ۴۶۰ هزار بسته غذایی میان اعضای تعاونی‌های مصرف در کشور توزیع شده است اما مشکلی که در این حوزه وجود دارد مربوط به رشد تکنولوژی و فعالیت فروشگاه‌های اینترنتی است که تغییر ذائقه خرید مردم را به همراه داشته است. مشکلی که البته در تمام دنیا وجود دارد اما در داخل کشور تعاونی‌ها در تلاش هستند که خلاء موجود در این حوزه را پر کنند.

وی بار دیگر با تاکید بر تعهد ساخت ۴۰۰ هزار مسکن در قالب تعاونی‌ها و نهضت ملی مسکن گفت: تعاونی‌ها بر اساس قیمت تمام شده مسکن را تحویل متقاضیان می‌دهند و مبنا ارزش روز نیست که این اصلی ترین تفاوت مدل ساخت تعاونی‌ها با مدل پیش فروش و … است.

مسکنی در پاسخ به سوالی در خصوص تعاونی‌های سبز و محیط زیستی نیز گفت: در احکام سند توسعه تعاون که پایان سال گذشته ابلاغ شد حکمی به پیشنهاد سازمان محیط زیست مصوب شد که بتوانیم نسبت به تشکیل تعاونی‌های سبز و محیط زیستی اقدام کنیم.

وی با تاکید بر اینکه یکی از اصلی‌ترین مشکلات تعاونی‌ها در حوزه ساخت مسکن به ویژه در نهضت ملی مسکن تخصیص زمین است، افزود: این موضوع به دولت اعلام شده و قطعا متناسب با زمینه‌ای که در اختیار ما قرار می‌گیرد نسبت به ساخت مسکن اقدام می‌کنیم. تعاونی‌های مسکن در تهران عمدتا با چنین مشکلی مواجه هستند. لذا تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری تهران به امضاء رساندیم که از ظرفیت بافت‌های فرسوده و ناپایدار برای ساخت مسکن توسط تعاونی‌های مسکن محلات بهره بگیریم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا