اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

غفلت از بدیهیات ساختمان سازی در منطقه 22

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با تاکید بر اینکه بسیاری از بدیهیات ساختمان سازی در منطقه 22تهران به عنوان قطب برج سازی رعایت نشده است در عین حال پایین بودن عمر مفید ساختمانها را تهدیدی برای محیط زیست توصیف کرد که به گفته وی سبب انباشت و افزایش حجم نخاله های ساختمانی می شود.

به گزارش ساختمان آنلاین، دکتر سمیه رفیعی در جریان برگزاری همایش روز مهندس ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: بحث نخاله های ساختمانی امروز در کشور  به عنوان یکی از مهمترین چالشهای مدیریت پسماند مطرح است یک وجه این موضوع مربوط به تکنولوژی است که همه جای دنیا توانسته اند مدیریت کنند و در کشور ما هم کم و بیش مدیریتهایی در حال انجام است اما یک بحث مهم این موضوع به حلقه اول تولید باز میگردد.

وی اظهار داشت:  اساسا عمر مفید ساختمانها در کشور ما خیلی عمر بالایی نیست و چرخه تخریب و نوسازی مسکن‌ها سبب افزایش و انباشت نخاله های ساختمانی که تبعات زیست محیطی دارند میشود و در نهایت مدیریت نخاله های ساختمانی چالش برانگیز می شود.

رفیعی با تاکید بر اینکه  ما امروز در بحث انرژی و مدیریت مصرف انرژی در ساختمانها دچار مسایلی هستیم تصریح کرد: مقررات مربوطه موجود است اما اینکه این مقررات تا چه میزان اجرایی می شود بحث دیگری است.

وی به موضوع ساختمانهای پایدار اشاره کرد و اذعان داشت: حرکت خوبی اخیرا اتفاق افتاده و سازندگان ما به سمت ساختمانهای سبز حرکت کرده اند.در این ساختمانها مصرف آب و  انرژی بهینه است. این الگوی ساخت و ساز باید  به عنوان یک اصل در ساخت و ساز مد نظر  قرار داده شود، البته هزینه های ساخت در این ساختمانها در ابتدای ساخت قطعا بیشتر است ولی نهایتا ارزش افزوده ای که  برای کشور تولید خواهند کرد حتما هزینه ها را سرشکن خواهد کرد.

نماینده مجلس تصریح کرد: بنده اخیرا  بازدیدی در منطقه 22به عنوان قطب برج سازی های پایتخت داشتم و در کمال ناباوری شاهد آن بودم که بسیاری از بدیهیات ساختمان سازی در این ساختمان ها رعایت نشده بود.

رفیعی ادامه داد: سنگ بستر در محدوده منطقه 22بالا است،در نتیجه  فاضلاب برج های بلند مرتبه در این منطقه راهی برای فرار ندارد.بر این اساس  باید ساخت مسکن بر مبنای اصول شهری و آمایشی  انجام شود.

وی در پایان بر لزوم راه افتادن نهضت ساخت و ساز پایدار تاکید کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا