معرفی مجموعه نرم‌افزارهای رویت – Revit

از Autodesk Revit چه می‌دانید

مجموعه نرم‌افزارهای Autodesk Revit (اتودسک رویت)، ابزاری قدرتمند برای مدل‌سازی سه‌بعدی و ترسیم جزییات ساختمانی است. این نرم‌افزار از قدرت بالایی در خلق طرح‌های متنوع و پیچیده‌ی مهندسی برخوردار است. ازاین‌رو نام آن از ریشه‌ی Revitalization به معنای حیات‌بخش و زندگی‌آفرین گرفته شده‌است. این نرم‌افزار که محصول شرکت Autodesk است، جزو نرم‌افزارهای BIM (مدل‌سازی اطلاعات ساختمان) دسته‌بندی می‌شود. اتودسک رویت علاوه بر ترسیم سه‌بعدی، از امکان مدیریت مالی بر پایه‌ی زمان نیز برخوردار است. با توجه به این امکان، بعضاً از اصطلاح ۴D BIM درباره‌ی این مجموعه‌ی نرم‌افزاری استفاده می‌شود.

مجموعه نرم‌افزارهای Autodesk Revit

مجموعه نرم‌افزارهای Autodesk Revit

کمپانی آمریکایی Autodesk از مشهورترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های ساخت نرم‌افزارهای کاربردی در جهان است. این کمپانی کار خود را با عرضه‌ی اولین نسخه‌ی اتوکد در دسامبر ۱۹۸۲ آغاز کرد. بسته‌ی نرم‌افزاری Autodesk Revit در سه نسخه‌ی معماری، عمران و تأسیسات مورد استفاده‌ی طیف وسیعی از کاربران قرار دارد. اولین نسخه از این نرم‌افزار در سال ۲۰۰۰ توسط شرکت Revit Technology Corporation روانه‌ی بازار شد. کمپانی Autodesk در سال ۲۰۰۲ این شرکت را به مبلغ ۱۳۳ میلیون دلار خرید و نسخه‌های Structure  و MEP این نرم‌افزار را ارائه کرد. نرم‌افزارهای Revit Architecture نسخه‌ی معماری، Revit Structure نسخه‌ی عمرانی و Revit MEP نسخه‌ی تأسیساتی این مجموعه هستند. در بخش‌های بعدی به‌تفصیل درباره‌ی این نرم‌افزارها و کاربردهای آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

کمپانی آمریکایی Autodesk

کمپانی آمریکایی Autodesk

ویژگی‌های مجموعه نرم‌افزارهای Autodesk Revit

گرچه هریک از نسخه‌های اتودسک رویت قابلیت‌های مختص به خود را دارند، اما این مجموعه از قابلیت‌های جامعی نیز برخوردار است. اتودسک رویت علی‌رغم توانایی‌های گسترده، نرم‌افزار ساده‌ای است و یادگیری آن برای کاربر چندان به طول نمی‌انجامد. ترسیم و تغییر نقشه‌ها در این نرم‌افزار با سرعت و دقت بیشتری انجام می‌شود. کاربر می‌تواند با استفاده از اتودسک رویت نقشه‌های دوبعدی و سه‌بعدی ساختمان را هم‌زمان رسم کرده و نقشه‌های فاز ۱ را به فاز ۲ تبدیل نماید. امکان تعریف استاندارهای ساخت، انجام مطالعات اقلیمی و محاسبه‌ی متره‌ی ساختمان در این نرم‌افزار وجود دارد. اتودسک رویت به‌آسانی با نرم‌افزارهای AutoCAD و ۳DMAX لینک شده، از آن‌ها ورودی گرفته یا به آن‌ها خروجی می‌دهد.

سازه‌ی مدل شده در Revit Structure

سازه‌ی مدل شده در Revit Structure

جالب است بدانید در بین نرم‌افزارهای کمپانی Autodesk، رویت نزدیک‌ترین نرم‌افزار به AutoCAD است. برخی دیگر آن را ترکیبی از دو نرم‌افزار AutoCAD و ۳DMAX نیز می‌دانند. با توجه به قابلیت‌های گسترده‌ای که اتودسک رویت دارد، می‌تواند جایگزین خوبی برای این دو نرم‌افزار باشد. چراکه با استفاده از آن تمامی فرآیندهای نقشه‌کشی، سه‌بعدی‌سازی و رندرگیری قابل انجام هستند. رندر برای کاربر این امکان را فراهم می‌کند تا با اضافه کردن المان‌هایی، مدل را هرچه طبیعی‌تر جلوه دهد. اتودسک رویت کتابخانه‌ای غنی از انواع المان‌ها و مصالح دارد و کاربر می‌تواند آن‌ها را مطابق میل خود تغییر دهد.

نمونه‌ی رندر گرفته شده از Revit Architecture

از دیگر نرم‌افزارهایی که تاحدودی کارکرد مشابه با اتودسک رویت دارند، می‌توان به نرم‌افزارهای پرکاربرد TEKLA Structures و AutoCAD Architecture اشاره کرد. در محیط اتودسک رویت چند کاربر می‌توانند هم‌زمان روی یک پروژه کار کرده و در نهایت همه‌ی این فعالیت‌ها را تجمیع کنند. در این نرم‌افزار بین نقشه‌های معماری، سازه‌ای و تأسیساتی ارتباط تنگاتنگی برقرار است. به‌صورتی‌که اگر در یکی از این نقشه‌ها تغییری ایجاد شود، سایر نقشه‌ها نیز تحت تأثیر این تغییر قرار می‌گیرند.

معرفی ماژول‌های نرم‌افزار Autodesk Revit

بسته‌ی نرم‌افزاری اتودسک رویت از سه ماژول اصلی تشکیل شده‌است.
Revit Architecture به رویت معماری معروف است و بیشتر مورد استفاده‌ی معماران قرار می‌گیرد.
Revit Structure نسخه‌ی عمرانی اتودسک رویت است و مهندسان عمران و طراحان سازه از آن استفاده می‌کنند.
Revit MEP قسمت تأسیساتی این بسته‌ی نرم‌افزاری را شامل می‌شود که مهندسان برق و مکانیک از امکانات آن بهره می‌برند.
در ادامه توضیح مختصری درباره‌ی قابلیت‌ها و کارکردهای هریک از این ماژول‌ها داده خواهدشد.

  • Revit Architecture

این نرم‌افزار تا سال ۲۰۰۶ با نام رسمی Revit Building به بازار عرضه می‌شد.
در Revit Architecture عملیات طراحی و رسم نقشه‌های معماری دو و سه‌بعدی انجام می‌شود.
رندرینگ در Revit Architecture تنظیمات پیچیده‌ای نداشته و خروجی آن از کیفیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.
در این نرم‌افزار پس از رسم پلان توسط کاربر، نماها، مقاطع، احجام و پرسپکتیوها به‌صورت خودکار توسط نرم‌افزار رسم می‌شوند.
در حال حاضر در آمریکا، کانادا، استرالیا و برخی کشورهای اروپایی، AutoCAD جای خود را به Revit Architecture داده‌است.

نرم‌افزار Revit Architecture

نرم‌افزار Revit Architecture

  • Revit Structure

اولین نسخه از Revit Structure در سال ۲۰۰۵ به بازار عرضه شد.
این نرم‌افزار در طراحی و تحلیل سازه و فونداسیون به کار گرفته می‌شود.
هرچند با وجود نرم‌افزارهای تخصصی مانند ETABS و SAFE، کاربرد Revit Structure چندان گسترده نخواهدبود.
با این وجود نرم‌افزار Revit Structure قادر به طراحی کامل سازه با جزییاتی هم‌چون ستون، تیر، اتصالات و … است.
از قابلیت‌های کاربردی Revit Structure می‌توان به توانایی آن در Edit اشاره کرد. به‌عنوان مثال کاربر تیر و ستون‌ها را ترسیم می‌کند و رسم سایر المان‌های ترسیمی را به نرم‌افزار می‌سپارد. تحلیل استاتیکی سازه، تقویت سازه با بتن در نواحی مختلف و بررسی میزان مقاومت مصالح ازجمله ویژگی‌های Revit Structure است.

نرم‌افزار Revit Structure

نرم‌افزار Revit Structure

  • Revit MEP

اولین نسخه از Revit MEP در سال ۲۰۰۶ به بازرا عرضه شد.
عبارت MEP در نام این نرم‌افزار، از حروف اول کلمات Mechanical (مکانیکی)، Electrical (الکتریکی) و Plumbing (لوله‌کشی) گرفته شده‌است. این سه رشته از سرشاخه‌های مهم و پرکاربرد تأسیسات ساختمان به شمار می‌آیند.
شرکت‌های HVAC، شرکت‌های معماری و مهندسان تأسیسات از مهم‌ترین کاربران Revit MEP هستند. ورودی‌ها و خروجی‌ها در این نرم‌افزار قابل لینک شدن با نرم‌افزارهایی هم‌چون AutoCAD Electrical و AutoCAD Mechanical هستند.
ترسیم نقشه‌های آسانسورها، تهویه‌ها، نردبان‌های اضطراری، تجهیزات آتش‌نشانی، شبکه‌‌ی برق ساختمان، لوله‌کشی و … ازجمله کاربردهای Revit MEP در فرآیند طراحی ساختمان است.

مدل‌سازی سیستم لوله‌کشی در نرم‌افزار Revit MEP

برای نصب Autodesk Revit به چه سیستمی نیاز دارید

Autodesk Revit 2019 آخرین نسخه‌ای است که از این نرم‌افزار روانه‌ی بازار شده‌است.
مجموعه‌ی اتودسک رویت از ویرایش ۲۰۱۵ به بعد، تنها بر سیستم‌عامل‌های ۶۴ بیتی قابل‌نصب است.
ویندوزهای ۷، ۸ و ۱۰ برای نصب این نرم‌افزار مناسب هستند. برای نصب اتودسک رویت دست‌کم به سیستمی با پردازنده‌ی ۲ هسته‌ای، ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی موقت و ۵ گیگابایت حافظه‌‌ی سیستم نیاز خواهیدداشت.

5 (100%) 2 امتیاز[s]
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه خود را ثبت کنید