معرفی نرم‌افزار ایتبس – ETABS

معرفی نرم‌افزار ETABS

 

نرم‌افزار نام‌آشنای ETABS (ایتبس)، یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارهای طراحی و تحلیل سازه در مهندسی عمران و رشته‌های مرتبط با آن است. در فرآیند طراحی و تحلیل سازه‌ها، زمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ایتبس با امکان طراحی دقیق و سریع انواع سازه‌ها با کوچک‌ترین جزییات، طراحان را از طراحی‌های زمان‌بر دستی بی‌نیاز کرده‌است.

کمپانی تولیدکننده‌ی ETABS

 

ایده‌ی اولیه‌ی تولید نرم‌افزارهای طراحی و تحلیل ساختمانی در سال ۱۹۶۳ شکل گرفت. کمپانی Computers and Structures که به CSi معروف است، از سال ۱۹۷۵ جزو شرکت‌های پیشرو در تولید چنین محصولاتی است. در حال حاضر هزاران مهندس در بیش از ۱۶۰ کشور دنیا در حال استفاده از محصولات این کمپانی آمریکایی هستند. نرم‌افزارهای ETABS، SAP2000، SAFE، CSiBridge و PERFORM-3D پنج نرم‌افزار اصلی تولیدشده توسط این کمپانی هستند. در این میان، عمر نرم‌افزار ایتبس به ۴۰ سال می‌رسد و مجموعه‌ای کامل و یکپارچه برای طراحی و تحلیل سازه‌ها است. در ساخت سازه‌های معروفی در سراسر جهان از نرم‌افزارهای CSi استفاده شده‌است. ازجمله این سازه‌ها می‌توان به برج تایپه ۱۰۱ تایوان، مرکز تجاری نیویورک و ورزشگاه آشیانه‌ی پرنده در پکن اشاره کرد.

کمپانی آمریکایی CSi

کمپانی آمریکایی CSi

ETABS چه ویژگی‌هایی دارد

 

این نرم‌افزار از امکانات طراحی گسترده‌ای برخوردار است و می‌تواند نتایج تحلیل‌ها را به‌صورت گرافیکی نمایش دهد. با استفاده از ایتبس می‌توان نقشه‌های شماتیک رسم کرد و سازه‌های پیچیده را به روش‌های مختلف تحلیل کرد. از شاخصه‌های ایتبس، امکان برقراری ارتباط با سایر نرم‌افزارهای CSi است. این نرم‌افزار به‌صورت خودکار، فایل ورودی نرم‌افزار SAFE را ایجاد می‌کند. ورودی‌های نرم‌افزار SAP2000 هم از ایتبس قابل‌استخراج هستند. در نسخه‌ی جدید این نرم‌افزار امکان فراخوانی هندسه‌ی موردنظر کاربر از نرم‌افزار اتوکد فراهم شده‌است. هم‌چنین کاربر می‌تواند سایر مشخصات مدل را هم به اتوکد منتقل کند. قاب‌های فولادی، بتنی و مرکب در این نرم‌افزار قابل طراحی هستند. هنگام طراحی سازه‌های بتنی و فولادی در ایتبس، کلیه‌ی ضوابط طراحی لرزه‌ای ساختمان‌ها در نظر گرفته می‌شوند. به‌گونه‌ای که ساختمان‌های بتنی، براساس ضوابط شکل‌پذیری عادی، متوسط و ویژه طراحی می‌شوند. طراحی سازه‌های فولادی هم، براساس ضوابط قاب‌های خمشی عادی و ویژه و سیستم‌های مهاربندی واگرا و همگرا صورت می‌گیرد.

فراخوانی فایل هندسی اتوکد به ایتبس

فراخوانی فایل هندسی اتوکد به ایتبس

نرم‌افزار ایتبس قابلیت‌های فراوانی در طراحی و تحلیل سازه‌ها دارد. ازجمله این قابلیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت‌های تحلیل

 • تحلیل خطی و غیرخطی به روش‌های استاتیکی و دینامیکی
 • شناخت المان‌های ساختمان و طبقات
 • محاسبه‌ی خودکار جرم و مرکز جرم
 • انتقال بارهای ثقلی از کف‌ها به تیرها
 • تولید و توزیع بارهای جانبی بین تراز طبقات
 • مدل‌سازی المان‌های پوسته‌ای و رامپ‌ها

قابلیت‌های طراحی

 • طراحی قاب‌های فولادی
 • طراحی قاب‌های بتنی
 • طراحی دیوارهای برشی
 • طراحی تیرهای مرکب

 

تحلیل سازه‌ای با دیوار برشی در ETABS

تحلیل سازه‌ای با دیوار برشی در ETABS

برای نصب ETABS به چه سیستمی نیاز دارید

 

ETABS 17 آخرین نسخه‌ای است که از این نرم‌افزار روانه‌ی بازار شده‌است. ایتبس هردو سیستم‌عامل ۳۲ و ۶۴ بیتی را پشتیبانی می‌کند. این نرم‌افزار بر ویندوزهای XP، Vista، ۷ و ۸ قابل نصب است. برای نصب ایتبس دست‌کم به سیستمی با پردازنده‌ی دو هسته‌ای و ۴ تا ۸ گیگابایت حافظه‌ی موقت نیاز خواهید داشت. میزان حافظه‌ی سیستم برای نصب نرم‌افزار، ۶ گیگابایت در نظر گرفته شده‌است. سازنده توصیه کرده ۵۰۰ گیگابایت از فضای هارددیسک، به انجام تحلیل‌ها و ذخیره‌سازی مدل‌ها و خروجی‌ها اختصاص یابد. این میزان با توجه به ابعاد مدل‌سازی‌هایی که در ایتبس انجام می‌شوند، قابل‌تغییر هستند.

5 (100%) 2 امتیازs

فروشگاه عرضه کننده ساختمان آنلاین
- 19% متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

فروشگاه عرضه کننده
600,000 تومان 485,000 تومان
- 10% دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

فروشگاه عرضه کننده
195,000,000 تومان 175,000,000 تومان
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

   دیدگاه خود را ثبت کنید