ورشکستگی 40 درصد معادن مصالح ساختمانی/ کسی که به خانه نساختن افتخار می‌کند پاسخ بخش خصوصی را می‌دهد؟

0

عضو مجمع تولیدکنندگان شن، ماسه و مصالح ساختمانی ایران گفت: رکود شکل گرفته به سبب توقف تولید انبوه مسکن منجر به آسیب‌ گسترده در صنایع تامین کننده مصالح ساختمانی به وجود آورده است و بسیاری از این واحدها به سبب رکود سنگین، ورشکست شده‌‌اند.

به گزارش ساختمان آنلاین؛ آرش الله‌وردی، عضو مجمع تولیدکنندگان شن، ماسه و مصالح ساختمانی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ، با اشاره به رکود سنگین حاکم بر فضای صنایع مرتبط با بخش مسکن در طول 7 سال گذشته، گفت: رکود شکل گرفته به سبب توقف تولید انبوه مسکن منجر به بروز آسیب‌های گسترده‌ای در صنایع تامین کننده مصالح ساختمانی به وجود آورده است و بسیاری از این واحدهای تولید به سبب رکود سنگین، ورشکست شده‌‌اند.

عضو مجمع تولیدکنندگان شن، ماسه و مصالح ساختمانی ایران در تشریح جزئیات آسیب وارده شده به واحدهای تولید مصالح ساختمانی کشور، گفت: نزدیک به 40 درصد واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی مستقر در شهرستان‌ها تعطیل شده‌اند و مابقی نیز در حداقلی‌ترین ظرفیت تولید روزانه کار می‌کنند.

از بین رفتن اشتغال به واسطه رکود صنعت ساخت و ساز

وی در بیان این نکته که مسئولان وزارت راه و شهرسازی سابق با تعطیل کردن تولید انبوه مسکن، حکم بیکاری هزاران شاغل در واحدهای تولید مصالح ساختمانی را امضاء کردند، گفت: شخصی که افتخار می‌کند حتی یک واحد مسکونی را در ایران افتتاح نکرده، آیا می‌تواند پاسخ فعال بخش خصوصی و هزاران کارگر بیکار شده‌ را بدهد.

این مقام صنفی، با ذکر یک مثال از واحدهای تولیدی شن و ماسه، گفت: 2 معدن فعال در منطقه اصفهان که مجموعا 200 شغل را ایجاد کرده بود به سبب کمبود تقاضا تعطیل گشت و مدیرعامل مجموعه به دلیل بدهی خرید تجهیزات به زندان افتاد و بدین ترتیب یک پتانسیل اشتغال در کشور به سادگی به محل دفت امید مردم بدل شد.

دپوی مصالح ساختمانی منتظر رونق گرفتن تولید مسکن است

الله‌وردی، با اشاره به وضعیت کنونی تولیدکنندگان مصالح ساختمانی در کشور گفت: بسیاری از واحدهای تولیدی با حداقل توان کار می‌کنند و همین امر به سبب افزایش هزینه‌های عملیاتی در دراز مدت زمینه ضرر را فراهم می‌کند.

عضو مجمع تولیدکنندگان شن، ماسه و مصالح ساختمانی ایران، ضمن اشاره به ظرفیت تولید مصالح ساختمانی در کشور گفت: هرکسی که معتقد است، صنعت مصالح ساختمانی توان تامین نیاز ساخت مسکن در کشور را ندارد، سری به دپوهای عظیم موجود در کارخانه‌های فراوری و واحدهای تولید مصالح بزند. در حال حاضر این دپوها و مجموعه واحدهای تولیدی کشور ظرفیت تامین نیاز ساخت بیش از 1 میلیون واحدمسکونی در سال را دارا است.

الله وردی در پایان با اشاره به طرح جهش تولید و تامین مسکن مجلس شورای اسلامی، گفت: بخش خصوصی فعال در زمینه تامین مصالح از هر طرحی که زمینه رونق ساخت و ساز و به تبع آن افزایش تقاضا در بازار مصالح ساختمانی کشور شود استقبال کرده و تمام اهتمام خود را برای به ثمر رسیدن آن به کار می‌بندد.

منبع: فارس نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.