بورس و بازارمجله خبری

کمبود فایل اجاره در بورس ریزمتراژ

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی‌ها و تحقیقات میدانی از بازار اجاره مسکن دو منطقه ۹ و ۱۰ شهر تهران که به‌عنوان مناطق بورس عرضه آپارتمان‌های ریزمتراژ و کوچک با سطح قیمت مناسب‌تر نسبت به مناطق مصرفی‌تر، همواره مورد توجه متقاضیان خرید و اجاره مسکن شهر تهران بوده است، نشان می‌دهد، در روزهای اخیر و همزمان با پیشروی در پاییز، فایل اجاره برای متقاضیان این بازار کمیاب شده است.

این دو منطقه جزء مناطقی هستند که به‌دلیل تراکم بالای واحدهای مسکونی ریزمتراژ و با مساحت کم همواره به‌عنوان، یکی از مقصدهای اصلی متقاضیان این گروه متراژی از آپارتمان‌ها و به ویژه خانه‌اولی‌ها، مورد توجه بوده‌اند. یک علت دیگر، عرضه بالای فایل‌های اجاره و فروش برای متقاضیان با سطح بودجه کمتر نسبت به مناطق مصرفی بالاتر مانند مناطق ۲، ۴، ۵، ۶، ۷ و ۸ است.

در شرایطی که معمولا تعداد مناسبی از فایل اجاره مسکن در این مناطق در هر سال به بازار عرضه می‌شد و مستاجرها برای اجاره مسکن در این دو منطقه عمدتا با مشکل کمبود فایل مواجه نبودند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد در روزهای اخیر، عرضه فایل اجاره در همه گروه‌های متراژی اعم از ریزمتراژ، متوسط و بزرگ‌متراژ در این مناطق، محدود شده است.

این در حالی است که بخش قابل توجهی از فایل‌هایی که به بازار اجاره این دو منطقه عرضه شده‌اند با شرایط رهن کامل به متقاضیان معرفی شده‌اند. به نظر می‌رسد این واحدها، آپارتمان‌هایی هستند که به تازگی از سوی سرمایه‌گذارهای ملکی خریداری شده‌اند و هم‌ اکنون با شرایط رهن کامل به متقاضیان عرضه شده‌اند. در جدول زیر فایل‌هایی که روز گذشته به بازار مسکن این دو منطقه با شرایط رهن و اجاره عرضه شد، آمده است. همان‌طور که مشخص است وزن بالای فایل‌های رهن کامل نسبت به سایر فایل‌ها، در مقایسه با سال‌های قبل، مشهود است. هم‌اکنون میانگین مبلغ رهن کامل واحدهای مسکونی در این دو منطقه به‌طور متوسط به ازای هر مترمربع حول و حوش ۴ تا ۶ میلیون تومان است.

1

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا