راه و شهرسازیمجله خبری

طرح مسکن ملی بوشهر چقدر پیشرفت داشته است؟

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، در ابتدای ثبت نام مردم در طرح نهضت ملی مسکن، پرسش رایج این بود که هزینه یک واحد مسکونی در طرح نهضت ملی چقدر است؟ در ادامه مشخص شد که با ثبت نام و پس از تائید شرایط متقاضیان برای مشمول شدن مسکن، آنها باید با پیشرفت فیزیکی کار مرحله به مرحله هزینه آن را واریز کنند تا کار پیش رود. از این رو قیمت مشخصی تعیین نشد.

یکی از ثبت نام کنندگان طرح مسکن ملی در بوشهر گفت: بیش از هفت ماه است که ثبت نام را انجام داده ام و هزینه اولیه را پرداخت کرده ام اما همچنان خبری از ساخت نشده است. وقتی پیگیری و اعلام می کنیم که حاضریم مبالغ مراحل بعد را هم بپردازیم، می گوید مسکن شما در مرحله فونداسیون است و صبر کنید!

در حالی که روند ساخت مسکن در بوشهر به کندی پیش می رود، قیمت ها افسار گسیخته در حال افزایش هستند؛ از این رو آخرین وضعیت این اَبَر پروژه را از زبان متولیان امر جویا شدیم اما متاسفانه مسئولان اداره کل راه و شهرسازی استان بوشهر حاضر به پاسخگویی نشدند!

در ادامه آخرین وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن را از زبان مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر و مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر به عنوان متولیان اصلی این پروژه می خوانید.

طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر استان بوشهر

علیرضا مقدم، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر اظهار کرد: طرح نهضت ملی مسکن در استان بوشهر به سه دسته تقسیم شده است؛ شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر که متولی آن راه‌ و شهرسازی، شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر که متولی آن بنیاد مسکن و شهرهای جدید و روستاها که متولی آن شرکت عمران عالیشهر است.

وی با بیان اینکه در طرح نهضت ملی مسکن سالانه یک میلیون مسکن ساخته می شود، اضافه کرد: از این مقدار یک پنجم آن مربوط به مناطق روستایی است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر با بیان اینکه مجموع پروژه های در حال ساخت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر ۳۰۳۴ واحد است، افزود: این مسکن ها در شهرهای برازجان، گناوه، چغادک، جم، دیلم، کنگان، خورموج، اهرم، دیّر و عالیشهر ساخته خواهند شد.

مقدم در خصوص مراحل ساخت مسکن ها با مسئولیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر اظهار کرد: تا کنون عملیات اجرایی ۲۹۸۵ واحد آغاز شده که برای ۲۶۴۵ واحد در بانک عقد قرارداد انجام شده و از این تعداد فونداسیون ۱۳۷۹ واحد تکمیل و در آخر اسکلت و سقف ۴۱۰ واحد تمام شده است.

وی با بیان اینکه این نهاد متولی ساخت مسکن ملی برای شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان است و به‌ ۲ صورت کار را انجام می دهد، اظهار کرد: نخست ساخت مسکن آپارتمانی که طی ۲ سال در صورت پرداخت به موقع آورده تحویل خواهد شد و دیگری واگذاری زمین های ۲۰۰ و ۲۲۰ متری به واجدین شرایط جهت ساخت مسکن است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر با اشاره به وجود برخی مشکلات برای تامین زمین طرح نهضت ملی مسکن عنوان کرد: در شهرهایی همچون گناوه، دیّر، وحدتیه، تنگ‌ارم، آبپخش، دلوار و شبانکاره با مشکل تامین زمین روبه‌رو هستیم. البته برخی از این شهرها به دلیل آنکه زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت دارند و متقاضیانشان می توانند از تسهیلات ساخت در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر بهره مند شوند، استقبال هم پایین است اما برای مثال در شهر گناوه ۸۰۴ متقاضی و در شهر بندر ریگ ۱۹۶ متقاضی وجود دارد که به دلیل تامین نشدن زمین در مرحله تائید نهایی درخواست قرار دارند.

وی با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه های مختلف طرح نهضت ملی مسکن در این استان از ۲ درصد (مرحله آماده سازی) تا ۷۰ درصد انجام گرفته است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر درصد پیشرفت فیزیکی هر پروژه‌ نهضت ملی مسکن در این استان را به شرح زیر اعلام کرد:

پروژه های فعال نهضت ملی مسکن در شهرهای زیر 100 هزار نفر استان بوشهر
عنوان پروژه میزان پیشرفت فیزیکی
80 واحدی جم 13 درصد
95 واحدی گناوه 8 درصد
298 واحدی درنا 14 درصد
124 واحدی چغادک 14 درصد
30 واحدی مهراز 30 درصد
37 واحدی دانش 19 درصد
42 واحدی برازجان 10 درصد
20 واحدی اهرم 13 درصد
60 واحدی خورموج 52 درصد
84 واحدی خورموج 70 درصد
288 واحدی خورموج 14 درصد
216 واحدی کنگان 7 درصد
80 واحدی بنک 47 درصد
162 واحدی دیلم 34 درصد
64 واحدی دیر 38 درصد

به گفته مقدم، مابقی پروژه ها تنها در مرحله آماده سازی (۲ درصد) قرار دارند.

وی در خصوص مراحل ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن تا رسیدن به مرحله اجرا گفت: متقاضیان ابتدا در سامانه ثبت نام کرده اند، پس از پایش سامانه و تائید متقاضی واجد شرایط، احراز هویت انجام و افتتاح حساب صورت و پرداخت ۴۰ میلیون تومان آورده صورت می گیرید (تخصیص پروژه در این مرحله صورت می گیرید). از این رو در حالی که بیش از ۲۸ هزار و ۴۷۳ نفر در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند و ۱۱ هزار و ۴۵۸ متقاضی واجد شرایط و زمین برای آنها تامین شده است اما تنها ۳۰۲۴ نفر مبلغ ۴۰ میلیون آورده اولیه خود را پرداخت کرده اند!

به گفته مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر ادامه داد: از ۳۰۳۴ تخصیص پروژه طرح نهضت ملی مسکن در این استان ۱۳۷۹ واحد در مرحله بعد از فونداسیون و ۱۶۵۵ واحد در مرحله قبل از فوندانسیون قرار دارند و نهایت تا ۲ ماه آینده از این مرحله عبور خواهند کرد.

مقدم اعلام کرد که اولین پروژه افتتاحی طرح نهضت ملی مسکن در خورموج خواهد بود که اکنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و احتمالا متری پنج میلیون و ۵۰۰ تومان برای متقاضیان تمام خواهد شد اما پروژه های دیگر با هزینه های بالاتری تمام می شوند.

وی با بیان اینکه در بنیاد مسکن استان بوشهر پروژه ای نیست که آورده اولیه از سوی فرد پرداخت شده اما کار شروع نشده باشد، افزود: ۱۰ تا ۱۵ درصد ثبت نام کنندگان پای کار هستند.

طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید و روستاهای استان بوشهر

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر اظهار کرد: این شرکت متولی ساخت ۳۶۶۵ واحد در عالیشهر و ۷۹۰ واحد مسکن در چاه مبارک است.

جهانبخش تل‌اشکی در خصوص تعداد واحدهای ویلایی، آپارتمانی و خود مالک در حال ساخت طرح نهضت ملی مسکن اظهار کرد: در عالیشهر تاکنون ۱۷۴۲ واحد به همت سازندگان به صورت آپارتمان، ۲۱۴ واحد از سوی خود مالک در حال ساخت است و مابقی پروژه ها به دلیل نبود متقاضی عملیات اجرایی شروع نشده است. یعنی اینکه پروژه تعریف شده است و قرارداد نیز انعقاد شده اما متقاضی ندارد. در خصوص ویلایی نیز تفاهم نامه هایی منعقد شده اما هنوز در مراحل اولیه است و پس از قطعی شدن آمار دقیقی از پروژه های ویلایی می توان در اختیار مردم گذاشت.

وی تصریح کرد: مجموع تعداد واحدهای دارای قرارداد ساخت در طرح اقدام و نهضت ملی مسکن و خودمالک و خیرین مسکن ساز در مجموع ۳۷۷۱ واحد در عالیشهر و ۷۹۰ واحد در شهر جدید چاه مبارک است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر درصد پیشرفت فیزیکی هر پروژه نهضت ملی مسکن را به شرح زیر اعلام کرد:

پروژه های فعال نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید
عنوان پروژه میزان پیشرفت فیزیکی
پروژه 52 واحدی ماهور 27 درصد
پروژه 16 واحدی فاخته 4 10 درصد
پروژه 232 واحدی فلامینگو 6 درصد
پروژه 375 واحدی الوند 6 درصد
پروژه 684 واحدی دنا 5 درصد
پروژه 160 واحدی تعهد ساخت یا خودمالک 27 درصد
پروژه 54 واحدی خودمالک 55 درصد

تل‌اشکی تصریح کرد: پروژه ۵۲ واحدی ماهور عالیشهر با ۲۷ درصد پیشرفت فیزیکی و در حال اجرای اسکلت است. پروژه ۱۶ واحدی فاخته ۴ با ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی در مرحله اتمام فونداسیون، پروژه ۲۹۸ واحدی درنا که به صورت کارگزاری در اختیار بنیاد مسکن است ۸۳/۵ درصد پیشرفت فیزیکی است که از این تعداد ۹۶ واحد اتمام فونداسیون، ۲۴ واحد اتمام اسکلت و مابقی اجرای فونداسیون قرار دارد، پروژه ۲۳۲ واحدی فلامینگو با ۶ درصد در حال اجرای زیرسازی، پروژه ۶۷ واحدی مهراز و دانش به ترتیب ۳۳ درصد و ۱۹ درصد در حال اجرای اتمام اسکلت و سقف هستند، پروژه ۳۷۵ واحدی الوند با ۶ درصد پیشرفت فیزیکی که از این تعداد ۱۰۵ واحد اتمام فونداسیون و مابقی در حال اجرای آرماتوربندی فونداسیون است. پروژه ۶۸۴ واحدی دنا با پنج درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرای زیرسازی قطعات است، پروژه ۱۶۰ واحدی تعهد ساخت یا خود مالک با ۲۷ درصد در حال اجرای اسکلت و همزمان دیوار چینی است. پروژه ۵۴ واحدی خودمالک با ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی به همت شرکت سرمایه گذاری مسکن جنوب در حال اجرای سفت کاری چاه مبارک در حال تکمیل آماده سازی معابر است که تعداد ۷۳ قطعه زمین به صورت ویلایی به افراد واجد شرایط و ساکنین واگذار شده که با شرایط تعهد ساخت باید احداث کند.

لازم به ذکر است که تکرار برخی پروژه ها از سوی بنیاد مسکن استان بوشهر و شرکت عمران شهر جدید عالیشهر بدان جهت است که مسئولیت پروژه با شرکت عمران شهر جدید عالیشهر است و بنیاد مسکن پیمانکار است.

وی در خصوص واگذاری زمین به اشخاص عنوان کرد: در شهر عالیشهر با توجه به اینکه تاکنون نسبت به انعقاد قرارداد ساخت انجام شده واگذاری زمین به اشخاص به غیر از آن دسته از افراد که با شرایط تعهد ساخت به خودمالکین داده شده است زمین دیگری واگذار نشده است و در مورد شهر جدید چاه مبارک تاکنون ۷۳ قطعه زمین به متراژ ۱۷ هزار متر مربع به صورت انفرادی به اشخاص واجد شرایط واگذار شده است که با دریافت تسهیلات بانکی امکان ساخت و ساز فراهم است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر عنوان کرد: از آنجایی که طرح نهضت ملی مسکن متقاضی محور است، در صورت پرداخت به موقع آورده ها از سوی متقاضیان نیمه اول سال ۱۴۰۲ شاهد افتتاح اولین پروژه خواهیم بود.

تل‌اشکی در پاسخ به این سؤال که آیا در واگذاری و تأمین زمین مشکل وجود داشته است یا خیر؟ گفت: با توجه به تمامی مشکلاتی در تأمین منابع مالی وجود داشته تاکنون در مورد شهر چاه مبارک بر اساس سهمیه ۲۰۸۴ واحد تأمین شده و برای شهر جدید عالیشهر از ۶۰۰۰ واحد داخل محدوده شهر تأمین زمین انجام شده و ۲۰۰۰ واحد مابقی نیز از طریق بحث توسعه و الحاق بوده که هنوز به ما ابلاغ نشده و به محض ابلغ امکان آن فراهم خواهد شد.

وی عنوان کرد: ۲۸۴ نفر تاکنون در مرحله فونداسیون (پرداخت وجه) قرار دارند و به همین ترتیب متناسب با اتمام فونداسیون ها تقاضای پرداخت وجه داده خواهد شد و پس از اجرای اسکلت و سقف نیز مرحله دوم از متقاضیان در خواست خواهد شد.

به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهر، بر اساس بخش نامه های وزارت راه و شهرسازی مبلغ پایه که برای طرح نهضت در شهر جدید عالیشهر در نظر گرفته شده است. هزینه ساخت مسکن از قرار هر متر مربع چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است که برخی از هزینه شامل (پروانه ساختمانی، تهیه نقشه، نظام مهندسی، کارشناسی های بانک، انشعابات و علی الخصوص تعدیل) در این مبلغ در نظر گرفته نشده است و در پایان کار بر اساس قیمت تمام شده به مبلغ اضافه خواهد شد. بنابراین قیمت قطعی برای اتمام پروژه نمی توان در نظر گرفت. همچنین هزینه ساخت مسکن در شهر جدید چاه مبارک پنج میلیون ۱۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده، از این مبالغ ۳۵۰ میلیون از طریق تسهیلات بانکی و مابقی از طریق آورده مردمی است.

تل‌اشکی با بیان اینکه اشخاصی که وجه اولیه (۴۰ میلیون تومان) را پرداخت کرده باشند به عنوان متقاضی مؤثر شناخته می شوند، عنوان کرد: در شهر جدید عالیشهر بر اساس ثبت نامی که تاکنون انجام شده ۴۴ درصد متقاضیان مؤثر و ۵۶ درصد متقاضیان غیر مؤثر و در شهر جدید چاه مبارک: ۲۲ درصد متقاضیان مؤثر و ۷۸ درصد متقاضیان غیر مؤثر هستند.

وی عنوان کرد: در عالیشهر ۱۷ هزار و ۷۸۵ نفرثبت نام کرده اند، ۳۷۶۶ نفر تائید نهایی، ۳۷۶۵ نفر افتتاح حساب و در کل تخصیص پروژه برای ۳۴۲۷ نفر انجام شده و در شهر چاه مبارک نیز ۱۷۳۶ نفر ثبت نام، ۳۷۵ نفر تائید نهایی و ۳۷۴ نفر افتتاح حساب انجام داده اند و در مجحموع تخصیص پروژه برای ۱۴۸ نفر انجام گرفته است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر در پاسخ به سؤال خبرنگار که آیا پیمانکاران از آورده متقاضیان عقب تر هستند یا خیر؟ گفت: با توجه به اینکه قرار دادها به صورت طرح و ساخت است و فرایند اخذ تائیدات از طریق سازمان نظام مهندسی و پروانه نیز در زمان اجرای پروژه مؤثر است عقب ماندگی و یا تأخیر قابل توجهی نداشته اند و متناسب با آورده متقاضیان و دریافت تسهیلات بانکی تاکنون کار پیش رفته است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا