بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

تشریح دلایل تعمیق رکود ساخت مسکن

شهاب سعادت نژاد با بیان مطلب فوق در گفتگو با ساختمان آنلاین اظهار داشت: متاسفانه بروکراسی شدید صدور جواز و مراحل اداری ساخت ساختمان و ارائه پایانکار به شدت زیاد شده و این مورد باعث از بین رفتن زمان ساخت و خواب بالای سرمایه است.
وی افزود: از علل دیگر عدم تمایل سازندگان به کار ساخت، عدم ثبات در قیمت مصالح است به صورتی که در بعضی از اقلام ساختمانی جهش های قیمتی صد درصدی را شاهد بودیم و این امر ضرر بسیار زیادی را به سازندگان تحمیل کرده است.
سعادت نژاد تاکید کرد: از دیگر موارد و علل رکود در بخش ساختمان پایین آمدن توان خرید مردم و افزایش بی رویه قیمت زمین است. تمامی این موارد باعث شده کار ساخت مسکن، برگشت سرمایه بسیار کم و بلند مدتی داشته باشد.
این فعال حوزه ساخت و ساز اذعان داشت: از طرفی طرح هایی مانند ساخت  نهضت ملی مسکن به علت عدم تخصیص زمین‌های مناسب و قیمت‌های ساخت دستوری بسیار پایین نیز در هاله ای از ابهام مانده است در این میان با وجود دستمزد بالا و افزایش مداوم قیمت مصالح، سازندگان نمی توانند بر آورد دقیق در مورد قیمت ساخت داشته باشند و عملا تورم موجود در جامعه و بروکراسیهای اداری  در بسیاری از موارد باعث متضرر شدن سازندگان می شود و نتیجه آن عدم علاقه به ساخت ساختمان و فرار سرمایه ها از این بخش مهم است و پیرو آن بیش از ۴۰۰ شغل مستقیم و تولید کنندگان بسیاری نیز به سمت تعطیلی حرکت می کنند.
به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا