مجله خبریراه و شهرسازیصنایع ساختمانی

پایش بیش از ۵۰ ساختمان در خوزستان از ابتدای امسال

معاون امور عمرانی استاندار خوزستان از بازدید و پایش بیش از ۵۰ ساختمان مهم و بلندمرتبه استان از ابتدای امسال خبرداد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، محمد خانچی در جلسه کارگروه پایش ایمنی ساختمان‌های مهم و بلندمرتبه که در سالن جلسات این معاونت برگزار شد، با اشاره به دستورالعمل کارگروه پایش ایمنی ساختمان‌های بلندمرتبه اظهار کرد: بر اساس این دستورالعمل، شناسایی و ارزیابی ایمنی ساختمان‌های مهم و بلند مرتبه در برابر حوادثی چون آتش‌سوزی، زلزله، فرونشست و فروریزش را به صورت جدی در دستور کار قرار داده و با شناسایی هر مورد ناایمن، بدون اغماض از طریق مجاری قانونی و حقوقی مالک را به انجام اقدامات اصلاحی جهت تامین پایداری و ایمنی بنا مکلف کرده‌ایم.

وی افزود: معتقدیم رعایت آیین‌نامه ساخت و ساز، مانع از ایجاد خطرات و بحران‌های احتمالی است. ساختمان‌هایی که فاقد پایان کار هستند، از نظر ایمنی در وضعیت نامشخصی به سر می‌برند و ممکن است در زمان وقوع خطراتی همچون زلزله و آتش‌سوزی برای ساکنین مخاطرات جدی جانی و مالی در پی داشته باشد و ضرورت دارد مردم از خریداری واحدهای مسکونی، تجاری و اداری در مجتمع‌های بلند مرتبه که فاقد گواهی پایان کار هستند خودداری کنند.

معاون استاندار خوزستان بیان کرد: ساختمان‌های ناایمن در مواقع بحران ممکن است فاجعه بار شوند و اساسا ساختمان‌هایی که در آن‌ها ایمنی به صورت کامل رعایت نشده است، علاوه بر ایجاد ناامنی برای ساکنان همان ساختمان، باعث می‌شود تا ساختمان‌های مجاور نیز دچار خطر شوند.

خانچی ادامه داد: در صورت بروز حادثه تنها ساختمان نا ایمن نیست که ممکن است خطرناک باشد بلکه ساختمان‌های کناری نیز دچار آسیب می‌شوند و از این جهت در زمان ساخت و ساز باید تا آنجایی که می‌شود به امنیت ساختمان دقت شود.

وی افزود: در راستای انجام این طرح، بازدیدهای کمیته فنی مشترک با حضور نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای مسئول انجام می‌شود و از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵۰ ساختمان مهم و بلند مرتبه استان مورد بازدید و پایش قرار گرفته‌اند.

خانچی با اشاره به عملکرد کمیته فنی کارگروه اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون، ۵ جلسه کمیته ایمنی با حضور اعضای آن تشکیل و در این راستا، ۱۸ مصوبه و پیگیری توسط این کمیته انجام شده است.

این مقام مسئول گفت: خوشبختانه در سال گذشته اقدامات و مصوبات سخت‌گیرانه‌ای برای ساخت و ساز وضع شده است و اجرای این قوانین باعث شده تا احتمال خطرآفرینی ساختمان‌ها به حداقل برسند و در صورتی که سازندگان مسکن این قوانین را به طور کامل رعایت کنند شاهد تکرار حوادث دلخراشی همچون متروپل در آینده نخواهیم بود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا