مجله خبریراه و شهرسازیمجلس و ارگان ها

بذرپاش: تا پایان سال یک میلیون قطعه زمین واگذار می‌شود

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پیشرفت قانون جهش تولید مسکن گفت: تا پایان سال ۵۰۰ هزار فقره زمین روستایی به مردم تقدیم میکنیم و ۵۰۰ هزار قطعه زمین در شهرها نیز تقدیم خواهد شد‌.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم،‌ مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه نشست هفتگی هیئت دولت و در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبات سفر اخیرش به ارمنستان گفت: در سفر اخیر به ارمنستان توافقات خوبی داشتیم و قرارداد احداث راه مواصلاتی از مرز ایران تا ایروان توسط بخش خصوصی به ارزش 210 میلیون دلار امضا شد.

وی افزود: همچنین ماه آینده نیز خبرهای خوبی خواهیم داشت که بخش خصوصی در سایر کشورهای منطقه قرارداد منعقد کردند. در این سفر توافقاتی برای صفر کردن تعرفه ترانزیتی و تعرفه جاده ای داشتیم و تمایل این بود که از فردای سفر به صفر برسد ولی برخی مقررات داخلی کشور ارمنستان باعث موکول شدن این توافق به دو سه ماه آینده شد.

بذرپاش خاطرنشان کرد: علاوه بر این امروز در هیئت دولت مصوبه وام ارزان برای بهسازی مسکن روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر تصویب شد و میزان وام از 200 میلیون به 350 میلیون تومان افزایش یافت و تعداد این تسهیلات نیز از 200 هزار فقره به 350 هزار فقره افزایش یافت.

وی افزود: هم‌چنین تا پایان سال 500 هزار فقره زمین روستایی به مردم تقدیم میکنیم و 500 هزار قطعه زمین در شهرها تقدیم خواهد شد‌.

وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز به همراه معاون اول رئیس جمهور به کشور قرقیزستان سفر می کنیم تا در نشست مشترک معاونان و نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای حضور پیدا کنیم. دستور کار اصلی این نشست فعالیت‌های مختلف کشور در حوزه ترانزیتی و آغاز فرآیند کریدوری شرق به غرب و شمال به جنوب میان کشورهای عضو است.

وی ادامه داد: همچنین در نشست سران کشورهای عضو سازمان اکو که در دو هفته آینده در ازبکستان برگزار می شود نیز مسئله  کریدور شرق به غرب مورد بررسی قرار می‌گیرد و قرار است سهم هر کشور در احداث این کریدور مشخص شود.

وزیر راه در پاسخ به سوالی درخصوص عملکرد بانک‌ها در موضوع تأمین مالی مسکن، بیان کرد: در شش ماه گذشته به اندازه دو سال قبل کار شده اما اصلاً کافی نیست. طی 5 ماه به اندازه دو سال قبل از آن تسهیلات پرداخت شده و رشد داشتیم، ولی تکالیف بیش از این است. عملکرد بانک‌ها رضایت‌بخش نیست.

بذرپاش اضافه کرد: از رئیس‌کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در این‌باره خواستم و  تلاش‌های زیادی صورت گرفته است. بعد از جلسه شورای عالی مسکن 4 جلسه برگزار شد و دو روز گذشته نیز بانک‌ها مورد ارزیبای قرار گرفتند. عملکرد بانک‌های خصوصی در نهضت ملی مسکن تقریباً صفر بوده است؛ بانک‌های خصوصی وظیفه ملی برعهده دارند. باید سپرده مردم که در اختیارشان است را برای پروژه‌های ملی بیاورند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا