مجله خبریبورس و بازار

ایرانی‌ها چرا در دوبی خانه نمی‌خرند؟

ماجرا البته فقط حجم بالای سرمایه گذاری رقیب نیست. قیمت های ارزان تر ملک در ترکیه هم خریدار ایرانی را ترغیب می کند؛ به دلیل کاهش ارزش لیر ترکیه قیمت ها برای خریداری که از بیرون از این کشور با دلار وارد می شود، ارزان تر تمام می شود. از طرف دیگر قیمت مسکن در دوبی هم افزایش پیدا کرده و سرمایه گذار ایرانی را به سمت ترکیه رانده است.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از عرشه آنلاین، روس ها سال گذشته علاقه زیادی به خرید املاک در دوبی نشان دادند و رتبه اول این سرمایه‌گذاری فعلا در دست آنهاست، آن هم در میان درگیری جنگ با اوکراین و مشکلات اقتصادی و سیاسی. بعد از روسیه هم خریداران بریتانیایی، هندی، ایتالیایی و فرانسه به میدان آمده اند، اما ایران دیگر جایگاه سال های گذشته اش را در بازار املاک امارات ندارد و از این گردونه خارج شده است.

اوج خروج سرمایه از سوی ایرانیان در چند سال اخیر در خرید و سرمایه گذاری مسکن در کشور‌های همسایه مثل ترکیه، گرجستان و امارات بود. در واقع از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۹ یعنی طی ۱۶ سال حدود ۱۷۰ میلیارد و ۶۱۷ میلیون دلار سرمایه از کشور خارج شد. مدت هاست که سهم سرمایه گذاری ایران در بازار املاک دوبی کاهش پیدا کرده و به سمت ترکیه رفته است. دلیل اصلی آن هم حضور رقبای قدرتمندی است که میلیاردها دلار بیشتر از این ایران در این بازار سرمایه گذاری کرده اند.

حجم خرید املاک و سرمایه گذاری ایران در این حوزه رقم مشخصی است. زمانی که رقبایی مثل روسیه و هند در این بازار نبودند ما در این زمینه رتبه اول بودیم، اما حالا که خریداران دیگری به خصوص از اروپا وارد صحنه شده اند، ارقام چشمگیری در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کرده اند که نتیجه طبیعی آن خارج شدن ایران از دور رقابت هاست.

بخشی از حجم پولی که ایرانیان برای خرید خانه در خارج از کشور هزینه می کنند به ترکیه و بخشی به امارات می رود و در سال های اخیر کمی آمار خرید ملک در ترکیه بیشتر شد؛ در واقع این سهم امارات بود که به ترکیه داده شد و فعلا رتبه سوم یا چهارم خرید مستغلات در این کشور متعلق به ایران است. در واقع پولی که از ایران برای خرید مستغلات خارج می شود مقدار ثابتی است و حالا بازارش تغییر کرده است.

هندی ها در امارات چه می کنند؟

سرمایه گذاران روسیه به دلیل مشکلاتی مثل جنگ و… وارد این حوزه شده اند و تاجران و سرمایه داران هندی هم به واسطه اقتصاد رو به پیشرفتشان به سرمایه گذاری در حوزه مستغلات دوبی علاقه مند شده اند. هندی ها علاوه بر این، قصد دارند که از فضای کسب و کار امارات هم استفاده کنند. البته آنها مدت هاست که در بازار اقتصاد امارات ‌ به شکل کارمند و کارگر ‌تغییر نقش دادند و حالاهم به شکل سرمایه گذار املاک و مستغلات. در نتیجه با آمدن این رقبا در بازار و خریدهای گسترده شان رتبه ایران در خرید ملک در امارات کاهش پیدا کرده است.

ماجرا البته فقط حجم بالای سرمایه گذاری رقیب نیست. قیمت های ارزان تر ملک در ترکیه هم خریدار ایرانی را ترغیب می کند؛ به دلیل کاهش ارزش لیر ترکیه قیمت ها برای خریداری که از بیرون از این کشور با دلار وارد می شود، ارزان تر تمام می شود. از طرف دیگر قیمت مسکن در دوبی هم افزایش پیدا کرده و سرمایه گذار ایرانی را به سمت ترکیه رانده است.

گران بودن مسکن در دوبی هم به دلیل عوارض های مختلفی است که دولت دوبی وضع کرده. امروز کشورهای زیادی تمایل به سرمایه گذاری در امارات دارند و این روزها که در بورس سرمایه گذاری قرار دارد، رویه اش را نسبت به سال های گذشته تغییر داده و سعی می کند خریداران خود را گلچین کند.

علاوه بر این خود شرکت های بزرگ سازنده مسکن اماراتی هم به سمت ساخت مسکن در ترکیه رفته اند. ترکیه امروز در مرحله ای قرار دارد که امارات ۱۰ سال پیش قرار داشت و منتظر سرمایه گذاری خرید است. لیر ترک هم در حال گذراندن دوره ای از افت قیمت است؛ به همین دلیل اگر بخواهید پول خود را از لیر به دلار تبدیل کنید ضرر کرده اید و همان پول اولیه هم به شما برنمی گردد، اما درهم دوبی در مقابل دلار حداقل ۲۰ سال است که ثابت مانده و تغییر چندانی نداشته است.

خریدن خانه در امارات به صرفه است؟

قیمت انرژی، مالیات و عوارض شهرداری در این کشور بالاست و در نتیجه قیمت خانه داری در دوبی بالا رفته و خرید آن به چشم سرمایه گذار به صرفه به نظر نمی رسد. مثلا آپارتمانی یک خوابه در دوبی حدود ۴۰۰ هزار دلار برای شما هزینه دارد، در حالی که با همین پول می توانید یک آپارتمان دو خوابه در استانبول یا ازمیر داشته باشید.

خریداران ملک در ترکیه به این فکر می کنند که قیمت ملکشان هرروز بیشتر می شود، در حالی که در دوبی قیمت آن تقریبا ثابت است؛ مثلا اگر آپارتمانی را به قیمت یک میلیون درهم بخرید، سال دیگر همین موقع بیشتر از یک میلیون و ۱۰۰ ارزش نخواهد داشت. این هزینه را در کنار رقم بالای مالیات و عوارض یکساله قرار دهید؛ این یعنی شما اگر این خانه را به قصد سرمایه گذاری خریده باشید، ضرر کرده اید، اما در ترکیه قیمت ها افزایش پیدا می کند. در این کشور مجتمع هایی که در حال ساخت هستند تا سال دیگر ممکن است رشدی ۱۵ تا ۲۰ درصدی داشته باشند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا