بورس و بازارمجله خبری

میزان مالیات دریافتی از خانه‌های خالی مشخص شد

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از اقتصاد 24، آخرین آمار درمورد مالیات وصل شده از منابع مختلف نشان می دهد که میزان مالیات دریافتی از مالکان خانه های خالی در هشت ماه سال جاری نسبت به هفت ماه سال جاری افزایش چندانی نداشته، اما نسبت به شش ماه نخست سال ۱۴۰۱ حدود سه برابر شده است.

هرچند طبق آخرین اطلاعات شناسایی خانه های خالی که بر اساس قانون مالیات خانه های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، مشمول مالیات شده اند (اگر واحد مسکونی در شهر‌های بالای ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می شود و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.) موفقیت آمیز نبوده است، اما همچنان این خانه ها یکی از منابع درآمدی مالیاتی دولت محسوب می شوند.

وظیفه شناسایی خانه های خالی بر عهده وزارت راه و شهرسازی از طریق سامانه املاک و اسکان گذاشته شده است که این وزارتخانه با راه اندازی سامانه املاک و اسکان نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی افراد اقدام کرد و کسانی که در مهلت تعیین شده نتوانستند این اطلاعات را ثبت کنند، خانه آن ها به عنوان خانه خالی به سازمان امور مالیاتی از سوی وزارت راه و شهرسازی معرفی شد.

با این حال به نظر می رسد این روند موفقیت آمیز نبوده است و داوود منظور، رییس سازمان امور مالیاتی نیز اخیرا اعلام کرده است با خود اظهاری نمی‌توان خانه های خالی را شناسایی کرد.

به گفته وی، تاکنون ۵۲۰ هزار رکورد خانه خالی توسط وزارت راه و شهرسازی ثبت شد که از این میزان ۲۱۶ اعتراض صورت گرفت که همگی وارد بوده است.

در هر حال این خانه ها همچنان یکی از پایه های درآمدی دولت محسوب می شوند. به طوریکه درآمد حاصل از مالیات بر واحد‌های مسکونی خالی از سکنه در شش ماه نخست سال جاری، ۴۸۵ میلیون تومان بود که در هفت ماه سال جاری به یک میلیارد و ۴۰۲ میلیون تومان رسید.

آمار هشت ماهه نیز نشان می دهد که میزان مالیات دریافتی از این خانه ها به یک میلیارد و ۴۳۸ میلیون تومان رسیده است.

مالیات بر خانه های خالی کارساز نبود

پیشتر؛ محمدرضا رضایی کوچی با یادآوری این‌که برای اخذ مالیات از خانه های خالی سامانه ای تعریف و خانه ها شناسایی شد، اظهار کرد: علاوه بر مواردی از جمله برق، آب و تلفن، وزارت راه و شهرسازی برای شناسایی خانه های خالی رصد‌هایی را انجام داد.

وی ادامه داد: سپس روی اینها راستی آزمایی صورت گرفته و به مالکان پیامک ارسال کردند مبنی بر اینکه واحد مسکونی شما، خالی از سَکنه بوده و مشمول قانون مالیات می شوید، در غیر اینصورت مستندات مربوط به خالی نبودن را ارائه کنید.

وی یادآور شد: از یک میلیون خانه خالی که پیش تر شناسایی شده بود، ۶۰۰ هزار واحد برای پرداخت مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی شدند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به این‌که شاید در این ۶۰۰ هزار واحد درصدی هم که البته خیلی قابل توجه نیست، اشتباه صورت گرفته باشد، اضافه کرد: این ظرفیت وجود دارد که دوباره به مجموعه وزارت راه و شهرسازی چه مکتوب چه رصد فضای مجازی موضوع را ارتباط دهند و آنها مکلفند اعتراض مالکان را در سامانه بررسی و راستی آزمایی کنند و اگر غیر از این باشد، اصلاحیه های لازم انجام شود.

رضایی گفت: در مواقعی هم ممکن است برای مالک قبض مالیاتی صادر شده باشد، در این‌صورت مالک می تواند برای پیگیری اعتراض خود به وزارت راه و شهرسازی مراجعه کند، چون “تشخیص” با این وزارتخانه است.

 

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا