بورس و بازارمجله خبری

خرید و فروش خانه‌های بدون سند رو به افزایش است

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از عصر ایران، مشاهدات نشان می دهد تعداد آگهی‌ خرید و فروش خانه های قولنامه ای و بدون سند با توجه به تورم مسکن در کشور روزبه‌روز در حال افزایش است. البته خرید این واحدها ریسک زیادی به همراه دارد و تحقیق درخصوص علت بی سندی آنها پیش از نوشتن قراداد الزامی است چراکه در خرید قولنامه ای امکان فروش به چند نفر وجود دارد.

دلیل اصلی که خریداران به سمت خانه های قولنامه ای می روند، نداشتن بودجه کافی برای خرید خانه های سنددار است و برخی از افراد به دلیل عدم تجربه کافی در زمینه خرید و فروش و قیمت های پایین تر ترجیح می دهند این خانه ها را خریداری کنند. اخذ سند خانه های آپارتمانی در چنین شرایطی منوط به توافق با واحدهای دیگر است و خریدار باید هزینه ای فارغ از هزینه خود ملک برای کسب سند در نظر بگیرد.

ساخت و ساز خلاف قانون و غیر مجاز، ساخت طبقات غیر مجاز، قرار گرفتن ملک در طرح های شهرداری و ساخته شدن ملک در زمینی که کاربری مسکونی نداشته است از دیگر مشکلاتی است که می تواند علت عدم صدور پایان کار باشد.

به توصیه مشاوران املاک، بهتر است خریداران به سراغ خانه های سنددار بروند و یا از طریق یک واسطه مطمئن و محلی اقدام به خرید چنین واحدهایی کنند.

یک مشاور املاک در منطقه ۸ و در محله تهرانپارس شرقی می گوید، بازار خرید و فروش این خانه ها هم‌اکنون در این منطقه، به این دلیل از وضعیت خوبی برخودار است که با بودجه کمتری می توان به خانه ای با معیارهای بهتر دست یافت و این در حالی است که برای خرید خانه سنددار با همان بودجه، باید از برخی ویژگی و امکانات چشم پوشی کرد.

این مشاور املاک می گوید، سهم معاملات خانه های قولنامه ای و بدون سند در تعداد معاملات مسکن این منطقه بالا است. یک خانه بدون سند و قولنامه ای با متراژی ۱۲۵ متری و هشت سال عمر بنا در منطقه ۸ و محله تهرانپارس شرقی، ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان به فروش می رسد.

در یافت آباد خانه ای ۷۵ مترمربعی با پنج سال سن، ۲ میلیارد تومان قیمتگذاری شده است. خانه ای در منطقه و محله ونک، با متراژ ۲۳۰ متر و ۲۶ سال قدمت بنا، ۱۱ میلیارد تومان پیشنهاد شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا