بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

راه‌اندازی سامانه رفع اختلافات ملکی در بافت‌های فرسوده

به گزارش ساختمان آنلاین:  «محمد آئینی» امروز (چهارشنبه) افزود: به منظور رفاه حال مالکان واحدهای فرسوده در محلات هدف بازآفرینی شهری، سامانه ثبت درخواست‌های رفع اختلافات و حل مشکلات ثبتی و ملکی با همکاری طرفین در اسرع وقت راه اندازی می‌شود و به اطلاع عموم خواهد رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح‌کرد: همچنین به‌منظور آزادسازی، تعیین‌تکلیف اراضی واقع در طرح‌های مصوب احیاء، به‌سازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، هیات‌های حل اختلاف ماده ۹ در همه استان‌ها تشکیل می‌شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه‌داد: با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در راستای رسیدگی به وضعیت ساکنان محلات کمتر برخودار و مناطق حاشیه‌نشین، این امر در اولویت دولت سیزدھم قرار گرفته و تاکنون فعالیت‌های خوبی در این زمینه انجام شده است.

وی گفت: به‌طور قطع تعیین‌تکلیف املاک و اراضی فاقد سند، بلاصاحب و بدون استفاده موجود به عنوان موانع نوسازی در این محلات، گام مهمی در تسریع تولید مسکن، به‌سازی و نوسازی محلات هدف خواھد بود.

آئینی اظهار داشت: با توجه به اینکه در برنامه جهش تولید مسکن، نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌ھای غیررسمی جایگاه فوق‌العاده‌ای دارد، رفع موانع ملکی می‌تواند به سرعت گرفتن تحقق این برنامه کمک کند.

بر اساس ماده ۹ قانون «حمایت از احیاء، به‌سازی و نوسازی بافت‌ھای فرسوده و ناکارآمد شهری» به منظور حل و فصل اختلافات و مشکلات مربوط به املاک و اراضی واقع در طرح‌های مصوب احیاء، به‌سازی و نوسازی اعم از فاقد سند، بلاصاحب و مجهول‌المالک و سایر اختلافات و تعیین تکلیف وضعیت این گونه املاک، وقف ضوابط و مقررات مربوط، هیاتی مرکب از یک نفر از قضات با تجربه دادگستری به انتخاب رییس قوه قضائیه، رییس اداره ثبت اسناد و املاک محل یا نماینده وی و یک نفر به نمایندگی از سوی اداره راه و شهرسازی استان در اداره ثبت اسناد و املاک محل تشکیل می‌شود و با رعایت ضوابط و مقررات مورد عمل، نسبت به موضوع رسیدگی و با رای قاضی عضو هیات اتخاذ تصمیم خواھند کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا