بورس و بازارمجله خبری

میزان عرضه در بازار مسکن تهران کاهش یافت

به گزارش ساختمان آنلاین:   اولین داده‌های غیررسمی از بازار مسکن شهر تهران در بهمن ۱۴۰۰ نشان‌دهنده کاهش ۵/۲ درصدی قیمت‌های پیشنهادی در مقایسه با ماه گذشته، افت حدود ۲۰ درصدی تمایل برای فروش و رشد ۲/۱ درصدی نرخ‌های قطعی است که وضعیت به نسبت باثباتی را به تصویر می‌کشد.

بازار مسکن شهر تهران از دو جنبه اقدام برای فروش و نرخ‌های پیشنهادی در بهمن‌ ۱۴۰۰ با افت نسبت به دی‌ماه همراه شد، اگرچه قیمت‌های قطعی بر اساس وزن‌دهی به مناطق افزایش ناچیزی یافت. در واقع نمایه‌های دریافتی از وجود ثبات در بازار حکایت دارد. به نظر می‌رسد بازار ملک همانند ماه‌های قبل تحت تاثیر مذاکرات وین در حالت انتظار و ابهام به سر می‌برد، هرچند از قبل هم ظرفیتی برای رشد نداشت.

بررسی‌های غیررسمی، کاهش ۵/۲ درصدی قیمت پیشنهادی هر مترمربع آگهی‌های ملکی در بهمن‌ ۱۴۰۰ نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد. نرخ‌های پیشنهادی از متوسط ۷/۵۱ میلیون تومان در دی‌ سال جاری به ۳/۵۰ میلیون تومان در بهمن‌ماه رسیده است، هرچند قیمت‌های قطعی رشد ۲/۱ درصد را نشان می‌دهد.

اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید حکایت از آن دارد که قیمت‌های قطعی بر اساس وزن‌دهی به معاملات انجام‌شده در بهمن‌ ۱۴۰۰ به متوسط ۱/۳۴ میلیون تومان در هر مترمربع رسیده که در مقایسه با نرخ ۷/۳۳ میلیون تومان ماه قبل افزایش ۲/۱ درصدی داشته است.

این نوسان کوچک می‌تواند وضعیت طبیعی بازار باشد و نگرانی خاصی بابت ایجاد تورم در بازار املاک وجود ندارد، چراکه با توجه به تورم ماهیانه ۱/۲ درصد عمومی، نرخ رشد قیمت مسکن حدود یک درصد پایین‌تر از تورم عمومی است که کاهش یک درصدی قیمت واقعی مسکن را نشان می‌دهد.

بازار اجاره اما در بهمن‌ماه مسیری متفاوت را در مقایسه با قیمت مسکن طی کرد؛ به طوری که نرخ‌های پیشنهادی اجاره‌بها در شهر تهران در سامانه مذکور ۷/۴ درصد نسبت به دی‌ماه افزایش یافت و از سوی دیگر مطابق گزارش بهمن ۱۴۰۰ مرکز آمار، تورم ماهیانه اجاره در کل کشور ۷/۰ درصد بوده است.

بازار به جهت تمایل برای فروش نیز با افت مواجه شد؛ به طوری که تعداد آگهی‌های ملکی بهمن ماه نسبت به دی‌ماه ۵/۱۹ درصد کاهش پیدا کرد.

این در حالی است که بازدید از آگهی‌ها که به نوعی تمایل برای خرید را به تصویر می‌کشد ۸/۲۴ درصد رشد یافت. بازدید از آگهی‌های رهن و اجاره نیز ۴/۸ درصد افزایش پیدا کرد.

داده‌های مذکور از یک طرف گویای ایجاد ثبات و آرامش در بازار مسکن و از طرف دیگر مقاومت در برابر کاهش قیمت است. عقب‌نشینی طرف عرضه، رشد ناچیز نرخ‌های قطعی و نزدیک شدن قیمت‌های پیشنهادی با قیمت معاملات که نشان‌دهنده تخلیه تدریجی حباب بازار ملک است، وضعیت ثبات نسبی را نشان می‌دهد.

یک کارشناس بازار مسکن در تشریح وضعیت کنونی این بازار گفت: از آبان سال گذشته به این طرف بازار مسکن وارد یک روند افزایش آرام ولی مستمر شده و میزان نرخ رشد قیمت آن از تورم کمتر بوده است. به طور متوسط از حدود یک سال و نیم گذشته قیمت مسکن در شهر تهران هر ماه ۵/۱ درصد افزایش یافته در حالی که تورم عمومی و افزایش قیمت مصالح ساختمانی بین ۵/۲ تا ۳ درصد بوده است؛ یعنی حدود دو برابر افزایش قیمت مسکن.

مهدی سلطان‌محمدی افزود: وضعیتی که هم‌اکنون در بازار مسکن وجود دارد معمولا در دوره رکودی مسکن اتفاق می‌افتد. در این مدت حباب دوره رونق به طور آرام تخلیه می‌شود.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: یکی از تفاوت‌های بازار مسکن با سایر بازارها این است که به دلیل چسبندگی قیمت‌ها در بازار مسکن، تغییرات قیمت در جهت تخلیه حباب، به کندی صورت می‌گیرد. دوره رکود عموما با کاهش قیمت اسمی مسکن همراه نیست ولی میزان رشد آن آرام می‌شود و از تورم عمومی جا می‌ماند.

سلطان محمدی با بیان اینکه علیرغم رشد حدود ۲۰ درصد قیمت مسکن در شهر تهران حباب قیمت آن نیز حدود ۲۰ درصد تخلیه شده است پیش‌بینی کرد: این روند برای یک سال آینده هم احتمالا تداوم می‌یابد. به دلیل فشارهای تورمی، افزایش قیمت خانه را خواهیم داشت اما افزایش کمتر از تورم خواهد بود. البته در میان‌مدت ممکن است متغیرهایی منجر به شوک‌های مثبت و منفی شود و روند با نوسانات ماهیانه همراه باشد. یعنی در ماه‌هایی شاهد شیب بالا یا شیب پایین باشیم ولی انتظار داریم روند افزایشی با شیب کمتر از تورم ادامه یابد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا