راه و شهرسازیمجله خبری

تفاهم ثبتی برای تملک اراضی دولتی

به گزارش ساختمان آنلاین:  براساس این تفاهم‌‌نامه، مالکیت زمین‌‌های آن دسته از دستگاه‌هایی که اراضی مناسب برای ساخت مسکن در اختیار دارند اما به تکلیف قانونی خود برای واگذاری این اراضی به وزارت راه و شهرسازی برای اجرای نهضت ملی مسکن عمل نمی‌کنند، به‌طور رسمی به وزارت راه وشهرسازی منتقل خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی درباره تاثیر اجرای تفاهم‌نامه همکاری مشترک این وزارتخانه با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با موضوع قانون حدنگار در تسریع در اجرای طرح نهضت ملی مسکن گفت: اجرای این تفاهم‌نامه از این حیث که سند زمین‌‌ها به نام وزارت راه و شهرسازی صادر شود، می‌تواند در اجرای قانون جهش تولید مسکن کمک بسیاری کند. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت راه و شهرسازی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موضوع قانون حدنگار، عنوان کرد: تفاهم‌نامه مذکور قبل‌‌تر در یک کارگروه کارشناسی مورد بررسی قرار گرفته بود و کلیات آن به امضا رسید. این تفاهم‌نامه به دنبال اجرای چند موضوع مهم در کشور است؛ یکی از این مباحث، موضوع حدنگار است که از موضوعات مهم کشور است که می‌‌بایست با کمک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به سامان برسد. وی افزود: مساله دوم در این تفاهم‌نامه، موضوع نهضت ملی مسکن بود که در قانون جهش تولید مسکن به صراحت تاکید شده است که دستگاه‌های مختلف زمین‌‌های مورد نیاز طرح را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند. اما برخی از دستگاه‌ها به دلایل مختلف و با استناد به قوانین دیگری از اجرای این تعهد استنکاف کرده‌‌اند و به هر حال بخش کمی از این موضوع اجرایی شده بود. با دستور اخیر رئیس‌جمهوری، ‌‌باید زمین‌‌های مورد نیاز برای اجرای این قانون تعیین تکلیف شود و اگر دستگاه‌ها زمین‌‌ها را در اختیار نگذاشتند، زمین‌‌ها به نام وزارت راه و شهرسازی، سند بخورد. قاسمی اضافه کرد: حتی در قانون تصریح شده که چنانچه مسوولان ذی‌ربط در وزارت راه و شهرسازی پیگیری‌‌های لازم را در این‌باره  انجام ندهند، جرایمی برایشان پیش‌‌بینی شده است. بنابراین ما وظیفه داریم که بر اساس قانون پیگیری کنیم که این زمین‌‌ها تامین شود که بتوانیم طرح نهضت ملی مسکن را در سراسر کشور به خوبی به اجرا برسانیم. وی با بیان اینکه تاکنون برای ۵/ ۱ میلیون واحد مسکونی، زمین تامین شده و آماده بارگذاری است، گفت: اجرای این تعداد واحد شروع شده است و اجرای یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی دیگر هم در نقاط مختلف کشور، در دست بررسی است که امیدواریم به کمک سازمان ثبت اسناد و املاک، سندها را بگیریم و کمبودمان را جبران کنیم. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دستور رئیس‌جمهور برای تعیین تکلیف زمین‌‌های مورد نیاز برای ساخت ۴میلیون واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن تا پایان شهریور، گفت: اجرای این تفاهم‌نامه می‌تواند در اجرای قانون جهش تولید مسکن به ما کمک بسیاری کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا