بورس و بازارمجلس و ارگان هامجله خبری

انتظار ۲۰ ساله کارگران برای خانه‌دار شدن/ ۷۰ درصد حقوق کارگران صرف اجاره مسکن می‌شود

به گزارش ساختمان آنلاین: حمیدرضا امام قلی تبار ،بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور درباره  بحث مسکن کارگران گفت: در چند سال اخیر با خارج شدن کنترل اقتصادی جامعه از دست مسئولین امر و عدم توفیق آنان در مهار تورم، ضربات جبران ناپذیری بر پیکره دهک های آسیب پذیر و عمدتاً کارگر جامعه وارد شده است.با این وجودبا اینکه  این قشر معیشت خود را حتی تا سرحد زنده ماندن تقلیل داده اند باز هم خروجی این فرایند چیزی جز سقوط اقتصادی و کوچ اجباری این افراد به دهک های پایین تر نبوده است.

وی ادامه داد: با نگاهی به رشد تورم در چندساله اخیر که هیچ توجهی به سطح درآمد دهک های پایین کشور نداشته است در می بینیم با وجود کاهش نجیبانه هزینه های ضروری از سوی این قشر باز هم تامین حداقل های زندگی همچون مسکن،درمان،خوراک  برای این خانوارها دشوار و دست نیافتنی شده است.در این میان هزینه مسکن یا بهتر بگوییم ابر هزینه ای که سهم خود را در سبد معیشت در رتبه ی اول جای داده است برای کسانیکه از بدمسکنی رنج میبرند حداقل 70% و  برای کسانیکه بدنبال مسکنی هستند که محدودیت های بدمسکنی را نداشته باشد  معادل 85% سبد معیشت را در برمیگیرد.

 امام قلی تبار با بیان اینکه براساس تعابیر این موضوع بدمسکنی به کسانی اتلاق میشود که عمدتاً در حاشیه ی شهرها دارای مسکن شخصی یا مستاجر هستند گفت: این دسته از افراد از لحاظ امکاناتی  همچون آب برق گاز و بهداشت  یا متراژ در محدودیت بوده یادر مسکن فرسوده  یا از رده خارج زندگی میکنند. البته براساس آمارهای بین المللی میانگین سهم مسکن در سبد خانوارها 18% تا 20% عنوان میشود که اختلاف حداقل سه برابری با متوسط این موضوع در ایران قابل لمس خواهد بود.

 این فعال کارگری اظهار داشت: فرآیند این چنینی که در طی دوسال اخیر تشدید شده است خرید مسکن را بطور کامل از ذهن خانوارهای فاقد مسکن دور کرده است با یک محاسبه ی سرانگشتی اگر میانگین قیمت هر متر مربع مسکن حدود 13 میلیون تومان باشد و یک خانوار کارگری بخواهد یک مسکن متوسط با متراژ تقریبی 70 متری خریداری نماید، میبایستی حدود 900 میلیون تومان پرداخت نماید که با فرض اینکه هر کارگر 50  درصد حقوق ماهیانه ی خود را پس انداز نماید و قیمت مسکن هم ثابت باشد در حالت خوشبینانه حداقل 20 سال زمان نیاز دارد تا طعم خانه دار شدن رو حس نماید.

 وی گفت: به همین منظور موضوع خرید مسکن برای این قشر به رویای دست نیافتنی بدل شده است،بنابراین کارگران با ناامیدی سراغ منازل اجاره ای رفته  که متعاقب آن تقاضا برای منازل اجاره ای را افزایش داده که خود مصوب افزایش اجاره بها خواهد بود.نکته ی حائز اهمیت اینجاست که سبد معیشت واقعی که در حال حاضر برای یک خانوار 4 نفره در حالت محافظه کارانه حداقل 15 میلیون تومان است و میانگین دریافتی یک خانوار کارگری در حالت خوشبینانه 8 میلیون تومان باشد.تأمین سهم حداقل 70 الی 80 درصدی مسکن از حقوق دریافتی یک کارگر وی را از تامین مابقی نیازهای ضروری از جمله خوراک درمان پوشاک و اموزش باز میدارد که با خود چالش های زیادی با به همراه دارد.

امام قلی تبار افزود: امید هست دولت سیزدهم با نگرشی جدید و برخلاف دولتهای گذشته این موضوع را در اولویت مهم خود قراردهد زیرا عدم ورود دولت در این بخش هرگز خانه دار شدن خانوارهای کارگری محقق نخواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا