اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

پولی برای پژوهش درباره کاهش مخاطرات زلزله و فرونشست نداریم

در حالی که از چند سال گذشته بسیاری از شهرهای کشور با معضل فرو نشست روبرو بوده اند، اما دولت از سال گذشته تصمیم گرفته است که این اراضی را برای ساخت مسکن در اختیار سازندگان قرار دهد.

به گزارش ساختمان آنلاین، فرونشست زمین یکی از بزرگترین معضلات کشور است که چند وقتی است بسیاری از شهرهای کشور از جمله شهرهای که در چند سال گذشته با معضل کم آبی مواجه هستند درگیر کرده است همین امر خود باعث شده که بسیاری از دشت ها و حتی خیابان های این شهرها شاهد فرونشست های بسیاری شوند که همین موضوع نگرانی مردم این شهر ها را به همراه دارد.

براساس این گزارش یکی از شهرهایی که در چند سال اخیر با این معضل روبرو شده شهر اصفهان است که این مساله مشکلاتی را برای مردم این شهر ایجاد کرده است.

در همین رابطه یک دستورالعملی در چند وقت اخیر تهیه شده که این موضوع را بررسی و پایش می‌کند.

علی بیت‌اللهی رئیس مرکز تحقیقات زلزله نگاری مرکز تحقیقات به ساختمان آنلاین گفت: مرکز تحقیقات، بررسی بخشی از تحقیقات در خصوص فرونشست و تاثیر آن بر ساختمان‌های عمومی و سایر ساختمان‌ها را در دستور کار خود قرار داده ايم.

عضو هیات‌ علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه سازمان مدیریت بحران کشور طبق ماده ۱۶ قانون مدیریت بخران وظیفه تامین مالی انجام مطالعات مرکز تحقیقات را در خصوص کاهش مخاطرات فرونشست و زلزله برعهده دارد بر ضرورت تامین مالی انجام مطالعات تاکید کرد.

بیت‌اللهی با بیان اینکه ارزیابی مطالعاتی ۱۹ فرودگاه کشور و همچنین ۱۷ شهر جدید در خصوص فرونشست، زمین، لغزش، زلزله و خطر سیل انجام شد و نتایج به شکل راهکارهایی همچون دستورالعمل، پایش و نظارت به اجرا درآمده است گفت: در فردودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) مطالعات فرونشست اجرایی شده است.

بیت‌اللهی تصریح کرد: با ۱۳ قطب مطالعاتی برای اجرای بهینه این مطالعات تفاهم‌نامه همکاری منعقد شده است و بدین ترتیب فضا برای شروع کاری بزگ در کشور فراهم است.

او گفت: یکی از شهرهایی که در حال حاضر بسیار درگیر فرونشست های زمین است اصفهان، تهران و شیراز است که در چند سال اخیر رکورد دار فرونشست های زمین هستند.

براساس این گزارش در حال حاضر با توجه به بارش های نرمالی که در زمستان امسال داشته ایم حال بابد ببینیم چه تمهیدات و راهکارهایی برای حل این معضل پیش بینی خواهد شد چراکه اگر این مساله برطرف نشود در آینده با توجه به افزایش حجم ساحت و ساز در بسیاری از اراضی اين شهرها متقاضیان و ساکنان این واحدها با تهدیدات و مشکلات بسیاری روبرو می شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا