اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

تدوین قوانین مسکن باید با مشارکت و نظرخواهی از مردم باشد

چند تن از کارشناسان با تاکید بر اینکه مشارکت مردم در حوزه مسکن سبب ساخت واحدهای مسکونی متنوع و متناسب با نیازهای واقعی عمومی می شود ،یادآور شدند در تدوین قوانین مربوط به ساخت مسکن نیز باید از نظرات مردم نیز بهره گیری شود.

به گزارش خبرنگار ما در حوزه مسکن، تدوین قوانین و ضوابط مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. اما یکی از عوامل کلیدی برای موفقیت این فرآیند، مشارکت مردم است. در این گزارش، به بررسی نقش مشارکت عمومی در تدوین قوانین مسکن پرداخته می‌شود.

در این زمینه علی احسان زاده،کارشناس مسکن به خبرنگار ساختمان آنلاین گفت: تجربه ثابت کرده است ساخت مسکن و تدوین ضوابط و قوانین مربوطه بدون اینکه از مشارکت مردم بهره گرفته شود در عمل با محکوم به شکست است.

وی گفت: به عنوان مثال در اثبات این امر، می توان به ساخت واحدهای کوچک متراژ اشاره کرد.زمانی که ساخت واحدهای ۲۵ متری در رسانه ها مطرح شد، هرکس بر اساس نظر شخصی خود این طرح را مورد بررسی کارشناسی قرار داد. در حالی که بهترین اقدام این است که نیاز مردم مورد سنجش قرار بگیرد و سپس بر اساس آن و مطابق با یک نیاز سنجی واقعی، لزوم ساخت واحدهای اقتصادی مورد بررسی قرار بگیرد و بر اساس این نیاز قانون آن تدوین شود.

در ادامه مهندس رضا علیزاده، فعال ساخت و ساز نیز به ساختمان آنلاین گفت: مشارکت مردم در توسعه و ساخت و سازها یک رویکرد مهم در فرآیند توسعه شهری و زیرساخت‌ها است. در گذشته، بسیاری از پروژه‌های توسعه و ساخت و سازها بطور کامل توسط دولت یا متخصصین فنی انجام می‌شدند و مشارکت عمومی در این فرآیند‌ها به طور کلی نادیده گرفته می‌شد. اما در سال‌های اخیر، توجه به نقش و اهمیت مشارکت مردم در توسعه شهری و ساخت و سازها افزایش یافته است.

وی ادامه داد: مشارکت مردم به معنای دعوت و دریافت نظرات، ایده‌ها و نیازهای افراد و جوامع محلی در فرآیند تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای پروژه‌های ساخت و ساز است.

احسان زاده خاطر نشان ساخت: از نمونه های تبعات عدم مشارکت مردم در ساخت و سازها، می توان به صنعتی سازی در مناطق محروم اشاره کرد که با توجه به اینکه در ساخت این واحدها از مشارکت مردم بهره گرفته نشد، این واحدها با اقبال مردم مواجه نشد و در نهایت علی رغم صرف هزینه، این واحدها نتوانست مشکل مردم را حل کند.

 

در ادامه آزاد کوهزادی، از سازندگان مسکن نیز به ساختمان آنلاین اظهار داشت: مشارکت مردم در بخش مسکن به افراد اجازه می‌دهد تا در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت کنند و بر اساس نیازها و تجربیات خود تأثیرگذاری داشته باشند. این باعث افزایش شفافیت و عدالت در توزیع منابع و فرصت‌ها در بخش مسکن می‌شود.

وی اظهار داشت: برای استفاده از مشارکت مردم در توسعه و ساخت و سازها، باید فرآیندی شفاف و جامع برای دریافت نظرات و ایده‌های مردم به وجود آید. همچنین، باید مکانیزم‌های مناسبی برای بحث و تبادل نظر فراهم شود و اطمینان حاصل شود که نظرات مردم به درستی مورد بررسی و بررسی قرار می‌گیرند.

وی اظهار داشت: مشارکت مردم در توسعه و ساخت و سازها می‌تواند منجر به ایجاد شهرها و زیرساخت‌هایی پایدارتر، عادلانه‌تر و با حمایت عمومی بیشتر شود. با توجه به نقش مشترک مردم و دولت در این فرآیند، همکاری و هماهنگی بین این دو عامل بسیار اهمیت دارد تا به نتایج موثری در توسعه و ساخت و سازها دست یابیم.

بر اساس این گزارش توجه به نظرات عمومی در تدوین قوانین مسکن تاکنون به صورت کامل شکل نگرفته است و نامگذاری سال جدید به نام سال جهش تولید مسکن با مشارکت مردم، فرصت مناسبی برای نهادینه شدن این این امر است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا