اجتماعی

نرخ کود کشاورزی برای مصرف کننده تغییری نخواهد کرد

علی رغم برخی برداشت های غلط که از بند ج تبصره ۸ لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ شده است قرار نیست نرخ کود اوره برای کشاورزان تغیری داشته باشد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از روابط عمومی شرکت پتروشیمی شیراز به دنبال طرح شدن احتمال حذف بند ج تبصره ۸ لایحه بودجه ۱۴۰۲ دولت مبنی بر فروش کود اوره مورد نیاز کشور از طریق بورس در کمیسون تلفیق نگرانی بسیاری برای تولید کنندگان این محصول فراهم شده است. معاون امورزراعی وزارت جهاد کشاورزی و همچنین سخنگوی کمیسیون تلفیق علت احتمال حذف این بند را نگرانی از بابت افزایش نرخ کود مورد نیاز کشاورزان عنوان کرده اند.

دكتر مازيار حسينى مدير عامل شركت سرمايه گذارى غدير در رابطه با تبعات حذف اين بند به خبرنگار …. گفت:در خصوص مطالب مطروحه که احتمالاً باعث رای به حذف لایحه دولت در بند ج تبصره ۸ (عرضه اوره در بورس کالا) در کمیسیون تلفیق شده
دو موضوع قریب به این مضمون مطرح است: کشاورزان خرده پا هستند و توان خرید عمده از بورس را ندارند و همچنين افزایش قیمت اوره باعث خسارت به کشاورزان میشود.

وى گفت در پاسخ به اين استدلال بايد گفت: اساسا قرار نیست کشاورز بصورت مستقيم از بورس خرید کند بلکه سازمان خدمات حمایتی کشاورزی این مسئوليت را برعهده خواهد داشت که به مقدار نیاز (واقعی) از بورس اوره را تهیه و بین کشاورزان مطابق با رویه جاری خود توزیع نماید.

همچنين بايد تاكيد شود برمبناى آنچه در بودجه پيشنهاد شده تغییری در قیمت تحویلی به کشاورز نخواهیم داشت بلكه سازمان خدمات حمايتى كشاورزى با هر قیمتی که صلاح میدانند می توانند اوره را به کشاورز تحویل دهند.

تنها تغییر در ماخذ دریافت کننده مابه التفاوت قیمت بورس و قیمت تحویلی به کشاورز هست که بصورت مستقیم به خود سازمان خدمات حمایتی کشاورزی داده خواهد شد و بدین شکل مکانیزم پیچیده و غیر اجرایی فعلی که در قالب مصوبه هییت محترم وزیران در سال ۹۸ آمده اصلاح میگردد.

وى گفت : قطعاً این تصمیم هم باعث صرفه جویی در مصرف و واقعی کردن ميزان آن خواهد شد هم رانت و فسادی که در حال حاضر در موضوع وجود دارد را تا حد زیادی کاهش خواهد داد و قطعاً به نفع کشور و کشاورز واقعی خواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا