اجتماعی

لزوم اتصال تصفیه خانه شهری به فاضلاب

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: عدم اتصال تصفیه خانه های شهری به فاضلاب سبب شده فاضلاب در کانال های سطحی که وظیفه هدایت آبهای سطحی را دارند جاری شود و این امر موجب آلودگی خاک و محصولات کشاورزی در دشت های پایین دست می شود.

به گزارش ساختمان آنلاین، احمد صادقی در دویست و سی و نهمین جلسه شورا و پس از ارایه گزارش مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص عملکرد شرکت مذکور در تذکری گفت: گذر از بحران بی آبی کار بسیاری بزرگی است که نیازمند اقدامات جهادی است و لذا از زحمات مجموعه آب و فاضلاب استان تهران کمال قدردانی و تشکر را دارم و نیز از مجموعه همکاران خود در شورا نیز که پیگیری مجدانه در این مسایل را داشته اند تشکر می کنم.

صادقی افزود: موضوع تصفیه خانه های شهری و اتصال فاضلاب خانگی به اگو ها یکی از مسایل بسیار مهمی است که عدم توجه به آن در بعضی بخش های شهر تهران فاجعه آمیز خواهد بود. اگر در این زمان که دولت انقلابی بر سر کار است و مدیران انقلابی بر مسند هستند نتوانیم کاری در این خصوص انجام دهیم در آینده به مشکل بزرگی بر خواهیم خورد.

این عضو شورا افزود: اخیرا در بازدیدی که از ناحیه 3 منطقه 19 داشتم مشاهده کردیم که سیستم فاضلاب شهری آن به علت نبود تصفیه خانه شهری دچار پس زدگی فاضلاب می شود و سبب ایجاد روان آب ها به ویژه در خیابان سهیل جنوبی و عیسی بیگلو شده است.

وی افزود: در شرایطی که کانال های سطح شهر وظیفه هدایت آب های سطحی دارند ما شاهد هستیم در این کانال ها فاضلاب شهری روان بوده و این در حالی است که این آب ها به دشت های پایین دست می روند و موجب آلودگی خاک و محصولات کشاورزی تولیدی می شوند.

صادقی ادامه داد: در این منطقه هزینه های زیادی هم بابت لوله کشی فاضلاب انجام شده اما اتصال فاضلاب به تصفیه خانه ها صورت نگرفته است که این امر باید مورد توجه قرار گیرد.

صادقی در بخش دیگری از تذکر خود در خصوص مخازن آب اضطراری گفت: یکی از اقدامات خوبی که صورت گرفته بود بحث طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران است که به عنوان یک الگو در خصوص همکاری مجموعه حاکمیتی مدیریت شهری برای سایر کلان شهر ها مطرح است. از کنار این موضوع نباید به سادگی گذر کرد.

صادقی افزود: در خصوص تمدید 5 ساله این طرح ابهاماتی وجود دارد که می بایست رفع شود از جمله ؛ برای نظارت، پایش و هماهنگ سازی، تهیه آیین نامه، استاندارد سازی و ضوابط فنی، قرار بود کارگروه نظارت و پایش برای آبرسانی تشکیل شود و ریاست این کارگروه بر عهده ریاست کمیسیون سلامت و محیط زیست شورا و دبیری آن با شرکت آبفا استان تهران باشد و می بایست در این دوره تشکیل می شد.

صادقی اظهار داشت: متاسفانه هیچ ارزیابی در این 5 ساله در مدیریت بحران در این زمینه صورت نگرفته است که علتش عدم تشکیل این کارگروه بوده و یا اینکه تغییر این مخازن از 100 متر مکعب به 50 متر مکعب بایستی یکجا مصوب می شد و یا تجهیزاتی که برای برداشت آب از این مخازن نیاز است و در حال حاضر در کنار این مخازن وجود ندارند.

وی افزود: لذا می بایست جایی وجود داشته باشد که بر این موارد نظارت کند . برای این مهم و به واسطه لزوم پاسخگویی پیشنهاد من این است که دبیری این کارگروه با سازمان پیشگیری و مدیریت بحران باشد . به عنوان مثال این مخازن می بایست در برخی بیمارستان ها ایجاد می شده اند اما در حال حاضر در هیچ بیمارستانی وجود ندارد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا