اجتماعی

عدم دسترسی حسابرسان به پرونده‌های شهرسازی غیر قابل قبول است

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران، احمد صادقی در یکصد و نوزدهمین جلسه شورا و پس از ارائه گزارش حسابرس شورا در خصوص حسابرسي شهرداري منطقه 14 براي سال هاي مالي 1396 لغايت 1399 گفت: من مجددا تاکید می کنم نکاتی که در گزارشات حسابرسی مطرح می شود تنها مربوط به یک منطقه نیست بلکه در تمام گزارشات حسابرسی مناطق به چشم می خورد و می بایست برطرف شود، من تعجب می کنم چرا اداره کل امور مجامع به این موارد رسیدگی نمی کند، به طور حتم اداره کل مجامع باید این موارد را که نقطه اشتراک بسیاری از مناطق هست و در گزارشات حسابرسی نیز سالانه و پی در پی تکرا می شود را احصا کند تا نسبت به رفع آن اقدام شود.
وی افزود: اداره کل مجامع تنها مسئول جمع آوری گزارشات حسابری نیست و این موارد که نقض قانون هست نیز باید پیگیری شود.
صادقی اضافه کرد: چند نکته از گزارش حسابرسی منطقه 14 قابل توجه هست را بازگو می کنم که با استناد به گزارش سال 96 می باشد و البته این موارد همچنان در شهرداری ها جاری و ساری است.
وی تصریح کرد: بنا به گزارش حسابرس در سال 96 و در بند 5-12در پرونده های درآمدی صورت ریز جامعی از تخفیفات ارایه شده به حسابرسان ارایه نشده، در هیچ کدام از مناطق عوارضی که صادر می شود و دستوری که صادر می شود را در اختیار حسابرس قرار نمی دهند و جالب این که همچنان این مهم در شهردار ی ها انجام نمی شود، متاسفانه تخفیفات فیش ها افشا نمی شود و در اختیار حسابرس قرار نمی گیرد.
صادقی ادامه داد: در خصوص فرم های اعلام عوارض مکانیزه و سیستمی شامل دستور دریافت های ارایه شده به حسابرسان به دلیل عدم دسترسی به پرونده های شهرسازی فوق امکان رسیدگی و اثبات صحت محاسبه عوارض میسر نیست، این یک فاجعه است که حسابرس امکان دسترسی به پرونده های شهر سازی ندارند پس از کجا می توانند محاسبه کند؟ این اتفاق اکنون هم در حال رخ دادن است.
رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا افزود: هیچگونه درآمدی تحت عنوان عوارض تطویل در دفاتر شهرداری منطقه شناسایی نشده و این در حالی است که این همه عوارض تطویل گرفته می شود اما در دفاتر ثبت نمی شود، عدم ثبت این عوارض هم علت دارد و این علت ها را اداره کل امور مجامع باید پیگیری کند.
احمد صادقی در ادامه افزود: مورد دیگر این است که صورت ریز جامعی از درآمد های عملیاتی مستمر و غیر مستمر به غیر از صورت ریز درآمدهای نوسازی به تفکیک شماره سریال پروانه، نوع درآمد، مبلغ و نوع مودی به موسسه حسابرسی ارایه نشده است؛ همچنین شرایط کنترل زیر سیستم های واحد شهر سازی و معماری در سازمان فناوری جهت کنترل نرخ ها و ضرایب برای حسابرس ارایه نشده است که این هم یک فاجعه بزرگ است، یعنی در همه مناطق در حوزه شهرسازی ما، سیستمی عمل نمی شود و هیچ مطلبی افشا نمی گردد، یا هیچ ریز عملیات درآمدی شناسایی نمی شود.
صادقی در ادامه با اشاره گزارش حسابرسی منطقه 14 گفت: در این گزارش سخن از ترک فعل در مدیریت گذشته شده است، در همین گزارش حسابرسی سال 96 منطقه 14 در بند 2-13 حسب افشای صورت های مالی، 854 نفر به صورت رسمی و قراردادی در این منطقه به کار گرفته شده اند که نسبت به سال قبل از آن 196 نفر افزایش داشته است، این یعنی یک نقض قانون آشکار که 196 نفر نسبت به سال قبل از آن افزوده شده و این افرایش مغایر با دستور العمل اجرایی بودجه سال ۹۶ در خصوص جذب و به کار گیری نیروی انسانی با هر شکلی و با هر وضعیتی بوده است.
وی اضافه کرد: لذا تقاضای من این است که امروز مصوب کنید در کنار تکالیف دیگر این ترک فعلی که خلاف دستور العمل بودجه سال ۹۶ بوده حقوقی شود.
صادقی گفت: گزارش حسابرسی باید خاصیت داشته باشد اگر قرار باشد که تنها گزارشی در صحن شورا قرائت شود و هیچ اقدامی روی صورت نگیرد، گزارش حسابرسی نمی توان به آن اطلاق کرد لذا باید این موارد از جمله ترک فعل صورت گرفته جنبه حقوقی و پیگیری پیدا کند.
به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا