اجتماعی

لزوم بازنگری معیار اراضی ذخیره در طرح جامع

به گزارش ساختمان آنلاین، زهرا شمس‌احسان عضو شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز (یکشنبه) در صد و سیزدهمین جلسه شورا در تذکر پیش از دستور خود با موضوع توجه به اهمیت اراضی ذخیره توسعه و نوسازی شهری در نقشه پهنه بندی طرح جامع و تفصیلی شهر تهران اظهار داشت: اهمیت این ارضی به منظور محل تامین کمبود سرانه خدمات در محلات شهر تهران و با توجه به تصمیم گیری در مورد این اراضی با مساحت بیش از یک هکتار در طرح جامع شهر تهران به کمیسیون ماده پنج به منظور برنامه ریزی دقیق و بهینه برای این اراضی بر مبنای صلاح و منافع عمومی واگذار شده است.
شمس‌احسان اضافه کرد: شهرداری تهران که نقش مهمی در این کمیسیون به عنوان دبیرخانه کمیسیون در بررسی نظرات کارشناسی و تطبیق با قوانین و همچنین در خصوص ضرورت اتخاذ راهکارهایی برای استفاده از ظرفیت این اراضی در پشتیبانی آتی شهر یادآور می‌شود.
رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران افزود: در زمینه درخواست های کاربری این آخرین ذخایر شهری با مساحت های کمتر از یک هکتار که در طرح تفصیلی هاشور ذخیره توسعه و نوسازی شهری خورده است اما به دلایلی مانند تفکیک از شمول ذخایر نوسازی خارج شده‌اند دقت مضاعفی به کار برده شود.
وی تاکید کرد: باید با تدوین دستورالعمل هایی مانند دستورالعمل حق انتقال توسعه و ارسال لایحه آن به شورای شهر هم حقوق مالکانه شهر تامین شود و هم منافع عمومی بلندمدت شهر در دستورکار قرار گیرد.
شمس‌احسان اظهار داشت: پیشنهاد می شود با همکاری کمیسیون ماده پنج، موضوع بازنگری در زمینه صدور بخشنامه هایی نظیر بخشنامه شماره 126190 مورخ 15/02/1401  از منظر رویکردی منعطف در زمینه نحوه استفاده از ظرفیت بالقوه اراضی ذخیره توسعه و نوسازی شهری تفکیک شده در دستورکار معاونت شهرسازی و معماری قرار گیرد.
وی افزود: همچنین لازم است نهاد راهبری و پایش طرح های توسعه شهری در فرآیند بازنگری طرح جامع، معیار مساحت یک هکتار برای شمول اراضی ذخیره توسعه شهری را که متناسب با شرایط فعلی شهر تهران بر مبنای حفظ منافع عمومی بلندمدت شهر موردبازنگری تخصصی قرار دهد.
به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا