راه و شهرسازیمجله خبری

امیدواری ۶۵۰ هزار کارگران ساختمانی برای بیمه

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، هادی ساداتی در ارزیابی تصویب طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی در مجلس و تحت پوشش قرار گرفتن کارگران ساختمانی اظهار کرد: بیش از دو سال بود که پیگیر مصوبه بودیم و به دلیل آنکه منابع درآمدی سازمان تامین بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۹۵ برای پوشش بیمه همه کارگران ساختمانی کفایت نمی‌کرد، درخواست کردیم که اصلاحیه طرح به مجلس ارسال شود.

وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل عدم کفاف هزینه‌های سازمان، یکطرفه آمار کارگران ساختمانی بیمه پرداز کاهش پیدا می‌کرد و این امر موجب شد تا اصلاحیه ماده ۵ طرح را مطرح کنیم که سازمان تامین اجتماعی در این باره نظرات خود را اعلام کرد. از سوی برخی از نمایندگان مجلس نیز نقطه نظراتی درباره این ماده واحده داشتند و اصلاحیه طرح مدت‌ها چالش برانگیز شده بود اما در نهایت نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی و فراکسیون کارگری حمایت کردند و طرح بعد از چند مرحله و دو شور کامل در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

ساداتی درباره اجرای مصوبه گفت: طرح بعد از تصویب در مجلس به شورای نگهبان ارسال شده و منتظریم بعد از تایید نهایی و بازگشت، جهت اجرا ابلاغ شود.

نایب رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی ادامه داد: طی سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ تعداد کارگران ساختمانی بیمه‌پرداز، ۸۴۰ هزار نفر بود ولی اکنون زیر ۶۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند. در حال حاضر برابر آمارها،‌ حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور داریم که کمتر از ۶۰۰ هزار نفر بیمه پردازند و ۶۵۰ هزار کارگر ساختمانی در صف بیمه تامین اجتماعی هستند که امیدوارند زودتر تحت پوشش قرار گیرند.

ساداتی در پاسخ به این پرسش که آیا با اجرای این طرح مشکل بیمه کارگران ساختمانی برطرف خواهد شد؟ گفت: سازمان تامین اجتماعی معتقد است که همه کارگران ساختمانی را تحت پوشش قرار می‌دهد. سال‌های گذشته هم این تعهدات را داشته ولی عمل نشده است بنابراین باید دید چه میزان به تعهدات عمل می‌شود البته ما از نمایندگان مجلس خواستیم که در تحقیق و تفحص، میزان ورودی و بازپس‌گیری نسبت به قانون را برای تامین اجتماعی بررسی کنند و امیدواریم که منابع و مصارف سازمان در بحث بیمه کارگران ساختمانی را لحاظ کنند تا قانون گریزی را شاهد نباشیم.

وی در پایان مساجد، تکایا،‌ حسینیه‌ها و مراکز و بخشهای مذهبی را از پرداخت سهم کارفرما معاف دانست و گفت: بر اساس اصلاحیه‌ای که به تصویب مجلس رسیده است، کارفرما بابت هزینه بیمه کارگر ساختمانی برای هر متر مربع زیربنا در ساخت و سازهای شهری، ۴ درصد و در ساخت و سازهای روستایی،‌ یک درصد حداقل دستمزد ماهیانه همان سال مصوب شورای عالی کار را باید به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا